Найчастіше місто Костянтинівка на Донеччині наразі перебуває під ударами російських КАБів, вони влучають здебільшого у житлові будинки. Також армія РФ атакує з артилерії та дронами. FPV долітають майже по всьому місту. Про це Суспільному розказали поліцейські екіпажу "Білий янгол", який щодня евакуює жителів міста. Вивозять щодня від 3 до 10 людей. Працюють на броньованому авто, з антидроновою рушницею. Як відбувається евакуація, що стає останньою краплею для містян і чому лишаються під обстрілами — один день у Костянтинівці у репортажі Суспільне Донбас.
"КАБ-250 не вибирають цілі: летять по цивільних, по домівках"
Армія РФ атакує Костянтинівку найчастіше КАБами вагою 250 кілограмів, розповідає поліцейський екіпажу "Білий янгол" Антон Пронь. Б'є артилерією, запускає БпЛА, і розвідувальні і ударні — вона наразі, каже, літають майже по всьому місту.
"Постійно працює артилерія по місту, летять авіабомби, вже долітають сюди дуже непогано FPV-дрони, майже по всьому місту — небезпечно. Буквально у цьому районі, трохи вище, прилетіла FPV у цивільний автомобіль. Слава Богу чоловік залишився живий, машина згоріла", — розповів поліцейський екіпажу "Білий янгол" Антон Пронь.

"Частіше за все — це КАБи. КАБ-250 летять, не вибирають цілі. Вони зараз летять по цивільних, по домівках. В основному це багатоквартирні будинки, по домах. Евакуація зараз майже кожен день, нам постійно поступають заявки на наш робочий телефон. Постійні обстріли — й зараз стали набагато частіші евакуації. В середньому десь від 3-5 людей. Це залежно від заявок. Бувало таке що й по 10 людей вивозили за день", — розповідає поліцейський.

Поліцейський екіпаж "Білий янгол" прямує до Костянтинівки на евакуацію у броньованій автівці, повному особистому захисті, із антидроновими рушницями.
Заїхавши у місто, чують звук дрона — готують зброю до бою

"Щоб перестрахуватись наразі тримаємо зброю напоготові. У разі появи дрону, щоб знешкодити його. Проти дрона — РЕБ й рушниці, які споряджені мисливськими патронами", — каже поліцейський екіпажу "Білий янгол" Анатолій Антонов.
"Дрони розвідники зазирали у вікна"
Поліцейські приїхали за однією із заявок. Жителька Костянтинівки Зоя виїжджає з міста зі своїм чоловіком.

Літня жінка розповідає: має інвалідність — втратила ногу. Жити вдома стало нестерпно через обстріли.
"Вилетіло все скло, два удари було одразу з двох сторін. Балкон вилетів, двері балконні вибило. П'ятий поверх, якщо вдарить по даху, опинимося у підвалі. Тому вирішили виїзджати. Мені зовсім не хотілося евакуюватися, навіть зараз не дуже хочу, але іншого виходу просто немає", — каже Зоя.
"Дрони літають, якось були тут. Хтось захоплювався квітами — так довго зависли над жінкою, яка ними займається. Подивилися, що робиться, і полетіли. І коли я в лікарні лежала, теж над нами було два дрони, прямо у вікна. Я з ногою лежала у хірургії — знову два дрони. Цього дуже боялася. Думаю, зараз як вдарить", — розповіла жінка.

Проводжає подружжя подруга — Надія. Жінка також вже планує евакуацію, на місці домовляється з "янголами", що приїдуть по неї за кілька днів.
"Жахливе життя у нас тут. Тут таке коїться. Кожен день бомблять, кожен день. На 8 березня нам "подарунок" зробили — все повилітало. Тепер хочу до доньки поїхати, у Кропивницький. Тому що все вже, що тут робити? Газу немає, хоч світло — є на чому готувати. Вже все й подруга їде, я теж буду виїжджати", — говорить Надія.
Подружжя з Костянтинівки поліцейські довозять у Дружківку, передають представникам гуманітарної місії "Проліска". Вони безкоштовно відвезуть Зою із чоловіком до родичів у Київську область.
"Ми займаємось транспортуванням маломобільних людей й людей інвалідів, з пораненнями також, який запит, на ті ми й виїжджаємо. Контролюється постійно стан, надається необхідна медична допомога при транспортуванні", — пояснює водій швидкої гуманітарної місії "Проліска" Сергій Бур'янський.


Це ще не кінець роботи "Білих янголів". Поліцейський екіпаж повертається у Костянтинівку.
Антон Пронь говорить: після евакуацію ще мають розвести гуманітарні набори маломобільним людям.

"По хаті ледве ходжу. Яка евакуація?"
Гуманітарку для маломобільних поліцейські розвозитимуть разом із соцпрацівницею.
"У мене 11 людей — інваліди, маломобільні. Все робимо, допомагаємо у господарстві й їсти готуємо, й покупки робимо, ліки, так закуповуємося й прибирання по дому й прання, все робимо", — розповідає соціальна робітниця Ганна.

Один з її підопічних — Григорій — не має наміру евакуюватись.
"Я по хаті ледве ходжу. Яка евакуація? Рідних нікого немає, все. Тому я й кажу: першого запишіть на відстріл і вивезіть, викиньте десь. Або на звалище, або на кладовище у братську могилу", — не стримує емоції Григорій.

Далі поліцейські заносять гуманітарну допомогу Людмилі, син жінки помер, її невістка з онуками у Німеччині, каже, також лишатиметься у Костянтинівці попри небезпеку.
"І газ є, і вода є — не цілий день, але є. З нашею пенсією тільки евакуюватися кудись можна... Але куди, де? Тим більше у такому стані, як у мене, коли ноги не ходять. Нікуди мені їхати. У Німеччину? На чужу землю — ні, на старості років не хочу. Мови не знаєш, традицій не знаєш. Уже 80 років, що Бог дасть", — говорить жінка.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.