Наталія Шевченко — переселенка з Донецька. У 2014 році через військову агресію Росії залишила рідне місто і переїхала з родиною в Херсон. Потім вони перебралися до Києва, там народився син, а вже за рік вони знову змінили місце проживання. Нині родина у Львові. Тут Наталія опанувала нову професію і влаштувалася перукаркою у місцевий салон. А ще — раз на тиждень жінка ходить безоплатно стригти переселенців у модульне містечко "Маріяполіс".
Як виникла ідея організувати соціальну перукарню, хто її відвідує та чи є в ініціативи мінуси — репортаж Суспільне Донбас.
Майстриня Наталія показує записник — він розписаний на два тижні наперед. Цього дня у невеликій кімнаті, що обладнана під перукарню, також людно. Одна жіночка з фарбою на волоссі чекає біля вікна, поки прийде час її змивати, іншій — майстриня вже наводить красу.
"Сьогодні записані дванадцять переселенців. Тепло, весна — тому наперед є багато записів".
Як розповідає пенсіонерка Марія, до Львова вона приїхала з Краматорська Донецької області у квітні 2022 року. Спершу жила при церкві, перенесла операцію, після якої кілька місяців не чула і не говорила та схудла на 15 кг.

"Тут, у модульному містечку, почала вже потроху дбати про себе. Мені подобається, Наталочка мене стриже вже не вперше", — ділиться переселенка.
Цього разу жінка оновила свою попередню зачіску — градуйоване каре на ніжці, яке робила так само тут — у соціальній перукарні.
У черзі на нові гривки сестрички — Діана та Аріана. Самі вони також з Краматорська, на стрижку їх привела бабуся.


Соціальну перукарню ініціювала переселенка з Донецька
Соціальна перукарня у модульному містечку "Маріяполіс" у Львові працює з травня 2024 року. Його жителів тут стрижуть безкоштовно. Майстриня — переселенка з Донецька Наталія Шевченко, вона ж і одна з ініціаторок цієї ініціативи.
Її фах раніше не був пов'язаний з б'юті індустрією, розповідає жінка. У Донецьку вона закінчила технічний виш і працювала бухгалтеркою. Перукарській майстерності навчилася у Львові на благодійних курсах "Егідії".
"Уже у Львові попала на проєкт "Краса для всіх" від фонду ООН, вивчилася. І от допомагаю нашим людям, бабусям. Я там вже волонтерила і ми вирішили зробити таку спільну місію. Тобто наші руки — їхні можливості. Хотілося бути корисною", — розповідає Наталя.
Як розповідає жінка, у 2014 році у Донецьку залишатися було небезпечно. Родина жила у безпосередній близькості з аеропортом.
"Ми жили якраз навпроти нього, на іншій стороні, через поле. Нам було дуже-дуже страшно. На той час у мене народився старший син, йому було три місяці. Ми прийняли рішення, що нам конче необхідно їхати, але як і всі, ми їхали на декілька тижнів", — згадує переселенка.
На Київщині, куди поїхала родина, в бабусиному будинку тоді мешкало ще п'ять сімей. Відтоді змінили кілька міст, але Україну залишати планів не було і немає, запевняє Наталя.

У Львові вони з 2017 року. Нині у Наталі Шевченко є основна робота — працює перукаркою в одному з львівських салонів. У модульне містечко "Маріяполіс" приходить раз на тиждень — по четвергах. Охочих підстригтися завжди багато, розповідає жінка, натомість бракує помічників.
"Приміщення вже в нас є, обладнання нове також, хоча й не завжди воно справляється з потоком "клієнтів". Просто багато чоловіків та дітей буває одночасно і машинка не встигає зарядитися. То ми беремо трішечки старіші, наші прилади — і якось з ними вже намагаємося творити красу. Зараз я тут стрижу сама, нам би руки — ще хоча б одного волонтера, оскільки дівчата повернулися додому", — розповідає майстриня.

За час такого волонтерства через руки переселенки з Донецька пройшли понад триста людей. Більшість — вже є постійними відвідувачами.
"Маріяполіс": модульне містечко у Львові
За словами адміністратора модульного містечка Віктора Габітова, нині у "Маріяполіс" проживають до тисячі переселенців. Переважно це люди з Луганської та Донецької областей, є також з Харківської, Запорізької, Херсонської.
"Це в основному вразливі категорії — одинокі матері з дітьми, багатодітні родини. Третина — старші люди, 60 плюс. Багато серед них одиноких людей. У нас немає такого поняття "вільні місця", тому що кожен день ротація: хтось виїжджає, на ті місця завтра будуть запрошені нові люди і так кожен день", — розповів Віктор Габітов.

З модульного містечка хтось їде додому, хтось за кордон. Ті, хто знайшов роботу, також перевагу надають орендованим квартирам, додав він. Серед мешканців — 50 відсотків жінки, ще 25 — чоловіки, решта — діти.
Як розповів адміністратор модульного містечка, це вже зараз у соціальній перукарні упорядкована черга і ведеться запис, а перші хвилі — то були послуги саме нужденним.
"Вони нових не набирали, поки не розібралися з тими, хто гостро потребував. Зараз вони вже планують, є запис. На початку, це було прям дуже корисно й потрібно. Але є й мінуси — такі проєкти створюють можливість не інтегруватися переселенцям в приймаючу громаду", — переконаний Габітов.
Окрім соціальної перукарні у містечку є 16 більших модулів для активностей: реабілітаційний зал для старших людей, ігрові для дітей, зали для проведення заходів, кінозал, спортивні кімнати.
"Всі модулі ідентичні — це морський контейнер, геометрія морського контейнера. Для чого це необхідно? Щоб його дуже просто було транспортувати. На будь-яку фуру, на ті кріплення, він кутами стає, дуже легко транспортується. Ці більші приміщення — це три таких модулі без стінок. На відміну від старих містечок, загальну кімнату ми зробили на кожному поверсі", — розповідає адміністратор містечка.

Найбільше зимове модульне містечко для вимушено переміщених українців відкрили у Львові у січні 2023 року — "Маріяполіс" на Сихові, повідомляла Львівська міська рада.
Це вісім двоповерхових будиночків, кожен з яких складається з окремих модулів, що об’єднали в собі житлові кімнати, кухні, дитячі, душові та санвузли.


На всіх перших поверхах будинків душові та туалети переобладнали для людей з інвалідністю: встановили поручні, розширили душові кабіни, а в одному з будинків на першому поверсі — кімнати переобладнали в інклюзивні.
Загалом у Львівській громаді офіційно зареєстровані понад 97 тисяч переселенців, у міських прихистках мешкають 1380 людей. Найбільше — у модульному містечку на Сихові.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram