Останні новини Донецької та Луганської областей 16 квітня 2025 року, всі події, які відбуваються сьогодні в регіоні, онлайн-стрічка від редакції Суспільне Донбас.
Дивіться на YouTube наші репортажі та історії, підписуйтесь на наш Instagram, стежте за нами у Telegram, Facebook, WhatsApp або TikTok.
Всі новини попереднього дня — 15 квітня 2025 року.
Житель Краматорська розвідував дані про фортифікації та опорні пункти ЗСУ: вирок — 15 років в'язниці
До 15-ти років ув'язнення засудили чоловіка, який розвідував дані про фортифікації та опорні пункти Сил оборони в Краматорському районі.
Про це повідомила у Facebook Донецька обласна прокуратура.
"У травні 2024 року на чоловіка вийшов представник ЗС РФ. Він залучив його до конфіденційного співробітництва та запропонував збирати інформацію, що стосується перебування у місті й Краматорському районі підрозділів Сил оборони України", — розповіли у прокуратурі.
Чоловік упродовж місяця відслідковував локації зосередження техніки і українських військових, як встановили слідчі, він надсилав текстові повідомлення та скриншоти Google Maps куратору через заборонену в Україні соціальну мережу "Однокласники".
"Краматорчанин повідомляв про місцезнаходження техніки, боєприпасів, розташування фортифікаційних споруд, опорних пунктів ЗСУ і блокпостів, де, зокрема, несуть службу співробітники Національної поліції України. Також він робив звіти щодо маршрутів руху українських підрозділів та результатів ураження визначених ворогом цілей".
Чоловікові інкримінували державну зраду (ч. 2 ст. 111 КК України).
"Агента ЗС РФ, який розвідував дані про фортифікації та опорні пункти Сил оборони в Краматорському районі, засудили до 15 років за за ґратами", — повідомили у відомстві.
У дев'яти населених пунктах Донецької області, які увійшли до переліку примусової евакуації родин з дітьми, залишаються 207 дітей
Про це на брифінгу 16 квітня розповіла в.о. начальника служби у справах дітей Юлія Рижакова.
"Діти залишаються у Лиманській, Криворізькій Добропільській, Дружківській", — уточнила Юлія Рижакова.
Вона додала, що найбільше дітей залишаються у населених пункти, де оголошена примусова евакуація, Добропільській громаді 190 дітей.
"В Щербинівці Торецької громади п'ятеро дітей, які були евакуйовані повернулись з родинами", — каже Юлія Рижакова.
Окрім Щербинівки, за словами Рижакової, родини з дітьми повернулись:
- Комарській — одна дитина;
- Шахівська — одна дитина.
Юлія Рижакова зазначила, що за тиждень евакуювали 51 дитина.
Найбільша небезпека при евакуації у Донецькій області російські FPV-дрони
Про це в етері "Суспільне. Студія" 16 квітня розказав керівник гуманітарної місії "Проліска" Євген Каплін.
"Зараз евакуюємо Старомиколаївка, Зоря, Олесандро-Калинове, також намагаємось вивозити людей з сіл, які розташовані у бік Часового Яру — Новодмитрівка та Стінки, там найбільша небезпека російські FPV-дрони. Кожна поїздка туди — це лотерея", — розповів Євген Каплін.
За словами Капліна, з Покровська людей евакуюють волонтери, гуманітарні організації та евакуаційний екіпаж "Білий Янгол", а далі людей вивозять у транзитний центр в Павлограді.
"Волонтери перевіряють інформацію чи дійсно люди хочуть їхати, тому випадків відмов стало менше, але є такі випадки, коли люди відмовляються евакуюватись", — пояснив Євген Каплін.
За минулий тиждень на Донеччині під час обстрілів загинули 11 людей, поранені 25
Про це в етері "Суспільне. Стeдія" 16 квітня розповіла Суспільне Донбас речниця Донецької обласної прокуратури Анастасія Мєдвєдєва.
"За минулий тиждень зафіксували 120 обстрілів населених пунктів Донецької області — розпочали 100 кримінальних проваджень за статтею 438 КК України — воєнні злочини. Внаслідок обстрілів пошкоджені 165 приватних та 23 багатоквартирних будинків, релігійна споруда, магазини, кафе, перукарня, підприємства та господарські приміщення й 12 гаражів та понад 20 транспортних засобів та лінія електромережі та газопроводи", — повідомила Анастасія Мєдвєдєва.
За її словами, від початку цього тижня зафіксували пів сотні обстрілів Донецької області.
Зеленський утворив військові адміністрацій у Донецькій області та призначив очільників
Про це йдеться в указі № 240/2025 від 16 квітня.
Відповідно до указу військові адміністрації створені у наступних населених пунктах:
- Кальчицьку сільську військову адміністрацію Маріупольського району Донецької області;
- Мангушську селищну військову адміністрацію Маріупольського району Донецької області;
- Маріупольську міську військову адміністрацію Маріупольського району Донецької області;
- Микільську селищну військову адміністрацію Маріупольського району Донецької області;
- Старомлинівську сільську військову адміністрацію Волноваського району Донецької області;
- Хлібодарівську сільську військову адміністрацію Волноваського району Донецької області.
"Утворити на базі військово-цивільних адміністрацій населених пунктів Донецької області, утворених Указом Президента України від 19 лютого 2021 року № 61/2021, такі військові адміністрації населених пунктів:
- Волноваську міську військову адміністрацію Волноваського району Донецької області;
- Мирненську селищну військову адміністрацію Волноваського району Донецької області;
- Ольгинську селищну військову адміністрацію Волноваського району Донецької області;
- Сартанську селищну військову адміністрацію Маріупольського району Донецької області.
"У зв'язку з утворенням військових адміністрацій населених пунктів, зазначених у частині першій цієї статті, повноваження відповідних військово-цивільних адміністрацій населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування", — йдеться в указі.
Чому люди не виїжджають з прифронтової Іллінівки на Донеччині
"Куди їхати? У мене донька виїхала. Винаймає квартиру. Це добре, що вона там працює. Їй вистачає сплатити за квартиру. Вона кличе нас, але ми не поїдемо. Вона винаймає двокімнатну з дитиною. Куди нам їхати? Поки хата стоїть, поки ноги ходять — ми живемо тут", — каже жителька Іллінівки Надія. Люди почали активніше виїздити з Іллінівської громади через погіршення безпекової ситуації, розповіла заступниця начальника СВА Наталія Лебедева. Гуманітарна допомога, яку доправили у квітні, у прифронтову Іллінівську громаду може стати останньою, за словами Лебедевої: до більшості сіл громади в'їздити небезпечно — на автівки "полюють" російські дрони. Як живуть люди у селі Іллінівка за 15 кілометрів від фронту та чи планують виїздити — у репортажі Суспільне Донбас
Писанки на шовкових хустках і "Писанкова абетка" в окупації. Майстриня з Луганщини відтворює авторські роботи
"Це не просто я перенесла свою роботу на тканину — це окреме мистецтво. У мене вийшла така червона гарна хустка, я їй дала ім'я "Калина", до неї є відповідно конкретна фотографія писанки, от саме з неї зроблена. Ще одна "Писанка" — вона така різнобарвна. З блакитними, червоними, фіолетовими кольорами — така весняна. І ще я одну створила коричневу — "Квіти", — розповіла майстриня Тетяна.
Писанки на шовкових хустках створює переселенка з Луганщини — Тетяна Коновал. Візерунки "генерує" на тканину з авторських зразків, які сама відтворила чи розписала. Майстриня також видала три частини домальовок із завданнями, прописами з елементів та орнаментів старовинних писанок з різних регіонів України.
Про біографічний візерунок, про маріупольську писанку та про перевидання "Писанкової абетки", що лишилась в окупації, — напередодні Великодня народна майстриня розповіла Суспільне Донбас
Ще з трьох населених пунктів Донеччини евакуювали всіх дітей
Про це 16 квітня у Facebook повідомила Дружківська МВА.
"Евакуацію родин з дітьми у трьох населених пунктах Дружківської громади завершено. З 27 березня 2025 року розширили зону обов’язкової евакуації. Це рішення стосувалося родин з дітьми й передбачало примусовий характер заходів. До переліку територій увійшли три селища Дружківської міської територіальної громади: Осикове, Куртівка та Кіндратівка", — уточнили в місцевій адміністрації.
За даними МВА, На момент оголошення евакуації тут мешкали 26 родин з 43 дітьми. Протягом перших семи днів усі родини з Осикового та Куртівки погодилися на евакуацію.
"У Кіндратівці процес потребував більше часу — не всі одразу змогли наважитися. Однак станом на 16 квітня евакуація завершена", — уточнили в МВА.
Армія РФ обстріляла Зарічне та Лиман на Донеччині, поранені троє людей
Про це 16 квітня телефоном розповіла Суспільне Донбас речниця Донецької обласної прокуратури Анастасія Мєдвєдєва.
"О 10:30 російські війська обстріляли селище Зарічне Лиманської громади. Внаслідок цього 71-річна місцева жителька отримала мінно-вибухову й черепно-мозкову травми та осколкові поранення. Вже о 13:15 російські війська повторили атаку на населений пункт, в результаті чого 61-річного чоловіка ушпиталили з мінно-вибуховою травмою, осколковими пораненнями, забоєм і контузією. Тип зброї встановлюють", — уточнила Анастасія Мєдвєдєва.
Речниця обласної прокуратури Анастасія Мєдвєдєва також уточнила, що о 14:40 російські війська вдарила з БпЛА, ймовірно, "Молнія-2" по Лиману.
"Через влучання у житловий будинок дістала тілесні ушкодження 70-річна містянка", — додала Анастасія Мєдвєдєва.
Речниця зазначила, що правоохоронці розпочали розслідування за ч. 1 ст. 438 КК України, а саме воєнні злочини.
Двох жителів окупованої Луганщини підозрюють у співпраці з російськими окупантами
Про це повідомила 16 квітня у Telegram пресслужба СБУ в Донецькій та Луганській областях.
"Один із них до повномасштабної війни працював заступником керівника однієї з окружних прокуратур. Російські окупанти призначили його "помічником прокурора" у т.зв. "прокуратурі Старобільського району ЛНР", — йдеться у повідомленні СБУ.
За даними Служби безпеки, експрокурору повідомили про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України — державна зрада. Санкція статті передбачає покарання у вигляді 15 років позбавлення волі або довічне ув’язнення.
В СБУ додали, що другий житель Луганщини у квітні 2023 року нібито став начальником "відділення з питань міграції МВС РФ "Міловський".
"Він розгорнув активну діяльність з примусової видачі російських паспортів мешканцям Мілового. Згодом був призначений заступником начальника поліції з оперативної роботи "відділу МВС РФ "Міловський", — уточнили в СБУ.
За даними СБУ, йому повідомили про підозру за ч.7 ст.111-1 КК України — колабораційна діяльність. Йому загрожує позбавлення волі на строк від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.
Російські окупанти демонтували стелу "Донецька область"
Про це 16 квітня повідомила Маріупольська міська рада у Telegram.
"Стелу "Донецька область", яка розташована на кордоні областей між Маріуполем та Бердянськом, російські окупанти демонтували", — уточнили в адміністрації.
На Донеччині, ймовірно, розстріляли військовополоненого: прокуратура повідомила про розслідування
Про це повідомила 16 квітня у Facebook Донецька обласна прокуратура.
Як повідомили у прокуратурі, 11 квітня 2025 року троє військовослужбовців ЗСУ виконували службово-бойові завдання на позиції неподалік селища Роздольне Волноваського району, що на Донеччині.
"Під час штурмових дій окупанти взяли їх у полон. Одного з беззбройних українських військових представники армії держави-агресора розстріляли з автоматичної зброї", — уточнили в облпрокуратурі.
Донецька обласна прокуратура повідомила про розслідування. Цей випадок розслідують за ч. 2 ст. 438 КК України — вчинення воєнного злочину, що спричинило загибель людини. Максимальна санкція статті передбачає довічне увʼязнення.
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець відреагував на імовірний розстріл військовополоненого та звернувся до Міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН, про це він повідомив 16 квітня у Telegram.
"Це порушення Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, норм міжнародного гуманітарного права та є тяжким міжнародним злочином", — написав Лубінець.
Що відомо про страти та розстріли українських військових на полі бою, читайте тут
Одна людина поранена у Костянтинівці на Донеччині під час обстрілу 16 квітня
Про це 16 квітня повідомив у Facebook начальник МВА Сергій Горбунов.
"Парамедики надали їй медичну допомогу на місці події, після чого її доправили до лікарні", — написав начальник Костянтинівської МВА Сергій Горбунов.
За словами Горбунова, 16 квітня російські війська обстріляли Костянтинівку двічі. Впродовж першої половини.
"Спочатку російські окупанти здійснили обстріл із застосуванням ударного безпілотного літального апарата типу FPV. Внаслідок атаки ніхто не постраждав.Трохи пізніше ворог завдав удару зі ствольної артилерії. За попередньою інформацією, зафіксовано одне влучання. У результаті обстрілу поранена одна людина", — уточнив Горбунов.
На Донеччині зафіксовали випадки використання російськими військами хімічної зброї
Про це 16 квітня у Facebook розповів голова Донецької ОВА Вадим Філашкін.
"Російські військові оснастили декілька своїх дронів капсулами з концентрованим газом-іритантом. Ці дрони були збиті", — уточнив Вадим Філашкін.
У Маріуполі окупаційна влада планує знести вцілілі будівлі в історичному районі міста
Про це повідомив керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.
Російська окупаційна влада презентувала проєкт будівництва "громадсько-ділового центру у Маріуполі. За інформацією Андрющенка, його планують побудувати в історичному районі міста "Гавань". Для цього вони планують знести 2,5 квадратного кілометра історичної забудови, яка вціліла під час боїв.
Заїхати у Часів Яр, щоб завести гуманітарну допомогу або евакуювати охочих, неможливо через постійні атаки дронів
Про це в етері "Суспільне.Студія" розказав начальник міської військової адміністрації Часового Яру Сергій Чаус.
За його інформацією, в місті досі залишаються 165 людей. Це люди похилого віку, які не змогли виїхати.
"Вони не розуміють, де вони себе знайдуть. Їм складно покинути своє житло, хоча відверто, там залишилось не житло, а земля. Відверто сказати, що люди там живуть не можна. Це називається виживання, а не життя", — зазначив Чаус.
Також начальник МВА зазначив, що на території громади та самого міста проходить лінія фронту.
"В місті жити неможливо, можна тільки виживати", — останні люди, яких їх евакуювали, розказали, що не виходять з підвалів, бо дрони росіяни чергують над ними.
"Поки була можливість ми доставляли і харчі, і воду, і паливні брикети. Але вже тривалий час доїхати до громади неможливо. Деякі відчайдухи намагаються виїжджати з міста, щоб скупитись. З такими людьми ми підтримуємо звʼязок, намагаємось допомагати їм гуманітарною допомогою. Але головна наша мета — переконати виїхати з міста, щоб вижити", — зазначив Сергій Чаус.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram
Армія РФ вісім разів за добу била по Костянтинівці бомбами, дронами та артилерією
Про це повідомила пресслужба поліції Донеччини.
"Костянтинівка витримала вісім ворожих атак – бомбами, дронами, артилерією. Є поранений, пошкоджено девʼять приватних будинків, торговий павільйон, шиномонтаж", — йдеться у повідомленні.
За інформацією поліції, російські війська 15 квітня також обстріляли Лиман, Покровськ, Слов’янськ, селище Бересток, села Гришине, Дерилове, Іванопілля, Коптєве, Нова Полтавка, Новоандріївка, Новоторецьке, Торецьк, Шандриголове.
Обстрілами зруйновані та пошкоджені 78 цивільних обʼєктів, з них 38 житлових будинків.
По Слов’янську російські окупанти вдарили шістьма БПЛА "Герань-2". Одна людина зазнала поранень, пошкоджено підприємство, дві автомайстерні, 17 цивільних автомобілів. Ще чотири безпілотники атакували.
По Берестку Іллінівської громади армія РФ ударом FPV-дрону поранила мирного жителя, пошкодила гараж і автомобіль.
Лиман російські війська обстріляли з РСЗВ "Ураган". Одна людина отримала поранення. Обстрілом пошкоджені девʼять приватних будинків, три господарські споруди та автівка.
По Покровську армія РФ била бомбами та артилерією. Зруйновані багатоквартирний та приватний будинки.
"У Новій Полтавці Краматорського району три бомби "КАБ-250" пошкодили 16 приватних будинків. На Коптєве Шахівської громади ворог скинув авіабомбу "КАБ-250" — поранено цивільну особу, пошкоджено приватний будинок, трактор і автомобіль", — розказали в поліції.
За всіма фактами обстрілів поліція та СБУ відкрили кримінальні провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України (воєнні злочини).
У Маріуполі російська окупаційна влада планує знести вцілілі будівлі в історичному районі міста
Про це повідомив керівник Центру вивчення окупації Петро Андрющенко.
Російська окупаційна влада презентувала проєкт будівництва "громадсько-ділового центру у Маріуполі. За інформацією Андрющенка, його планують побудувати в історичному районі міста "Гавань". Для цього вони планують знести 2,5 квадратного кілометра історичної забудови, яка вціліла під час боїв.
"Це остання вціліла реальна історична частина Маріуполя. Саме тут був перший порт, який дав розвиток місту. Тут мешкала історія. Та вся вона в цьому місці майже не постраждала. Проте, кого це цікавить?", — написав він.
Також Андрющенко припустив, що люди, які живуть у цих будинках ймовірно не отримають іншого житла від окупаційної влади.
"Головне питання — а куди людей з житлової забудови? Знову — на вулицю? Скоріш, що так. Ось воно, покращення від русского мира", — написав він.
Через російські обстріли на Донеччині поранення отримали пʼятеро людей
Про це у Facebook повідомив начальник обласної військової адміністрації Вадим Філашкін.
"За 15 квітня росіяни поранили пʼятьох жителів Донеччини у Слов'янську, Костянтинівці, Лимані, Коптєвому і Берестку", — написав Філашкін.
Від початку повномасштабного вторгнення від російських обстрілів загинули 3143 жителі Донецької області, ще 6936 людей дістали поранення, без врахування жертв у Маріуполі та Волновасі.
У Донецькій області буде мінлива хмарність: прогноз погоди на 16 квітня
У середу, 16 квітня, у Донецькій області сонце періодично закриватимуть хмари. Синоптики прогнозують, що в регіоні буде без опадів.
Про це йдеться на сайті Українського гідрометеорологічного центру 12 квітня.
"Вітер східний від 3 до 8 метрів на секунду", — розповіли у гідрометцентрі.
Якою буде температура у Донецькій області:
- вночі від 6 градусів тепла до 4 — тепла.
- вдень від 19 градусів тепла до 21.