У Краматорську на Донеччині перефарбували пам'ятник радянському літаку Міг-17. Двадцять днів містяни спостерігали за перетворенням, намагались вгадати дизайн, про який натяками писав начальник МВА Олександр Гончаренко. 5 липня міська адміністрація офіційно повідомила: перефарбування закінчене. Літак "вдягнули" у блакитний "піксель" — в який фарбують сучасні українські літаки. Чи достатньо такого оновлення радянському спадку — Суспільне запитало в Інституті національної пам'яті та ГО "Деколонізація України".
Начальник управління з питань інформаційної політики Краматорської МВА Ігор Єськов розповів Суспільному, що перефарбовували літак комунальні служби. Додаткові видатки з бюджету на зміну "іміджу" пам'ятника не знадобились, зауважив він, адже купили лише фарбу.
Літак встановили у Краматорську 8 вересня 1973. Він розташований на відкритому майданчику біля Центру позашкільної роботи, на перехресті вулиці Паркова та Ярослава Мудрого. У 2014 році коли почалась російська агресія проти України, біля пам'ятника проводили проукраїнські мітинги та зібрання. Згодом це місце стало стартовою точкою ходи до державних свят та визначних дат.
За законом про декомунізацію пам'ятники в вигляді літаків, танків й іншої радянської військової техніки не заборонені і не підпадають під обов'язковий демонтаж, розповіла Суспільному начальниця Північно-східного відділу Українського інституту національної пам'яті Марія Тахтаулова. А от радянську символіку, яка може бути на цих пам'ятниках, потрібно обов'язково прибрати.
"Якщо на цій техніці є символіка комуністичного тоталітарного режиму, імперська російська символіка, то відповідно такі символи мають бути демонтовані або замальовані. Залежно від ситуації", — пояснила Марія Тахтаулова.
За її словами, місцева влада самотужки вирішує, що робити з такими пам'ятниками. Прикладом, якщо пам'ятник занесений в реєстр, то демонтувати аби перефарбувати його нелегко — потрібні запити про виключення з реєстрів.
Саме це заважає владі Краматорська, за твердженням Ігоря Єськова, так само легко, як і "Літак", оновити та декомунізувати пам'ятник "Танк". За словами представника МВА, танк входить в перелік об'єктів культурної спадщини та без спеціального дозволу влада не має права будь-що з ним робити.
Перефарбоване радянське минуле лишається радянським
Голова ГО "Деколонізація України" Вадим Поздняков вважає, що весь радянський спадок має зникнути з українських вулиць.
"Колись перефарбовували пам'ятники Леніну, вдягали їх у вишиванки, але від того воно Леніним бути не переставало", — переконаний Поздняков.
Поздняков додав, що ці пам'ятники почали частково прибирати в центральних та західних регіонах України. На його думку, місце всій цій техніці у музеї:
"В ідеалі — музеєфікація всіх об'єктів. Тобто всі демонтувати і кудись в музей направити. Можливо, колись буде окремий закон, бо вони не підпадають під деколонізацію, декомунізацію".
Очільник організації "Деколонізація України" каже: за його спостереженням, на місці демонтованих монументів поки нічого не встановлюють — це надто дорого нині, в умовах повномасштабної війни.
Попри це — пропрацьовувати ідеї майбутніх пам'ятників — вже на часі, вважає Поздняков.
"Треба відходити від цієї радянської практики мілітарних пам'ятників, танк, літак і пушка в кожному райцентрі. Тоді прагнули показати всім "кузькіну мать", яка радянська армія потужна. Ставили однакові танки-пушки в кожному місті. А треба вшановувати місцевих героїв. Не обов'язково на місці літака встановлювати новий пам'ятник льотчикам", — заявив Вадим Поздняков.
На виконання законів про декомунізацію, які в Україні ухвалили в квітні 2015 року, у Донецькій області лише за один рік демонтували 76 радянських пам'ятників, з них 43 пам'ятники Леніну.
У Краматорську у квітні 2023 року через повномасштабну військову агресію, та потребу прибирати назви пов'язані з РФ, перейменували 307 вулиць.
Після повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році і ухвалення закону №7253, що прийняли у березні 2023, почалась нова хвиля деколонізації та дерусифікації. В цей період в Краматорську знесли пам'ятник Пушкіну, перейменований парк, а також змінили назви 307 вулиць.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram