Змогли втримати просування армії РФ на Покровському напрямку, допомогли вибудувати оборону та відкинули окупантів — так про завдання на фронті поблизу Покровська розповідає боєць на псевдо "Боргезе". Він командир батальйону "Братства" у складі "Спецпідрозділу Тимура" Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Бійці цього підрозділу виконують, зокрема, і диверсійні задачі. За словами командира, це їхній підрозділ здійснив висадку у Криму у 2023 році. Які шанси у Сил оборони втримати Покровськ та яка роль підрозділу у цьому, як окупанти відправляють своїх поранених солдатів у бій і чому це системна робота. А також про те, що Європа готується до війни і що це означає для українців — розмова із командиром батальйону "Братства" у складі "Спецпідрозділу Тимура" ГУР МО.
Які задачі виконує батальйон "Братство"?
Цей підрозділ, який займається специфічними задачами, які ставить нам Головне управління розвідки. Це диверсійна робота, це розвідка боєм, це штурмові дії. І це такий підрозділ, який використовують в тих випадках, коли завдання дуже важко виконати. Тоді запрошують нас, і наші романтики і поети беруть в свої руки зброю і з спочуттям романтизму роблять те, що неможливо іншим.
Жоден підрозділ за час повномасштабного вторгнення з 2022 року не зміг висадитися в тимчасово окупованому Криму. Це зміг зробити тільки наш підрозділ. І це вдалося якраз за рахунок цього романтизму і ентузіазму, який є в наших рядах. Були ряд диверсійних і таких складних операцій на Енергодарському напрямку, на окупованих територіях і на території Росії.
Зокрема, "брянська четвірка" — це наші диверсанти, які загинули на території Росії. І таких операцій було дуже багато. Але на мою думку, найбільш гучна — це якраз висадка в Криму.
У чому полягало завдання підрозділу у обороні Покровська?
Успіх на Покровському напрямку — у тому, що змогли втримати просування ворога. Просувалися, вони досить браво просувалися за рахунок переважаючої сили. І ця переважаюча сила сунула великою ордою, обходила Покровськ вийшли на ряд доріг.
Ситуація у Покровську ставала все критичніше. Підрозділи Сил оборони, і наш підрозділ зокрема, зупинили ворога і дали можливість відкинути Збройним силам війська від Покровська.

Завдання для мого підрозділу саме в Покровську було у вибудовуванні оборони Покровська.
Покровськ, я скажу впевнено, взяти у найближчий час у ворога немає можливості. Там дуже хороші укріплення. Яка б там критика не була серед аналітиків чи блогерів, що там щось не так було зроблено, — укріплення дуже хороші, їх достатня кількість. І за рахунок цього нам зручно вести оборону: там дуже багато ліній, дуже багато укріплень і оборона стає можливою і дуже ефективною.

На мою думку, ми відкинемо ворога від Покровська. Я думаю, що хоча це й суб'єктивна думка, що ворог не досягне тих ціли, які йому поставити. А йому була поставлена ціль захопити Покровськ. Зараз наших сил достатньо, кількість, щоб втримати Покровськ.
Як ви оцінюєте російські підрозділи, які зараз протистоять на Покровському фронті?
Їм важко брати місто в лоб через низьку якість бійців, яких вони застосовують. Якість бійців дуже низька. Раніше була ілюзія (не знаю, хто ці чутки пускав або самі вони придумали таку страшилку), що раніше вони використовували піхоту поганої якості, а зараз підуть в бій якісні досвідчені військові.
А ми бачимо, що це зовсім не так. Зараз використовуються "зеки", зараз використовуються погано підготовлені бійці, які місяць тільки на фронті. Коли ми беремо полонених, то питаємо: "як ти збирався оборонятися з одним автоматом і одним магазином, який тобі дали?". А він каже: "Я не збирався обороняться чи воювати, я перечекати хотів просто, я тут сховався і чекаю, поки все закінчиться".
Ясно, що ситуація скрутна і з нашої, й з їхньої сторони. Але дуже багато перехоплень свідчить, що ворог явно деморалізований і пригнічений тим, що їх шлють на смерть.
А зараз ми бачимо те, що раніше було винятком: коли росіяни посилали в бій на милицях. Це були дивні відео, які ми знімали з дронів, ми були вражені. І це було виключення. Зараз це вже система.
І ми зрозуміли, що те, що ми бачили раніше, це не якісь виключення, це початок системного підходу, початок системної роботи: вони просто утилізують тих бійців, яких вони набрали. Можливо, через те, що вони занадто "неякісні", і з цим бійцем нічого не зробиш, окрім, як його треба швидше утилізувати, бо потім йому виплати і взагалі, що з ним робити потім.

Це має впливати на втрати армії РФ. Як ви оцінюєте їх наразі?
До цього ми стояли на Куп’янському напрямку, і мене вражали усі ці самогубчі штурми Російської Федерації. І я думав, що там дуже складна ситуація. На день знищували на невеличкій ділянці у два кілометри і 60, і до 100 бійців. Так кожен день — дуже великий результат.
Зараз у боях за Покровськ ворог застосовує надзвичайну кількість піхоти, яка малими групами (ця тактика у них на багато яких ділянках фронту) просувається, просто йдуть вперед-вперед-вперед. Не часто використовується бронетехніка, тому що там їм не дозволяє ряд природних і технічних перешкод.
Ворог посилає кожен день на нашій невеличкій ділянці 100 бійців, 200 бійців, із них знищуються 60-70, інколи 80-90 людей на день. І це вражаючі цифри. Раніше я думав, що це трошки перебільшують наші успіхи, що це такі оптимістичні заяви для того, щоб підтримати населення, але насправді я бачу це на власні очі, це видно з дронів — як ворог знищує просто свою піхоту об наші укріпрайони.

Але це дає все одно результати. Бо 90 людей, наприклад, за день загинули, але 10 людей змогли все-таки десь покраситися, вижити і пройти.
Більше того, в їхню тактику входить, що якщо йде група 10 чоловік, у них один загинув — вони їдуть далі, двоє поранені — вони їдуть далі. Вони будуть іти далі, допоки не залишиться один боєць. Він не буде допомагати пораненим, вони не будуть переживати за своїх загиблих. У них команда: "йти вперед".
І 10 людей, які все-таки встигли прокралися і вижили, і зайшли до нас в тил — це суттєва проблема для нас. Бо щоб знайти цих 10 людей у нас в тилу, на це немає часто засобів і сил.
І інколи простіше і тактично правильніше відійти трохи за ці позиції, за цю територію, де вони нас обійшли, і там знову вибудовувати другу лінію, і там захищатися. Але ті втрати, які несе ворог, вони недаремні. Ці втрати території, у один-два кілометри недаремні, там втрачаються тисячі бійців ворога.
А зараз якраз ми бачимо на ряді ділянок вже виснаження ворога: ворог свою живу силу настільки витратив і не встигає поповнювати, що це призводить до того, що на ряді ділянок біля Покровська вже немає такого напору. І це дає можливість нам перегрупуватися і робити якісь же контрдії. І відкидається ворог від Покровська.

Покровськ їм дуже потрібен. Дійсно це має такий вигляд, що керівництво в Кремлі прийняло рішення, що потрібно Покровськ взяти любою ціною. Певно, це якісь такі символічні моменти, які потрібно показати Кремлю, що от якісь перемоги у них є, і що це всі величезні жертви і ресурси недаремні. Можливо, це пов'язано, як ми чуємо багато, про переговори, можливо, до переговорів потрібно якийсь потенціал набрати, якісь перемоги отримати, можливо.
Чи впливають новини про перемовини на бійців, на бої?
Я не думаю, що будь-які переговори, — це на якийсь довготривалий період, навіть якщо якесь може бути затишшя. Моє суб'єктивне бачення полягає в тому, що Європа готується до війни, що Польща готується до війни, Польща робить найбільшу армію Європи. Литва і Латвія готуються до війни, Німеччина готується до війни.
На мою суб'єктивну думку, наші події, тут, — це невелика репетиція перед великою війною.
Тому що Росія, за минулим досвідом використовує переговори, щоб водночас просуватися на фронті, отримати якісь перемоги, використовувати цю ілюзію керівництва військового, політичного українського керівництва, чи європейського, чи американського, щоб зробити наступний ривок.

Україна завжди була на межі, це була межа між тим диким світом і цивілізованістю. Вся наша історія, вся слава, всі героїчні подвиги полягали в тому, що ми стояли в обороні цивілізованого світу від того дикого світу, який туди шов. Чи це були монголи, чи це були більшовики, чи це була царська армія, чи це був СССР — неважливо.
Тому неважливо, що буде завтра в дипломатії. Потрібно готуватися до війни, потрібно продовжити війну, потрібно продовжувати мобілізацію, потрібно продовжувати, посилювати фронт.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram