27 липня вшановують пам'ять 16-річного Степана Чубенка з Краматорська, якого десять років тому, наприкінці липня 2014 року, вбили проросійські військові.
Суспільне Донбас згадує, чому підлітка розстріляли троє бойовиків та як пам'ять про нього вшановують у рідному місті.
Хто такий Степан Чубенко
Степан Чубенко народився в Краматорську, навчався в ЗОШ № 12. З 6 років займався греко-римською боротьбою, призер обласних змагань, повідомляють на сайті Донецької ОВА. Хлопець був воротарем молодіжної команди ФК «Авангард».
У жовтні 2013 року брав участь у марші УПА в місті Київ, також організовував проукраїнські мітинги у Краматорську, організовували акції з протидії проведенню незаконного референдуму під час окупації міста проросійськими бойовиками.
Смерть за синьо-жовту стрічку
Наприкінці липня 2014 року Степана Чубенка затримали бойовики "ДНР", коли хлопець повертався з Києва до Краматорська. Хлопця катували та вбили за проукраїнську позицію.
"За жовто-блакитну стрічку та шарф футбольного клубу "Карпати", за проукраїнську позицію був підданий знущанням і тортурам, відправлений до Горбачево-Михайлівки під Донецьком у розпорядження бандформування "Керч". Дорослі, озброєні бандити так боялися 16-річного хлопця, що били його зв'язаним, налаштували проти нього населення селища. По-звірячому замордованого підлітка розстріляли і закопали біля дороги", — повідомили на сайті ОВА.
Мати Степана, Сталіна Чубенко, розповідала, як бойовики виправдовували вбивство сина.
"Його затримала контррозвідка МДБ ДНР і відразу відправила в колишню будівлю СБУ. У нього була проукраїнська позиція, шарф "Карпати", стрічки. Тому почались катування, знущання. А потім його відправили в селище Горбачево-Михайлівка під Донецьком до бандформування "Керч". Змушували його писати заяву, щоб воював проти "укропів". Ну і результат — п'ять пострілів. Тобто, не зрадив і прийняв смерть гідно", — розповідала Сталіна Суспільному.
За втручання його матері, Сталіни Чубенко, тіло Степана вдалось повернути до Краматорська через 3,5 місяці. Степана поховали 8 листопада 2014 року у Краматорську.
10 листопада 2017 року суд міста Торецька виніс трьом вбивцям Степана Чубенка вирок про довічне ув'язнення — Юрію Москальову, Вадиму Погодіну та Максиму Сухомлинову. Їх засудили до довічного ув'язнення, але до цього часу вони не понесли покарання
Вшанування пам'яті Степана Чубенка
У серпні 2021 року школу, у якій навчався Степан, назвали на його честь. Це ліцей №12 міста Краматорськ.
У грудні 2021 року в Краматорську в Саду Бернацького відкрили пам’ятник Степану Чубенку, якого катували та вбили проросійські окупанти у 2014 році. Відкриття пам'ятника присвятити до Всесвітнього дня футболу. Пам’ятник Степану у повний зріст зроблений із граніту.
Також у Краматорську щорічно проводять футбольний турнір в пам'ять про Степана Чубенка.
Посмертно Степана Чубенка було нагороджено державними й недержавними відзнаками: орденом «За мужність» ІІІ ступеня; орденом «Народний Герой України»; медаллю «За жертовність і любов до України»; пам’ятним нагрудним знаком «Кров за Україну».
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram