У Дніпрі зобов'язали власника сторічного будинку укласти із профільним департаментом охоронний договір. Цей документ зобов'язує його опікуватися станом будівлі, розповіли Суспільному в управлінні з питань охорони культурної спадщини.
Будівля побудована у 1910 році. З 2014 року вона у приватній власності. Власник був зобов'язаний утримувати будівлю в належному стані та протягом місяця укласти охоронний договір із департаментом охорони культурної спадщини. В цьому документі прописуються обов'язки власника щодо використання та утримання будівлі. Договір уклали цьогоріч після втручання прокуратури.
"Ведеться робота щодо зобов'язання органів місцевого самоврядування, затвердження програми щодо збереження об'єктів культурної спадщини. Але не всі органи місцевого самоврядування належним чином виконують зазначені обов'язки, тому прокурор змушений звернутися з позовом, який спонукає органи місцевого самоврядування розробити та затвердити на сесії відповідні програми", – каже прокурорка Дніпропетровської обласної прокуратури Оксана Ткаченко
За словами начальниці управління з питань охорони культурної спадщини Надії Лиштви, у Дніпрі уклали 91 такий договір, в роботі ще 12. Термін їхньої дії – п'ять років.
"В охоронному договорі є обов'язковим акт технічного стану, спеціалісти виходять, оглядають. Для деяких пам'яток це просто підтримання, поточні ремонти, підтримання благоустрою. Для деяких пам'яток це більш розгалужені заходи", – сказала вона.
У 2014 році укласти договір із власником будівлі не могли, адже управління створили у 2018 році.
"Відсутність охоронного договору не звільняє від обов'язків, покладених законом про охорону культурної спадщини. Власник зобов'язаний утримувати пам'ятку, і власник же зобов'язаний укладати охоронний договір. На жаль, в законі про охорону культурної спадщини прописана лише відповідальність за охорону за догляд за пам'ятками лише для юридичних осіб", – розповіла Надія Лиштва.
Адвокат Станіслав Ліфлянчик каже: дбати про стан будинків мають ОСББ або управляючі компанії.
"Є комунальне підприємство, що відповідає за його стан, і якщо фасад в неналежному вигляді, то це питання до обслуговуючої організації, чому вона на сьогодні не розпочала процедуру для відновлення цього фасаду. Однак, окрему кримінальну або адміністративну відповідальність буде нести кожний мешканець у тому випадку, якщо він особисто здійснює умисне пошкодження цього майна", – сказав адвокат.
Вартість таких ремонтів сплачують власники та жителі будинку.
"Виконувати якісь відновлювальні, реставраційні роботи можуть виключно будівельні компанії з відповідною ліцензією. Вартість послуг таких компаній, вона в рази вище, ніж тих компаній, які просто виконують будівельні роботи", – розповів Станіслав Ліфлянчик.
За словами адвоката, незаконно встановлювати на такі будинки кондиціонери, рекламу та якось змінювати їхній фасад, штраф за це може складати до ста сімдесяти тисяч гривень. За даними прокуратури, у Дніпрі на державному обліку двісті дев'яносто шість пам'яток культурної спадщини. У переліку управління культурної спадщини наразі сто сорок сім будинків. Ми звернулись до власника будинку, аби дізнатись, чому він не уклав охоронний договір одразу та як піклується про будівлю, чекаємо на відповідь.
Читайте також
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро