Перейти до основного змісту
Перефарбоване минуле. Літак у Краматорську відтепер у блакитному пікселі: чи достатнє оновлення радянського пам'ятника

Перефарбоване минуле. Літак у Краматорську відтепер у блакитному пікселі: чи достатнє оновлення радянського пам'ятника

Радянський літак, пам'ятник у Краматорську
Радянський літак, пам'ятник у Краматорську. Пам'ятник "Літак" у Краматорську, Фото: Краматорський виконком

У Краматорську на Донеччині перефарбували пам'ятник радянському літаку Міг-17. Двадцять днів містяни спостерігали за перетворенням, намагались вгадати дизайн, про який натяками писав начальник МВА Олександр Гончаренко. 5 липня міська адміністрація офіційно повідомила: перефарбування закінчене. Літак "вдягнули" у блакитний "піксель" — в який фарбують сучасні українські літаки. Чи достатньо такого оновлення радянському спадку — Суспільне запитало в Інституті національної пам'яті та ГО "Деколонізація України".

Начальник управління з питань інформаційної політики Краматорської МВА Ігор Єськов розповів Суспільному, що перефарбовували літак комунальні служби. Додаткові видатки з бюджету на зміну "іміджу" пам'ятника не знадобились, зауважив він, адже купили лише фарбу.

Літак встановили у Краматорську 8 вересня 1973. Він розташований на відкритому майданчику біля Центру позашкільної роботи, на перехресті вулиці Паркова та Ярослава Мудрого. У 2014 році коли почалась російська агресія проти України, біля пам'ятника проводили проукраїнські мітинги та зібрання. Згодом це місце стало стартовою точкою ходи до державних свят та визначних дат.
літак у Краматорську
Табличка на пам'ятнику "Літак", Фото: Краматорський виконком

За законом про декомунізацію пам'ятники в вигляді літаків, танків й іншої радянської військової техніки не заборонені і не підпадають під обов'язковий демонтаж, розповіла Суспільному начальниця Північно-східного відділу Українського інституту національної пам'яті Марія Тахтаулова. А от радянську символіку, яка може бути на цих пам'ятниках, потрібно обов'язково прибрати.

"Якщо на цій техніці є символіка комуністичного тоталітарного режиму, імперська російська символіка, то відповідно такі символи мають бути демонтовані або замальовані. Залежно від ситуації", — пояснила Марія Тахтаулова.

Літак у Краматорську
Комунальні служби перефарбовують літак, Фото: Олександр Гончаренко

За її словами, місцева влада самотужки вирішує, що робити з такими пам'ятниками. Прикладом, якщо пам'ятник занесений в реєстр, то демонтувати аби перефарбувати його нелегко — потрібні запити про виключення з реєстрів.

Саме це заважає владі Краматорська, за твердженням Ігоря Єськова, так само легко, як і "Літак", оновити та декомунізувати пам'ятник "Танк". За словами представника МВА, танк входить в перелік об'єктів культурної спадщини та без спеціального дозволу влада не має права будь-що з ним робити.

Перефарбоване радянське минуле лишається радянським

Літак у Краматорську
Пам'ятник "Літак" у Краматорську до перефарбування та після

Голова ГО "Деколонізація України" Вадим Поздняков вважає, що весь радянський спадок має зникнути з українських вулиць.

"Колись перефарбовували пам'ятники Леніну, вдягали їх у вишиванки, але від того воно Леніним бути не переставало", — переконаний Поздняков.

Поздняков додав, що ці пам'ятники почали частково прибирати в центральних та західних регіонах України. На його думку, місце всій цій техніці у музеї:

"В ідеалі — музеєфікація всіх об'єктів. Тобто всі демонтувати і кудись в музей направити. Можливо, колись буде окремий закон, бо вони не підпадають під деколонізацію, декомунізацію".

Очільник організації "Деколонізація України" каже: за його спостереженням, на місці демонтованих монументів поки нічого не встановлюють — це надто дорого нині, в умовах повномасштабної війни.

Попри це — пропрацьовувати ідеї майбутніх пам'ятників — вже на часі, вважає Поздняков.

Літак у Краматорську
Пам'ятник "Літак" у Краматорську, Фото: Краматорський виконком

"Треба відходити від цієї радянської практики мілітарних пам'ятників, танк, літак і пушка в кожному райцентрі. Тоді прагнули показати всім "кузькіну мать", яка радянська армія потужна. Ставили однакові танки-пушки в кожному місті. А треба вшановувати місцевих героїв. Не обов'язково на місці літака встановлювати новий пам'ятник льотчикам", — заявив Вадим Поздняков.

На виконання законів про декомунізацію, які в Україні ухвалили в квітні 2015 року, у Донецькій області лише за один рік демонтували 76 радянських пам'ятників, з них 43 пам'ятники Леніну.

У Краматорську у квітні 2023 року через повномасштабну військову агресію, та потребу прибирати назви пов'язані з РФ, перейменували 307 вулиць.
Парк Пушкіна Краматорськ
Парк в Краматорську тепер має назву Family Park. Парк Пушкіна у Краматорську, 17 листопада 2022 р. Фото: Суспільне Донбас

Після повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році і ухвалення закону №7253, що прийняли у березні 2023, почалась нова хвиля деколонізації та дерусифікації. В цей період в Краматорську знесли пам'ятник Пушкіну, перейменований парк, а також змінили назви 307 вулиць.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції

На початок