Пів року у Краматорську на місці ракетного удару по піцерії RIA — стоять фотографії загиблих. 27 червня російські війська ракетою поцілили в кафе у центрі міста. Від удару загинули 12 людей — працівники та відвідувачі закладу, тринадцятою жертвою стала письменниця Вікторія Амеліна, яка померла від поранень у лікарні кілька днів потому. Як згадують цей день співвласник піцерії, волонтер та рятувальник, які допомагали діставати людей з-під завалів — у матеріалі.
Серед тих, хто приїхав до піцерії рятувати людей після російської атаки, був волонтер Богдан Зуяков. Чоловік був вдома, коли почув потужний вибух.
"По дорозі, так сталося, що я потрапив на другий вибух у Біленькому. Швидко там допоміг, побачив невеликі тілесні ушкодження у людей, зрозумів що тут більше моя допомога не потрібна і поїхав до кафе RIA, — згадує волонтер Богдан Зуяков.
Богдан має навички надання першої допомоги, розбирати завали теж вміє — неодноразово допомагав на місцях обстрілів.
"Зрозуміли, що треба йти туди, куди не може потрапити більшість людей", — згадує волонтер.
"Ми зайшли сюди — і почули крики: дівчинка була придавлена плитою біля цієї колони, яку, на жаль, ми ніяк не змогли звільнити, та вона померла тут", — згадує Богдан.
Співвласник піцерії "RIA" Дмитро Ігнатенко у той день саме був у від'їзді. Пів року потому на місці колишнього закладу він показує, куди влучила ракета:
"Це була якраз зона відкритої кухні, там, де наші співробітники знаходились: піца, роли, салати. Тобто одразу в кухню влучило. На місці можна побачити яму".
Рятувальник Володимир Буд-Гусейн цього дня мав вихідний, проте приїхав на місце трагедії. Йому вдалося врятувати кількох людей, розповів він.
"Спочатку діставали дівчину з-під завалів, в неї була травма спини, разом з військовими медиками її витягли та передали лікарям швидкої. Потім допомагали звільняти хлопця. Хлопець, на щастя живий", — розповів рятувальник.
Роботи з розбору завалів тривали понад добу. Наступного дня після ракетного удару, біля піцерії, як і напередодні, родичі чекали на інформацію про своїх рідних.
"Були складнощі — плита перекриття, вона ніяк не піддавалася розборам і гідравлічними молотками її розбивали, і краном підіймати. Цілою її кран не міг підняти", — згадує рятувальник.
Меморіал на згадку про трагедію в Краматорську
Того вечора від російської ракети загинули сім працівників кав'ярні, наймолодшим — Валерії та Євгенії було по 17 років. Найстаршому, адміністратору закладу, Артуру Тіторуку — 28 років.
"Це всі були люди, які почали працювати, коли ми другий раз відчинилися, це було в жовтні місяці. Дев'ять місяців відпрацювали. Майже всі були без досвіду, майже всіх я сам вчив, постійно кожен день знаходились поруч один з одним. Це як дітей втратити...", — розповів Дмитро Ігнатенко.
Біля входу у кафе власники закладу зробили імпровізований меморіал і встановили світлини загиблих.
"Ми зробили своїми силами імпровізований меморіал. І вже пів року пройшло і люди все несуть і несуть квіти, свічки. Тобто пам'ять ще жива", — ділиться співвласник кафе.
Жителька Краматорська Раїса, яка прийшла поставити свічку, розказала, що тут загинули її знайомі:
"Мої діти вчились разом із загиблими дівчатами. Я постійно захожу сюди. Йду в універмаг, дорогою поставлю за упокій свічку".
Підозрюваного у коригуванні ракетного удару затримали наступного дня після ракетного удару. Майже пів року тривало слідство. 21 грудня його справу було скеровано до суду. Чоловіку загрожує або 15 років позбавлення волі, або довічне ув'язнення з конфіскацією майна, уточнювали у пресслужбі Донецької обласної прокуратури.
Що відомо про ракетний удар по кафе у Краматорську 27 червня
Армія РФ 27 червня 2023 року о 19:30 вдарила ракетами по центру Краматорська. Епіцентром вибуху стала піцерія, де вечеряли відвідувачі.
Внаслідок удару поранення отримали 60 людей, 13 людей — загинули.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram