Сьома річниця звільнення Авдіївки

Сьома річниця звільнення Авдіївки

Сьома річниця звільнення Авдіївки
. Суспільне

30 липня Авдіївка відзначає сьому річницю звільнення від російських окупантів. Під свій контроль бойовики взяли місто наприкінці квітня 2014 року. Окупація тривала три місяці. Після звільнення через постійні обстріли окупантів в місті тривалий час не було централізованого водопостачання, опалення та газу, шість років було відсутнє залізничне сполучення.

В Авдіївці досі у частині приватних будинків забиті дошками вікна, посічені уламками боєприпасів стіни. Деякі з будівель зруйновані повністю. В так звану нову частину міста снаряди не падали кілька років.

"Під час військових дій у нас відключали опалення, у нас і світла не було. Місто — привид було. Люди виживали як могли", — розповіла Суспільному місцева жителька Дар’я Польдяєва.

Багатоквартирна будівля в Авдіївці зруйнована від обстрілів
Багатоквартирна будівля в Авдіївці зруйнована від обстрілів. Суспільне

Навесні 2014 року протистояння в місті розпочалося з мітингів, на які виходили місцеві жителі з російськими прапорами та закликали до проведення референдуму.

"Спочатку були розмови, потім люди почали прикрашати автомобілі, свої сумки символікою — георгіївськими стрічками, вони показували що вони підтримують "ДНР". Сам період війни для мене розпочався після референдуму, коли ввели комендантську годину, а в місті з'явилися люди у військовій формі без розпізнавальних знаків і з автоматичною зброєю", - розповіла Суспільному Дар’я Польдяєва.

Сьома річниця звільнення Авдіївки
Сьома річниця звільнення Авдіївки. Суспільне

У 2014 році Дар’я закінчувала 11-й клас, зараз дівчині 24 роки.

"Ми дітьми були, ми не розуміли що відбувається, нам було по 17 років. Ми відкрито носили українську символіку, вишиванки, ми не боялися, а потім вже через деякий час, сталося вбивство Володимира Рибака, горлівського депутата. Тоді вже почали розуміти що справа серйозна", — пригадує Дар’я Польдяєва.

У 2014-2015 роках загострилися бойові дії між російськими терористами та українською армією. Авдіївку обстрілювали ледь не щодня. Снаряди влучали в житлові будинки та подвір’я. У 2019 році в одному зі зруйнованих будинків розпочали капітальний ремонт. За кілька місяців роботи згорнули. За словами керівник Авдіївської ВЦА Віталія Барабаша, відновлювати будинки немає сенсу.

"Перерахували, якщо зараз взяти ціни, які на будівельні матеріали, на роботи та порахувати, то відновлення гуртожитку, а це гуртожиток, це не є повноцінний багатоповерховий будинок, то ціни це якісь окраїни Києва. Краще людям надати компенсацію за зруйноване житло", — розповів керівник Авдіївської військово-цивільної адміністрації Віталій Барабаш.

Електропостачання в Авдіївці відновили після звільнення міста від окупантів, газопостачання повернули у 2018 році. За сім років відремонтували зруйновані покрівлі будинків в старій частині міста, відновили близько двох тисяч будинків. Ще з пів тисячі потребують ремонту.

Шість років Авдіївка залишалася без залізничного сполучення. У грудні 2020 року до міста почав курсувати потяг з Києва, а місяць тому запустили потяг з Дніпра

За словами Барабаша, наразі в Авдіївці добігає кінця ремонт опорної школи. ЇЇ мають відкрити до початку вересня. Керівник ВЦА каже, у 2015 році в місті проживало близько 7 тисяч людей. Сьогодні тут живе понад 26 тисяч людей.

Читайте також:

  • Бойовики швидко тікали з міста. Сєвєродонецьк відзначає річницю звільнення від окупації
  • Бої за місто тривали чотири дні: у Попасній святкують сьому річницю звільнення

Читайте нас у Telegram: усі новини Донбасу

На початок