Чи можливо оформити спадщину, коли майно — у містах і сілах Донецької та Луганської області, що опинилися в тимчасовій окупації чи на території, де йдуть активні бойові дії. Як в таких умовах відкрити спадкову справу і вступити у право спадщини? Куди можуть звертатися спадкоємці та про що потрібно знати? Суспільне Донбас звернулося за роз'ясненням до виконуючої обов'язків начальника відділу аналітично-методичного забезпечення діяльності нотаріату Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Ольги Дрозденко.
Останнє місце проживання спадкодавця ТОТ чи територія, де йдуть бойові дії: куди звертатися
Поки в Україні діє воєнний стан та протягом шести місяців після його припинення або скасування, звернутися до нотаріусу щодо спадщини можна у будь-якому регіоні України — незалежно від місця відкриття спадщиниВідкриття спадщини — це юридичний термін, означає: настання певних обставин, за яких у відповідних осіб виникає право спадкоємства., якщо йдеться про майно:
- на тимчасово окупованій території,
- у населеному пункті, де ведуться активні бойові дії,
- там, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або роблять це не в повному обсязі
"Слід зауважити, що раніше для оформлення спадщини можна було звернутися до нотаріуса в межах області, в якій померлий був зареєстрований. Нині це можна зробити зокрема там, де наразі перебуває спадкоємець", — пояснила Ольга Дрозденко.
Спадкова справа заведена, але наразі до неї немає доступу: як діяти
Якщо спадщина була відкритаВідкриття спадщини — це юридичний термін, означає: настання певних обставин, за яких у відповідних осіб виникає право спадкоємства. нотаріусом у громаді, а справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі, але не була закінчена внаслідок:
- знищення спадкової справи,
- відсутності доступу до місця її зберігання,
- тимчасової окупації громади чи веденням там активних бойових дій,
продовжити провадження може будь-який державний або приватний нотаріус. Для цього спадкоємець має звернутися до нього з відповідною заявою.
Форма заяви законодавством не встановлена, однак з метою уникнення помилок попередньо бажано звернутися до нотаріуса, зазначила в.о. начальника відділу.
Право на спадщину: як отримати свідоцтво
При видачі свідоцтва про право на спадщину, за законом, нотаріус обов’язково перевіряє низку фактів:
- факт смерті спадкодавця,
- час і місце відкриття спадщини,
- наявність підстав до спадкоємства,
- прийняття спадщини у встановлений законом спосіб — за заявою або на підставі фактичного прийняття (коли спадкоємець постійно проживав зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини),
- яке саме майно успадковує людина.
Все це потрібно підтвердити документами. Якщо вони втрачені в окупації або через бої, то існує механізм отримати свідоцтво право на спадщину у судовому порядку.
Уточнити інформацію та поставити питання щодо спадщини та оформлення можна в Управлінні нотаріату Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за телефоном: 0542-78-04-58.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram