Сполучені Штати Америки хочуть отримати від України рідкісноземельні метали в обмін на допомогу, заявив президент Дональд Трамп у понеділок, 3 лютого. За оцінкою Forbes за 2023 рік, понад 70% загальної суми від сукупної вартості корисних копалин в Україні припадають на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.
Які рідкісні метали, що є на Донеччині, могли б зацікавити Трампа — Суспільне Донбас розказав геолог, доктор геолого-мінералогічних наук, професор Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна Василь Суярко.
"Рідкісноземельні елементиРідкісноземельні метали — це лантаноїди (Назва металів, які йдуть у періодичній системі Менделєєва після лантану): церій, гольмій, неодим, ербій та інші. Вони використовуються у медицині, військовій промисловості, загалом — у високотехнологічному виробництві. Наприклад, гольмій потрібен для виробництва стрижнів ядерного реактора, церій — у виробництві авто та для обробки нафти, неодим — для жорстких дисків, ербій — для обладнання для лазерної хірургії. — їх всього сімнадцять. Ці класифікації в різних вчених свої. Правильніше казати рідкісні та розсіяні елементи. Рідкісні елементи — вони в маленьких концентраціях, але можуть утворювати родовища. Розсіяні елементи — їх може бути багато всюди, але вони майже не утворюють родовища. Як правило, там десяток хімічних елементів у вигляді домішок, які можуть бути набагато цінніші, ніж основний. Найімовірніше, саме ці мікродомішки зацікавили американців", — пояснив Василь Суярко.

Та додав, що їхня цінність полягає в тому, що завдяки унікальним фізичним та хімічним властивостям, такі елементи широко використовуються в сучасній науці й техніці. Вони застосовуються в електроніці, космічній та військовій технологіях, зокрема у виробництві комп'ютерів, мобільних телефонів, медичного обладнання.
Рідкісноземельні метали — "це "вітаміни" стратегічної промисловості та глобального переходу на "чисті" види енергії", зазначає доктор геолого-мінералогічних наук.
"У зв'язку із заявою Трампа слід згадати також хімічні елементи такі, як літійЛітій (Li) – це легкий, сріблясто-білий лужний метал, відомий своєю високою реактивністю., цирконійZr — хімічний елемент із атомним номером 40, перехідний метал, уранU — радіоактивний хімічний елемент III групи періодичної системи та інші, які також є критичною сировиною. Виходячи з його заяв, він також мав на увазі і їх. Багато з потенційно-промислових об'єктів, рідкісних і розсіяних (включно з рідкісноземельними елементами) розташовані зокрема на Приазовському блоці українського щита. Ці території знаходяться в Донецькій області й зараз в основному окуповані Росією", — розповів Суярко.
Рідкісні метали Донеччини захоплені РФ
Одне з найбільших літієвих родовищ в Україні — Шевченківське родовище літієвих руд. Розташоване воно у Волноваського району Донецької області, на околиці села Шевченко.
"Рідкісні метали є дуже дорогими на зовнішньому ринку. Наприклад, кілограм лютецію коштує 10 тисяч доларів США. Ворог також про це знає. І тому у нещодавніх російських повідомленнях були радісні сповіщення про захоплення села Шевченко, де знаходиться найбільше в Європі літієве родовище з великими запасами рідкісноземельних елементів", — розповів професор.
За даними державної служби геології та надр України, Шевченківське родовище літієвих руд займає площу у понад 40 га. Крім основного компонента — літію, на родовищі відмічається накопичення інших рідкісних елементів. До них відносяться рубідій, цезій, тантал, ніобій, берилій, олово. Родовище виявили у 1982 році при проведенні глибинного геологічного картування.
За словами Василя Суярка, у Донецькій області також було велике титано-цирконієве родовище в Приазов'ї. Цю територія РФ захопила.
"У Волновасі працював Донецький хіміко-металургійний завод, який переробляв ці кристалики циркону. Вони якраз займалися розробкою цирконієвих розсипів на березі Азовського моря, в прибережній частині. Їх розробляли з поверхні, на заводі переробляли й отримували концентрат цирконію, концентрат титану. Зараз це все окуповане та, можливо, розбите", — розказав геолог.
Ідею залучення американських інвесторів у розробку українських рідкісних металів професор Харківського національного університету ім. Каразіна підтримує.
"Україні вже давно потрібно було залучити потужні американські, канадські та європейські компанії до спільного видобування та переробки рідкіснометалічної сировини, бо саме у передових країнах Заходу є відповідні технології. Це з одного боку давало б прибуток державі, а з іншого — було б певною гарантією нашої національної безпеки, що цілком відповідає статтям 13 і 14 Конституції України", — зазначив професор.
Що відомо про рідкісноземельні метали в Україні
Україна володіє запасами кольорових і рідкісноземельних металів, зокрема берилію, цирконію, танталу, а також комплекс фосфорних рідкоземельних і рідкіснометалічних руд.
За оцінкою Forbes за 2023 рік, сукупна вартість корисних копалин в Україні сягає до $15 трлн. При цьому понад 70% загальної суми припадають на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську.
За словами міністерки економіки Свириденко, Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин. Літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів, від смартфонів до винищувачів.
Складність видобутку полягає у тому, щоб зробити копалини придатними до використання — цей процес дороговартісний, потребує обладнання та кваліфікованих працівників.
За даними канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev, Росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні $12,4 трлн.
За українським законодавством, надра є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram