Десяті роковини за Степаном Чубенком, якого розстріляли за проукраїнську позицію

Десяті роковини за Степаном Чубенком, якого розстріляли за проукраїнську позицію

Степан Чубенко
Степан Чубенко. Донецька ОВА

27 липня вшановують пам'ять 16-річного Степана Чубенка з Краматорська, якого десять років тому, наприкінці липня 2014 року, вбили проросійські військові.

Суспільне Донбас згадує, чому підлітка розстріляли троє бойовиків та як пам'ять про нього вшановують у рідному місті.

Хто такий Степан Чубенко

Степан Чубенко народився в Краматорську, навчався в ЗОШ № 12. З 6 років займався греко-римською боротьбою, призер обласних змагань, повідомляють на сайті Донецької ОВА. Хлопець був воротарем молодіжної команди ФК «Авангард».

Десяті роковини за Степаном Чубенком, якого розстріляли за проукраїнську позицію
Степан Чубенко на воротах краматорського "Авангарду". Донецька ОВА

У жовтні 2013 року брав участь у марші УПА в місті Київ, також організовував проукраїнські мітинги у Краматорську, організовували акції з протидії проведенню незаконного референдуму під час окупації міста проросійськими бойовиками.

Смерть за синьо-жовту стрічку

Наприкінці липня 2014 року Степана Чубенка затримали бойовики "ДНР", коли хлопець повертався з Києва до Краматорська. Хлопця катували та вбили за проукраїнську позицію.

"За жовто-блакитну стрічку та шарф футбольного клубу "Карпати", за проукраїнську позицію був підданий знущанням і тортурам, відправлений до Горбачево-Михайлівки під Донецьком у розпорядження бандформування "Керч". Дорослі, озброєні бандити так боялися 16-річного хлопця, що били його зв'язаним, налаштували проти нього населення селища. По-звірячому замордованого підлітка розстріляли і закопали біля дороги", — повідомили на сайті ОВА.
Десяті роковини за Степаном Чубенком, якого розстріляли за проукраїнську позицію
Степан Чубенко. Донецька ОВА

Мати Степана, Сталіна Чубенко, розповідала, як бойовики виправдовували вбивство сина.

"Його затримала контррозвідка МДБ ДНР і відразу відправила в колишню будівлю СБУ. У нього була проукраїнська позиція, шарф "Карпати", стрічки. Тому почались катування, знущання. А потім його відправили в селище Горбачево-Михайлівка під Донецьком до бандформування "Керч". Змушували його писати заяву, щоб воював проти "укропів". Ну і результат — п'ять пострілів. Тобто, не зрадив і прийняв смерть гідно", — розповідала Сталіна Суспільному.

За втручання його матері, Сталіни Чубенко, тіло Степана вдалось повернути до Краматорська через 3,5 місяці. Степана поховали 8 листопада 2014 року у Краматорську.

10 листопада 2017 року суд міста Торецька виніс трьом вбивцям Степана Чубенка вирок про довічне ув'язнення — Юрію Москальову, Вадиму Погодіну та Максиму Сухомлинову. Їх засудили до довічного ув'язнення, але до цього часу вони не понесли покарання

Вшанування пам'яті Степана Чубенка

У серпні 2021 року школу, у якій навчався Степан, назвали на його честь. Це ліцей №12 міста Краматорськ.

У грудні 2021 року в Краматорську в Саду Бернацького відкрили пам’ятник Степану Чубенку, якого катували та вбили проросійські окупанти у 2014 році. Відкриття пам'ятника присвятити до Всесвітнього дня футболу. Пам’ятник Степану у повний зріст зроблений із граніту.

Також у Краматорську щорічно проводять футбольний турнір в пам'ять про Степана Чубенка.

Посмертно Степана Чубенка було нагороджено державними й недержавними відзнаками: орденом «За мужність» ІІІ ступеня; орденом «Народний Герой України»; медаллю «За жертовність і любов до України»; пам’ятним нагрудним знаком «Кров за Україну».

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок