Кількість поранених за добу іноді рахують сотнями, а важких — десятками. Інші ж зміни проходять майже без пацієнтів. Так працюють медики у мобільному польовому госпіталі Державної прикордонної служби України на Донеччині. Як проходить ніч лікарів на чергуванні — у репортажі Суспільне Донбас.
Бійці, що евакуйовані зі стабілізаційних пунктів, потрапляють в першу чергу у протишокову палату мобільного польового шпиталя.

Цієї ночі один із поранених військових — із пораненням ніг.
"Буде вирішуватися питання щодо збереження кінцівки. Чи вона жива, чи ні. "Турнікетний синдром" відбувається за рахунок того, що під час травми військовослужбовець або його побратими накладають турнікет. Якщо військовослужбовець не послаблює його, та частина кінцівки, що нижче турнікета, просто відмирає. Термін 7-8 годин вважається особливим, тому що турнікет має попускатися кожні дві-три години", — пояснює лікар-анастезіолог Держприкордонслужби Дмитро.

Бійця забирають в операційну. Одну ногу доведеться ампутувати, повідомляє лікар.
До госпіталю привозять ще одного пораненого.

"По нас відпрацювали "скидами". В мене було поранення ноги, осколки в шиї. Своїми силами діставався тиждень. Знайшов хлопців. Живий-здоровий, дякую Богу, хлопцям, що мене довели сюди", — ділиться військовослужбовець ЗСУ Максим.
Володимир — військовослужбовець НГУ, його вже прооперували. Розповідає: поранення дістав під час мінометного обстрілу.

"Контузію отримав. І нога також поранена: осколкове, на виліт. Ходити буду, в мене кістка не пошкоджена, просто м'які тканини. Моральний стан — був буквально на волоску від смерті, то дуже тяжко", — говорить Володимир.
За словами лікаря-анестезіолога Дмитра, дуже багато кульових поранень та від "скидів" з дронів.
"Зараз більш тривалі саме бої в містах. Ми бачимо дуже багато кульових поранень. Не забуваємо і про дрони. На сьогодні ми також бачимо, що FPV-дрони скидають якісь біологічно-активні речовини, що призводить до того, що військовослужбовці втрачають змогу дихати. Та ще є артилерія: обстріли — мінометні, артилерійські — це осколкові поранення. Навіть маленький осколок може створити великі проблеми для нашого військовослужбовця", — пояснює медик.

Поранених цієї ночі привозять одного за одним, але бувають і зовсім спокійні зміни, розповідає Дмитро. Працюють медики мобільного польового госпіталя Держприкордонслужби переважно вночі: саме в темну пору доби поранених можуть забрати з передової.
"Наша така сама активна робота починається десь після 16 і до наступного дня десь до 10-11 ранку. FPV-дрони працюють не так активно, і є змога евакуювати. На одного пацієнта можуть працювати десь 10 спеціалістів. Було і 40-45 важкопоранених і наші операційні не переставали працювати 24 на 7", — каже Дмитро.
Оперують під музику — це дає можливість медикам трохи розвантажитись, пояснює анестезіолог.
"Якщо є можливість відпочити навіть годину сидячи або десь прихилитися, — ми цим користуємось. Але потрібно не забувати ще виходити інколи на свіже повітря", — говорить Дмитро.
Старша медична сестра Держприкордонслужби Тетяна каже, бійці потребують і моральної підтримки.
"З "нуля" виходять — це зовсім інші люди. Вони потребують моральної підтримки, хочуть уваги, тепла, чаю. Вміти треба вислухати людину. Є такі, які приходять, і починають розповідати, як їм було страшно — чи не було. Але це все треба почути та послухати", — каже старша медична сестра Держприкордонслужби Тетяна.
Прооперованих бійців відправляють на наступний етап евакуації. В окремих ситуаціях, додає Дмитро, евакуюють одразу — наприклад, якщо є важка черепно-мозкова травма.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.