Блокування українсько-польського кордону: експерт з Дніпра пояснив вплив на економіку та ціни

Блокування українсько-польського кордону: експерт з Дніпра пояснив вплив на економіку та ціни

економіка, блокування кордону, зерно
Економічний експерт Михайло Крапивко. Фото: Суспільне Дніпро

Польські фермери продовжують блокувати пункти пропуску на кордоні з Україною. Станом на ранок 29 лютого у чергах перебуває близько 2200 вантажівок. Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

Як це вплине на український ринок Суспільному розказав економічний експерт Михайло Крапивко.

За словами Михайла Крапивка, через блокування кордону в Україні є складнощі з постачанням автогазу і ціна на пальне зростатиме. Також він зазначив, що разом з тим збільшиться вартість товарів внутрішнього ринку, адже, велика частина перевізників використовує автогаз. За словами фахівця, також можливе зменшення попиту на польські товари, зокрема на молочні продукти, побутову хімію і товари для тварин. Експерт припускає, що таким чином Польща втратить український ринок. Проте, аудитор зазначає, дефіциту товарів в Україні не буде, адже на ринок вийдуть постачальники з Румунії та країн Балкан.

“Ціни на прилавках можуть піднятися. Але це буде не таке значне підвищення, як очікують деякі експерти. Незначний вплив, десь до 2-3 відсотків від вартості”, - каже Михайло Крапивко.

На думку аудитора, також блокування кордону призведе до зміни шляхів постачань з польського напрямку на румунський. Таким чином, логістичне "плече" для України зменшиться, що знизить витрати українських фермерів.

Що відомо про протести польських фермерів

6 листопада 2023 року польські перевізники розпочали блокувати рух вантажівок у пунктах пропуску "Краківець-Корчова", "Ягодин-Дорогуськ" та "Рава-Руська-Гребенне".

Асоціація "Укравтопром" із посиланням на Міжнародну транспортну асоціацію зазначила, що причина страйків — надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.

23 листопада до страйків на кордоні долучилися польські фермери, які протестували на пункті пропуску "Шегині — Медика".

Польські перевізники 11 грудня припинили страйк на пункті пропуску "Ягодин — Дорогуськ". Митниця запрацювала у звичному режимі, пропуск вантажівок відновили в обидва боки.

18 грудня польські перевізники знову заблокували рух вантажівок на міжнародному пункті пропуску "Ягодин-Дорогуськ".

Польські перевізники, які від листопада блокували пункти пропуску на кордоні з Україною, 16 січня досягли угоди щодо "певних умов" з урядом РП та призупинили протест.

9 лютого фермери у Польщі розпочали загальнонаціональний страйк. Акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня.

Через декілька днів польські фермери оголосили, що мають намір 20 лютого заблокувати всі пункти пропуску на кордоні з Україною.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок