Боєць на позивний “Анод” з Харкова, служить у в 46-й окремій аеромобільній бригаді, на війні з 2022 року. За власним бажанням пішов у десантно-штурмові війська. Наразі він — командир 13-ї аеромобільної роти у бригаді. Наголошує на необхідності систематичної самоосвіти у військовій справі та відпрацюванні бойового злагодження. Про навчання, бойову підготовку, передачу досвіду в бригаді — розмова Суспільне Донбас із військовослужбовцем.
Військовослужбовець на псевдо "Анод" — з Харкова, пішов до війська в кінці 2022 року. Розповідає: "Коли посварилися з жінкою, я пішов в армію. Взяв документи, поїхав у військкомат. Харків, метро і облави — видають повістки. Я підходжу, вони — до мене і кажуть: "Давай документи". Я кажу: "Так я і так до вас їду". "Ну, може підвезти?". "Так, підвези". Він, ТЦКашник, мені не повірив. Так попав у військкомат".
Дорогою, каже чоловік, йому запропонували десантно-штурмові війська, таким чином вже за тиждень він був у Житомирі в навчальному центрі.
"Я все життя займався спортом. У дзюдо провів 12 років, кандидат в майстри спорту. Фізичні навантаження мене не лякали. Психологічно трішки важко було. Була вогнева підготовка, тактична підготовка і медична підготовка. Трішки було інженерної підготовки. Але майже всі знання, які я отримав — це або самостійна робота, або знання, які вже дали в бригаді", — згадує чоловік.
На систематичній самоосвіті у військовій справі він наголошує у розмові:
"В особистий вільний час треба цікавитися новинками: що ворог застосовує проти нас. Різноманіття дронів та боєприпасів. Це треба вивчати. Ми досі, з "учебки", інформацією обмінюємось інформацією, новинками, хто там що зустрів. І це дуже важливо. І потім це, як сарафанне радіо по всьому ЗСУ розповсюджується."
"Війна швидко змінюється: те, що вчора було, уже завтра може не працювати так, як потрібно. Тобто, якщо зробили якісь висновки, наступного разу використовуємо — воно може просто не спрацювати".
Після начального центру "Анод" здобув військово-облікову спеціальність стрілець-снайпер. Першим напрямком був Бахмутський, потому його підрозділ вивели на відновлення, тоді він пройшов там 40-денний курс командирів взводів у військовій академії в Одесі.
У підрозділ повернувся на посаду командира взводу, потому підвищили до заступника командира роти. Місяць тому прийняв посаду командира роти. Він згадує успіхи на Запоріжжі. Вважає, цьому дуже допомогло бойове злагодження.
"У нас був дійсно гарний результат на Запоріжжі. Чому ми його досягли? Тому що ми п’ять місяців були на відновленні, нам давали людей, ми навчались, ми злагоджувались. Коли людина приходить в підрозділ, і на наступний день або на наступний тиждень її відправляють в бій, а вона поруч нікого не знає — у неї мотивації немає. Просто втече, в кращому випадку. А коли ти знаєш, що це твій побратим, знаєш його дружину, дітей, знаєш, чим він живе, чим займався, то це вплив дуже великий дає".
Основні “кити” підготовки, говорить: це — тактична, вогнева, інженерна підготовка і тактична медична.
"Кожен військовослужбовець нашого організму (підрозділ — ред.) має вміти користуватися усім озброєнням, що у нас є. Тобто стрілець має уміти стріляти із гранатомету, із кулемету, із автомату. У нас, наприклад, хлопці вийшли з виконання бойової задачі — візьмемо систему 10 днів вони на позиціях, 10 днів вони в районі зосередження — то десь 3 дні вони відпочивають і потім днів 5-6 тренуються, займаються підготовкою", — розповідає боєць.
Як готують до бойових дій новачків у 46-й бригаді: відповідь "Андода"
"Людина проходить приблизно 30 днів базової військової підготовки на території навчальних центрів: вогнева підготовка, тактична підготовка, пересування на полі бою, поводження зі зброєю. Також є медична підготовка. Всі ці моменти на базовій військовій підготовці розбираються, щоби людина, яка прибуває в підрозділ, вона вже могла бути стрільцем.
Далі розподіляють на якусь посаду. Наприклад, там кулеметник, гранатометник, стрілець-снайпер. Дивлячись на це, видається його зброя. Потім ми проводимо збори. Приходить інструктор
і проводить заняття з хлопцями: це гранатомет, як ним користуватися, як з нього стріляти, куди стріляти, навіщо стріляти і таке інше. Як поводитись з ПКМ чи з FN MAGАвстрійський єдиний кулемет під набій 7,62 мм чи М240Американський єдиний кулемет під набій 7,62 мм. Бо це різні кулемети, і людина може просто не знати.
Це, так би мовити, індивідуальна підготовка. Після того, як проходить ця індивідуальна підготовка, проводиться злагодження відділення. Тобто щоби хлопці могли працювати спочатку групою 2-3 особи. А потім до 10 людей. Зараз на полі бою ніхто не використовує більше 10 осіб, щоби не було скупчень — це ціль для артилерії, дронів, "скидів" і засоби розвідки дуже швидко таку купу людей побачать.
На Запоріжжі ми проводили тільки штурмові дії. Ми тоді, наприклад, шукали схожі за рельєфом місцевості посадки, можливо, копали якісь там бліндажі, які ми там розвідували аеророзвідкою, щоби максимально змоделювати всю цю ситуацію. Відпрацьовували на макеті місцевості, хто куди йде, що робить. Показували водіям і хлопцям відео з “пташок”, тобто, максимально, щоби люди буди обізнані, що робити і навіщо. Щоби не було такого: людину висадили з машини, а він не знає, куди йти, що робити".
"Я очікую відповідальних людей. Якщо ти вже приходиш в армію, будь ласка, хоча б пів шляху пройди. Хоча б там на один вихід сходи, щоби побачити, чи все там так страшно, як воно є. Бо, наприклад, наш батальйон, за пів року жодної позиції не втратив. Тобто, не так страшно, як все малюють. Донецьк бачимо з вікна — і все добре".
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram