Перейти до основного змісту
"Дно Каховського водосховища забруднює воду". Еколог про проміжні результати дослідження

"Дно Каховського водосховища забруднює воду". Еколог про проміжні результати дослідження

Після підриву армією РФ греблі Каховської ГЕС волонтери-науковці організували експедицію громадського моніторингу у заплавах колишнього водосховища. Вони дослідили воду і мул з дна акваторії. Виявили у них перевищення норм забруднюючих речовин.

У коментарі Суспільному еколог Максим Сорока розповідає про проміжні результати дослідження. Зараз його продовжують, а у листопаді оприлюднять остаточні висновки.

Еколог Максим Сорока каже, після початку роботи експедиції, вони зупинились на двох гіпотезах.

"По-перше, що через брак води ми будемо спостерігати поступове забруднення залишкових вод. І друга наша гіпотеза була пов'язана з тим, що Каховське водосховище існувало багато років і в процесі його діяльності там відкладалася у мулах велика кількість різноманітних речовин", – розповів еколог, доцент державного університету науки і технологій Максим Сорока.

Аби перевірити водосховище з дна водойми брали проби води та мулу. Із забором матеріалів допомагали волонтери.

“Дно Каховського водосховища забруднює воду”. Еколог про результати дослідження
Аби отримати матеріали для дослідження залучили волонтерів. Фото з особистого архіву Максима Сороки

"Першу гіпотезу ми підтвердили, що в залишкових водах збільшується концентрація сполук нітритів. Є нітрати, всім відомі нітрати, і ще більш страшна їхня форма – це нітрити. Це недоокислений азот утворює форму нітритів і вони йдуть дуже токсичними для живих організмів в воді", – зазначив еколог.

До підриву Каховської ГЕС середня концентрація нітритів у водах Каховського водосховища складала до одного міліграма на літр, розповів він. Наразі в деяких районах показник зріс до 2-3 міліграмів.

"По мулам, якщо ми будемо про Нікополь говорити, то там все очевидно – в цих донних відкладеннях ми зафіксували велику кількість сполук азоту, фосфору, сірки і вони знаходилися в відновних формах. Тобто, доки не було доступу кисню, а вода вона стримує доступ кисню, ці сполуки там лежали і самі собі жили і не мігрували у довкіллі. Після того, як було спустошено водосховище ці сполуки активно почали окислюватися киснем  і перетворюватися в рухомі форми. Якщо простою мовою, то саме дно водосховища перетворилися на величезне джерело забруднення залишкових вод", – розповідає еколог.

“Дно Каховського водосховища забруднює воду”. Еколог про результати дослідження
Фото з особистого архіву Максима Сорока.

Еколог зазначає, що головне зараз – приділяти увагу цій проблемі.

"Є різні думки – відновлювати водосховище,  не відновлювати водосховище… Ось ця проблема буде в будь-якому випадку. Тому що, не відновлюєш водосховище – ця площа буде поступово змивати всі ці сполуки вниз. Відновиш водосховище – вода розчинить ці сполуки, бо вони вже окислені форми і швидко їх змиє. Знову ж таки найбільший ризик – це спрощувати зараз цю проблему", – каже він.

Результати досліджень дна Каховського водосховища мають оприлюднити у листопаді.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції
На початок