"Мені не віддавали тіло". Як поховати людину у Краматорську

"Мені не віддавали тіло". Як поховати людину у Краматорську

Ексклюзивно
Колаж про поховання у Краматорську
Ілюстративний колаж. Колаж: Суспільне Донбас

Містянка, яка десять днів не могла забрати тіло померлого дядька та поховати його. Двоє підприємців, які звернулись до суду, щоб укласти договір і працювати на ринку ритуальних послуг. Два кримінальні провадження, що розслідує поліція, господарські суди та справа в Антимонопольному комітеті — це все стосується ритуальних послуг у Краматорську, зокрема, і роботи комунального підприємства “Ритуальна служба”. Півтора року тому керівник міської військової адміністрації затвердив нові правила поховання. Суспільне розповідає, як змінились умови, чому з ринку пішли приватні підприємці та із якими складнощами стикаються краматорці, аби похоронити людину.

"Давайте нам гроші, ми поховаємо"

Олена Говорухіна змогла поховати свого 89-річного дядька у Краматорську лише на десятий день після смерті, адже їй не видавали тіло та медичну довідку про смерть родича. Як розповіла жінка Суспільному Донбас, аби отримати документ, без якого неможливе поховання, вона протягом цих десяти днів зверталась до міського відділку поліції, подала скарги та написала заяви на працівників комунального ритуального підприємства, лікарів та судмедексперта.

Олена разом з родиною після початку повномасштабного вторгнення виїхала на Дніпропетровщину. У жовтні 2023 року в Краматорську її 89-річний дядя, який відмовився від евакуації та залишився у місті сам, помер.

“Сусіди подзвонили та сказали, що він помер на вулиці. Одразу після цього нам зателефонували з поліції та повідомили, що вони знаходяться в його квартирі, і їм потрібні документи, щоб відвезти тіло в морг. А без документів вони можуть його забрати лише як невідомого. Я їм сказала, що завтра буду в місті і привезу усі документи. Але вони самі взяли документи, а ключі віддали сусідам. Після цього хвилин через 15 дзвонять з іншого номера і кажуть, що я завтра маю приїхати до комунального підприємства “Ритуальна служба”, з грошима. Я їм відповіла, що нічого їм не винна, і ховати свого дядю буду через інших підприємців”, — розказує жінка.

За словами Олени, коли вона приїхала в Краматорськ, з’ясувала, що її дядька відвезли у міський морг. Документи померлого вже були у працівників спеціалізованого комунального підприємства “Ритуальна служба”.

“У тому морзі мені не віддавали тіло. А В СКП (спеціалізоване комунальне підприємство “Ритуальна служба” – ред.) кричали, що я з ними підписала якийсь договір. На прохання показати цей договір, нічого не показували. Дійшло до того, що на мої прохання та вимоги віддати паспорт дяді співробітники СКП просто тікали від мене та закривали двері. Це все затяглось на десять днів”, — згадує Олена.

Через те, що процес оформлення документів затягувався, Олена підписала угоду з приватним адвокатом, якому довірила організацію поховання, а сама повернулась до дітей, яких залишила на сусідів. Але, розповідає жінка, й адвокату не вдалось нічого зробити. За словами жінки, співробітники комунального підприємства не віддавали йому документів про смерть і вимагали присутність родичів.

Коли Олена повернулась до Краматорська, вона одразу звернулась до поліції та написала кілька заяв на працівників моргу та підприємства “Ритуальна служба” про те, що утримують тіло та не віддають документи померлого. За її словами, у поліції відкрили кримінальну справу щодо неправомірних дій працівників СКП “Ритуальна служба”.

“І в мене всі ці дні було так — поліція — комунальне підприємство — поліція — комунальне підприємство. Вдалось достукатись до начальника райвідділку, він допоміг повернути тіло, видали вони мені довідку (про смерть — ред.) в морзі. Особисто поліція ходила забирала її. Також вони вимагали сплатити за всі дні зберігання тіла в морзі. Я згодна була оплатити лише три дні, всі інші були не за моєю провиною”, — пояснює Олена.

За словами жінки, вона також звернулась на гарячу лінію Міністерства охорони здоров’я зі скаргами на головлікаря міської лікарні та патологоанатома міського моргу, які відмовлялись протягом цього часу видати довідку про смерть.

“Мені прийшла відповідь від МОЗ, що неправомірних дій не виявлено. Тобто не виявлено? Вони дев’ять днів глумились над тілом, на десятий день я тільки поховала. Якщо раніше людину ховали на наступний день, то зараз… давайте нам гроші, ми поховаємо. А я не хочу з вами ховати”, — розказує Олена.

Після того, як Олені віддали документи померлого, вона звернулась до приватної підприємиці з приводу організації поховання.

“Це не поодинокий випадок, я не розумію чому люди мовчать. Вони просто опускають руки та погоджуються на ці умови, аби тільки поховати родича”, — резюмує Олена.

Адвокат Олени Говорухіної Вадим Шевченко розказав, що заяви жінки поліція долучила до провадження, яке було розпочате у листопаді 2022 року.

На його переконання, ця ситуація із затримкою видачі тіла пов'язана з розпорядженням начальника МВА від 10 жовтня 2022 року, після якого лікарі не приїздять додому до померлої людини, аби встановити факт смерті. Це можна зробити лише у моргу. А тіло забирають виключно представники комунального підприємства "Ритуальна служба".

У відповідь на запит Суспільне Донбас у поліції Донеччини повідомили, що у листопаді 2022 року за частиною 1 статті 364 Кримінального кодексу України розпочали кримінальне провадження за фактом можливого порушення встановленого порядку поховання та надання ритуальних послуг співробітниками СКП "Ритуальна служба" та примушування родичів померлих до укладання незаконних цивільноправових угод. Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу або ув'язнення до двох років.

"Давайте нам гроші, ми поховаємо". Як поховати людину у Краматорську
Скрін відповіді поліції Донеччини на запит Суспільного Донбас. Фото: Суспільне Донбас

Ще одне кримінальне провадження розпочали 1 серпня 2023 року за частиною 3 статті 368 та частиною 4 статті 191 Кримінального кодексу України за фактом “вимагання керівником СКП “Ритуальна служба” неправомірної вигоди та можливої розтрати коштів підприємства”. У разі доведення її винуватості, керівниці підприємства загрожує позбавлення волі до восьми років.

Крім того, з вересня 2022 року по лютий 2024 року до Краматорського районного управління надійшли 30 скарг та заяв від громадян на неправомірні дії співробітників ритуального комунального підприємства.

У Державному реєстрі судових рішень станом на лютий 2024 року зареєстровані щонайменше три судових справи, де відповідачем виступає комунальне підприємство "Ритуальна служба" Краматорської міської ради. Дві з цих справ — цивільні (про порушення прав споживача), а одна — господарська.

У Краматорській МВА на запит Суспільного Донбас повідомили, що з вересня 2023 року до 16 лютого 2024 року на їх адресу надійшло 12 скарг та інформаційних запитів стосовно роботи СКП “Ритуальні служба”.

"Давайте нам гроші, ми поховаємо". Як поховати людину у Краматорську
Скрін відповіді Краматорської МВА на запит Суспільного Донбас. Фото: Суспільне Донбас

Ціни на поховання людини у Краматорську

"Домовились, все сплатили, а потім з'ясувалось, що це не все"

Олена Говорухіна згадує, що тоді, у жовтні 2023 року, працівники комунального підприємства "Ритуальна служба" назвали їй суму у понад 19 тисяч гривень. Зрештою, без СКП, за словами Олени, організація поховання їй обійшлась у суму до десяти тисяч.

Ще одна жителька Краматорська Лариса Кохан у вересні 2023 року ховала близьку подругу. Крім того, що медичну довідку про смерть їй видали лише через місяць після смерті подруги, як вона розказала Суспільному Донбас, вона стикнулась із ще однією проблемою: довелось самотужки шукати людей, які опустили труну у яму та заплатити їм за це. Попри те, що ці послуги були зазначені у договорі з комунальним підприємством "Ритуальна служба" та оплачені.

"За все сплатили, а нам довелось і опускати самим. Домовились за все, сплатили, залишалось купити лише труну. Але потім з'ясувалось, що це не все: треба, щоб були свої мотузки, щоб труну у яму опустити, і люди свої потрібні, щоб опустити. Ми навіть з дому брали лавки на цвинтар, щоб труну поставити. Ми були шоковані! За що ми сплатили?", — розказує Лариса.

У чеку від СКП "Ритуальна служба", який Суспільному Донбас надала жінка, серед інших зазначена оплата послуги "поховання".

чек на ритуальні послуги
Фото чека надала Лариса Кохан

Ціни на послуги комунального підприємства опубліковані на сайті, у прайсі немає уточнень щодо того, чи входить опускання у яму та мотузки до послуги "погребіння".

Краматорськ, СКП Ритуальна служба ціни
Скрін з сайту СКП "Ритуальна служба" Краматорської міської ради, 14 березня 2024 року

Кореспондент Суспільне Донбас подзвонив до СКП “Ритуальна служба” та представився родичем померлої людини. На телефонний дзвінок відповіла жінка, яка представилась Наталією: за її словами, копання могили коштує 3 174 грн, завантаження до катафалку та могили потрібно оплатити окремо — 1 тисяча грн.

графіка про поховання у Краматорську
Графіка Суспільне Донбас

Крім того, і у прайсістаном на день публікації на сайті комунального підприємства "Ритуальна служба", і у чеку від жовтня 2023 року, який нам надала Лариса Кохан, значаться:

  • вивіз тіла померлого до моргу працівниками СКП “Ритуальна служба” — 1000 гривень.
  • оформлення медичної довідки про смерть — 400 гривень.

Ці послуги після 10 вересня 2022 рокуЦі платні послуги також з'явились у вересні 2022 року, відколи начальник Краматорської міської військової адміністрації встановив нові правила встановлення смерті людини у місті. по 30 жовтня 2023 року потрібно було оплачувати комунальному підприємству, проте наразі вони є безплатними.

чек на ритуальні послуги у Краматорську
Фото чека надала Лариса Кохан

Також з чеку Лариси Кохан видно, що на рахунок "Ритуальної служби" вона сплатила за зберігання тіла в морзі — 426 гривень за добу, хоча морг — це допоміжне відділення іншого комунального підприємства — КНП "Міська поліклініка №3".

Зміна умов поховання у Краматорську

Як відбувалось поховання людей у Краматорську до вересня 2022 року

Законодавство про поховання

Згідно з законодавством, організація з надання ритуальних послуг покладена на органи місцевого самоврядування. Вони створюють спеціалізовані підприємства – ритуальні служби, які займаються будівництвом, утриманням у належному стані, охороною місць поховання, здійснюють організацію поховання померлих і надають ритуальні послуги, ведуть книги реєстрації померлих та книги реєстрації надмогильних споруд.

Діяльність комунальних ритуальних служб регулюється Типовим положенням про ритуальну службу. Також закон зобов'язує комунальні ритуальні служби укладати договори з приватними підприємцями, які надають послуги з організації поховань.

Як розказали Суспільне Донбас приватні підприємиці з Краматорська Вікторія Лаврентьєва та Наталя Савельєва, до початку повномасштабного вторгнення у Краматорську, крім комунального підприємства, похованням померлих займались і приватні підприємці. Вікторія та Наталя були серед них.

"Щоб займатись похованнями треба підписати договір з СКП "Ритуальна служба". Для цього потрібно відкритий КВЕД відповідний, ІПН та заява у довільній формі. Є типове положенняДіяльність комунальних ритуальних служб регулюється Типовим положенням про ритуальну службу. Також закон зобов'язує комунальні ритуальні служби укладати договори з приватними підприємцями, які надають послуги з організації поховань., по якому ми маємо укласти з ними договір. Цей договір потрібен лише на дозвіл копання могил, а не для продажу атрибутики. Підприємців було багато, але всього кілька займались копанням могил", — розказала Наталя.

Вікторія Лаврентьєва додала, що люди могли купувати все необхідне в одного підприємця, а в іншого замовити послугу поховання на кладовищі.

"Люди могли обрати в одного підприємця транспорт, а в іншого купити труну. Було таке, коли люди купували лише атрибутику, а транспорт в них був свій, вони могли, наприклад для економії оформлювати самі документи. Було так, що на селищних кладовищах люди самі копали могили. Бо немає грошей, або хтось зі знайомих таким чином хотів допомогти", — розказала Вікторія.

"Були люди, які вважали, що комунальна служба — це вигідніше, і туди ходили. Не було такого, як зараз: “ми не можемо завтра поховати — ставайте в чергу". Була здорова конкуренція — люди могли прийти в один магазин поцікавитись цінами, потім піти в інший”, — додала Наталя.

Коли у 2022 році термін договорів із СКП "Ритуальна служба" у них, як і в інших ФОПів, сплив, обидві співрозмовниці Суспільного хотіли поновити договори, проте не могли зробити цього протягом понад пів року і звернулись до суду.

Зміни з вересня 2022 року

10 вересня 2022 року начальник Краматорської МВА Олександр Гончаренко підписав розпорядження №33 "Про встановлення порядку огляду трупа працівниками закладів охорони здоров’я Краматорської територіальної громади". На час дії воєнного стану документ встановив нові правила:

  • засвідчити факт смерті людини стало можливим лише у приміщенні патологоанатомічного відділення КМП "Міська лікарня № 3";
  • транспортувати тіло померлого до визначеного моргу має право лише СКП "Ритуальна служба".
"Давайте нам гроші, ми поховаємо". Як поховати людину у Краматорську
Скрін Розпорядження №33 началька Краматорської МВА. Фото: Суспільне Донбас

Пізніше, 20 жовтня 2023 року, Олександр Гончаренко підписав розпорядження №812, у пункті 4 якого зазначено, що з 1 листопада 2023 року транспортування тіл померлих до моргу міської лікарні №3 здійснюється “безкоштовно за рахунок власних коштів" СКП “Ритуальні служба” Краматорської міської влади. У пункті 8 цього розпорядження зазначено, що з 1 листопада 2023 року і до закінчення воєнного стану послугу зі зберігання тіл померлих у морзі міська лікарня №3 має надавати на безоплатній основі.

"Давайте нам гроші, ми поховаємо". Як поховати людину у Краматорську
Скрін розпорядження №812 начальника Краматорської МВА, що надав Суспільному адвокат Шевченко

Як відповіли на запит Суспільного Донбас у Краматорській МВА, обидва розпорядження були виданні на виконання спільного наказу Міністерства охорони здоров'я, Міністерства внутрішніх справ та Офісу генерального прокурора України №177/450/46 від 9 березня 2022 року "Про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції України, закладами охорони здоров’я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини під час воєнного стану на території України".

У преамбулі до обох розпоряджень нововведення аргументовані воєнним станом і безпекою лікарів:

"Беручи до уваги здійснення воєнної агресії з боку Російської Федерації та знаходження Краматорської територіальної громади в зоні бойових дій, з метою забезпечення відсутності безпеки життю та здоров'ю медичних працівників", — йдеться у документах Краматорської адміністрації.

"До цього розпорядження, якщо людина померла вдома, туди приїздили медики та поліція, аби встановити та засвідчити факт відсутності (або ні) насильницької смерті. Вони повідомляли медичний заклад про смерть та її причини, після чого можна було звернутись до сімейного лікаря, який видавав лікарське свідоцтво про смерть, на підставі якого можна було поховати людину", — описує процедуру Наталя Савельєва.

"Родич сам вирішував, чи треба йому померлого везти до моргу. Умовна бабуся могла самотужки привести свого родича в порядок, якщо не хотіла з цим заморочуватись — відвозили до моргу, і відповідно за це платили. Наразі примушують всіх везти до моргу", — розказала Наталя.

"Давайте нам гроші, ми поховаємо". Як поховати людину у Краматорську
Порожній бланк договору СКП "Ритуальна служба". Фото: Наталя Савельєва

На фото вище — порожній бланк, який нам надали підприємиці Наталя Савельєва та Вікторія Лаврентьєва, за їхнім твердженням, люди, які ховали рідних у Краматорську отримували його задля підпису від співробітників комунального підприємства у момент приїзду за тілом померлої людини. Як видно, в ньому — повний пакет ритуальних послуг.

"Вони приїжджають до тебе та примушують підписати договір — порожній бланк. Забирають паспорт та везуть в морг. (...) Якщо родичі не хочуть підписувати договір, вони (представники СКП – ред.) просто розвертаються та їдуть", — переповідає ситуації Наталя.

"Все йде з 33-го розпорядження, за яким засвідчення смерті тільки в морзі, а вивезти туди може тільки СКП. А СКП вивозить тільки після підписання договору", — додає Вікторія.

Розпорядження №33 від 10 вересня 2022 року та № 812 від 20 жовтня 2023 року не оприлюднені на офіційному сайті Краматорської МВА. Розпорядження №33 Суспільному Донбас надали на запиту про інформацію у Краматорській МВА, а копію розпорядження №812 надав адвокат Вадим Шевченко. Він нагадує, що згідно з законодавством України, будь-який нормативно-правовий акт набирає чинності лише після його оприлюднення. “Якщо розпорядження не опубліковане, як я можу знати про зміни своїх прав та обов’язків?", — пояснює Шевченко.

У цих розпорядженнях адвокат вбачає низку порушень, зокрема і Закону України "Про охорону здоров’я" та Закону "Про поховання та поховальну справу".

“Відповідно до статті 52 Закону України "Про охорону здоров'я", констатація факту смерті особи може здійснювати тільки працівник медицини. Працівникам поліції законодавство не надає повноважень на констатацію факту смерті. Для цього потрібні медичні знання. І в нас стала така дилема, що будь-яка особа, яка знаходиться в критичному невідкладному стані — це може бути стан коми тощо — замість того, щоб особі надавати медичну якусь допомогу, працівники поліції приїхали, глянули, що тілесних ушкоджень немає і одразу викликають СКП. Замість того, щоб везти її в лікарню і надавати медичну допомогу, її одразу транспортують до моргу. У морзі у лікаря патологоанатома є режим роботи. Там цілодобово людей немає, які б приймали та оглядали. І ось, наприклад, в п'ятницю ввечері СКП привозить людину, яка в критичному стані знаходиться, а патологоанатом прийде лише в понеділок”, — пояснює Шевченко.

Також обидва розпорядження начальника Краматорської МВА порушують Закон "Про поховання та похоронну справу", додає адвокат. У статті 12 зазначається, що людина, яка зобов’язалась поховати померлого, може підписати договір про надання ритуальних послуг лише при наявності свідоцтва про смерть. Також вона самостійно може обрати виконавців зазначених послуг.

“Чинне законодавство передбачає, що лікарське свідоцтво про смерть видають у медичній установі у день звернення. На її підставі у РАЦСі родичі отримують свідоцтво про смерть. Тільки коли в тебе вже буде свідоцтво про смерть, ти маєш право укладати договір про поховання. Коли родичі мають на руках ці документи, самостійно приймають рішення, куди їм звернутися для організації поховання. А в нашому випадку змінили повністю цей договір, і цей договір одразу примушують підписати, коли померлого забирають в морг. І при підписанні цього договору одразу вимагають передати паспорт померлого. У тебе ще немає ні лікарського свідоцтва про смерть, ні свідоцтва про смерть, виданого органами РАЦСу. І в такому випадку, вони не кажуть, що це договір, там не зазначається ані сума, нічого. І якщо після цього людина захоче отримати послуги з поховання, наприклад, в іншому місті, їй для цього потрібно свідоцтво про смерть отримати. Для того, щоб отримати лікарське свідоцтво про смерть і свідоцтво про смерть, потрібен паспорт померлого”, — пояснює адвокат.

Шевченко звернувся до суду, розгляд справи дійшов до Верховного суду України та триває досі. Суди попередньої інстанції стали на сторону Краматорської МВА.

Суди підприємців із комунальним підприємством

Як розказує Наталя Савельєва, вона з осені 2022 року намагалась укласти договір "Ритуальною службою", аби працювати. Але, ставерджує підприємиця, протягом тривалого часу директорка комунального підприємства Наталя Кравченко відмовлялась приймати пакет документів, або просто повертала їх.

Керівниця СКП "Ритуальна служба" Краматорської міської ради Наталя Кравченко

Керує спеціалізованим комунальним підприємством “Ритуальна служба” Краматорської міської ради з 6 вересня 2022 року Наталя Кравченко. Як повідомили у Краматорській МВА на запит Суспільне Донбас, на посаду директорки її призначили без конкурсного відбору, посилаючись на частину 5 статті 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”.

Як йдеться на сайті Донецької обласної державної адміністрації, Кравченко народилась у Кадіївці Луганської області у 1983 році, має юридичну освіту молодшого спеціаліста, яку здобула у 2003 році у Стаханівському промислово-економічному технікумі. До 2014 року працювала юристкою на різних підприємствах та у компаніях.

Згідно з інформацією, яка розміщенні в Opendatabot, Кравченко з квітня по вересень 2020 року очолювала ЛКСП “Лисичанський водоканал”.

Також Кравченко очолювала виборчі комісії у Лисичанську (на виборах 2015 року до Верховної ради партії “ОПЗЖ”, що заборонена з 2022 року в Україні) та у Костянтинівці.

Після окупації російськими військами частини Луганщини, жінка виїхала до Лисичанська. Після початку повномасштабного вторгнення у квітні 2022 року Кравченко евакуювалась до Костянтинівки. Потім почала працювати у юридичному відділі виконавчого комітету Краматорської міської ради. А 6 вересня її призначили на посаду директорки СКП "Ритуальна служба" Краматорської міської ради.

За інформацією пресслужби Донецької ОВА, Кравченко у 2023 році була номінанткою в обласному конкурсі "Жінка Донеччини" у номінації "Зоозахисниця року".

Згідно з її декларації кандидата на посаду від 14 вересня 2022 року, Кравченко не має у своїй власності об'єктів нерухомості, але має два автомобілі ВАЗ 21081 1990 року та MITSUBISHI OUTLANDER 2010 року, які вона придбала у 2017 році. Також вона має право користування автомобілем ВАЗ 21063 1983 року, яке належить іншій людині.

Також Кравченко вказала, що за вісім місяців 2022 року вона отримала 438 280 грн зарплатні. А у щорічній декларації за 2022 рік, яку вона подала 29 березня 2023 року жінка декларує 342 578 грн зарплатні.

У декларації, яку вона подавала після звільнення з посади директора Лисичанського міського водоканалу, Кравченко задекларувала квартиру площею 82 квадратних метри, яку придбала у 2016 році, житловий будинок загальною площею у 41,4 квадратних метра та земельну ділянку площею 70,3 квадратних метра, які придбала у 2018 році. Вся нерухомість знаходилась у Лисичанську.

"З осені 2022 року три рази мені відмовляли. Відмову вони відправляють через Укрпошту. Вона спочатку витримує 14 робочих днів, потім поштою відправляє відмову, а у відмові написано — неправильно подані документи. Що саме неправильно, в цій відмові не вказують. Отак було з вересня по грудень 2022 року", — розказала жінка.

Після цього Наталя подала позов до господарського суду, який у червні 2023 року визнав укладеним договір між ФОП Савельєва Наталя та СКП "Ритуальна служба". Комунальне підприємство подало на це рішення апеляцію, але її відхилили.

Вікторія Лаврентьєва також подала позов до Господарського суду з вимогою укласти договір. Зараз справа перебуває на стадії розгляду.

За словами Наталі Савельєвої, з вересня 2023 року до сьогодні вона надала ритуальні послуги близько 20 людям: "Зараз ситуація не дуже змінилась. Навіть попри те, що у нас є договір, ми не можемо нормально працювати, бо людям не видають на руки ніяких документів, на основі яких можна ховати".

У Краматорській міській військовій адміністрації на запит Суспільне Донбас, повідомили, що з початку 2022 року до 10 вересня 2022 року СКП “Ритуальна служба” мала один чинний договір щодо надання ритуальних послуг з приватним підприємцем. А на кінець лютого 2024 року таких договорів у комунального підприємства два. І саме цей факт — що на ринку ритуальних послуг громади надають послуги інші суб'єкти господарювання — "унеможливлює монопольне становище комунального підприємства".

Чи дійсно існує штучно створена монополія на ринку ритуальних послуг Краматорська, мав би дати висновок Антимонопольний комітет. У пресслужбі на запит Суспільного Донбас відповіли, що Східне відділення АМК 9 лютого 2023 року розпочало розглядати справу щодо порушення Краматорською міською радою умов економічної конкуренції на ринку ритуальних послуг (пункт 3 статті 50, частина перша статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції").

Наразі рішення по цій справі не винесено. Термін, скільки АМК може розглядати справу, у законі не визначенийЗгідно зі статтею 37-1 Закону “Про захист економічної конкуренції”, АМК може розглядати справу протягом трьох років. По закінченню цього терміну при наявності обґрунтованих причин розгляд справи можуть продовжити ще на два роки. Якщо протягом цього часу комітет ніяких рішень не ухвалив, то справу закривають..

Відповіді СКП "Ритуальна служба" та Краматорської МВА

Суспільне Донбас звернулось до спеціалізованого комунального підприємства "Ритуальна служба", аби дізнатися їхню позицію та отримати пояснення, чому співробітники спеціалізованого комунального підприємства підписують договір про ритуальні послуги у момент, коли забирають тіло, та чому відбуваються затримки у похованні.

Ми надіслали листа на електрону пошту, що вказана на сайті комунальної установи, а також зателефонували. Телефоном відповіла жінка, що представилась квіткаркою. На питання, як можна підтвердити отримання листа та чи можливо поговорити із керівницею, вона відмовила у спілкуванні із керівництвом і сказала, що питання роботи підприємства коментує міська військова адміністрація.

Крім офіційного запиту, Суспільне Донбас звернулось до Краматорської МВА із запитом на коментар щодо роботи ритуального комунального підприємства, затримок у похованні та інших, викладених у цьому матеріалі проблем, із якими стикаються містяни.

Відповідь від отримали письмову, за підписом Олександра Гончаренка. Нам повідомили випадки, коли працівники СКП "Ритуальна служба" відмовлялись транспортувати померлого до моргу, адміністрації невідомі. Як і факти, коли люди не могли протягом тижня отримати медичні документи про смерть.

"Давайте нам гроші, ми поховаємо". Як поховати людину у Краматорську
Скрін відповіді Краматорської МВА на запит Суспільне Донбас про коментар. Фото: Суспільне Донбас

Щодо ходу кримінального провадження стосовно працівників СКП "Ритуальна служба" в адміністрації повідомили, що їм нічого невідомо, а перевірок роботи СКП "Ритуальна служба" з вересня 2022 року і до 13 березнядата відповіді там не проводили.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок