З десяток різних видів первоцвітів розквітли на території Регіонального ландшафтного парку «Краматорський». Частина з них занесена до Червоної книги Україні. За словами наукового співробітника парку Олексія Погребняка, цвітіння розпочали на пів місяці раніше ніж зазвичай.
На території ландшафтного парку — це єдиний кущ червонокнижної квітки під назвою Сон Чорніючий. На Донеччині квітку можна зустріти ще у двох заповідних парках. Наразі рослина готується до цвітіння.
- Вона зустрічається у регіональному ландшафтному парку «Клебан-Бик», у національному природному парку Святі гори. Більше я її ніде на території Донецької області не зустрічав. Майже ще тиждень, можливо півтора, і вже з’являться тут квіти, — розказує співробітник парку Максим Височин.
Крім червонокнижних рослин на крейдових схилах ростуть їстівні гриби та водорості.
- Ми звикли, що водорості ростуть лише у воді, але вони можуть бути й на суші. У цьому випадку на крейді можна зустріти ось таку рослинку. Вона називається насток. Це водорість. Вона росте у досить засушливих умовах. Ця рослина повністю їстівна. Коли випадає дощ, вона нагадує своїм зовнішнім виглядом морську капусту, яку ми звикли бачити на полицях супермаркетів, — каже Максим Височин.
На території парку можна зустріти ще один зникаючий вид – горицвіт волоський. Він росте на відкритих галявинах та схилах, має лимонно-жовті квіти.
Особливість цього року полягає в тому, що всі первоцвіти цього року почали цвітіння раніше ніж завжди, на два тижні, а може й раніше. Наприклад, цвітіння пшінки весняної було зафіксовано, 26 січня. Такого ніколи не було, — розповів науковий співробітник Олексій Погребняк.
Також тут вже можна побачити цвітіння фіалки запашної та зірочок. Незабаром, за словами співробітників парку, на лісових та степових ділянках квітнутимуть тюльпани та рябчики.