Українське радіо Дніпра продовжу цикл програм «Мандруємо Дніпром». Про загадки та легенди краю щосереди в етері розказують історики.
Третя радіорозповідь – про один із найбільших островів в акваторії Дніпра. Перші згадки про нього є в хроніках ХVIII століття. Колись він звався Становим, потім – Воронцовським. Але після будівництва ДніпроГЕС 1932 року майже повністю зник під водою. Маленька частинка, яка залишилася, зараз зветься островом Солов’їним.
Чим він цікавий – розказав історик, краєзнавець та культуролог, завідувач відділу історії місцевого самоврядування Дніпропетровського національного історичного музею імені Д. І. Яворницького Максим Кавун.
Де був острів та хто на ньому бував
Якщо подивитися на сучасну мапу міста, острів простягав від Палацу дітей та юнацтва на Набережній Перемоги до бульвару Слави. Він був завдовжки з 3 кілометри, завширшки – півтора, каже історик. Влітку на ньому «квартирували» запорожці.
«У запорозьких козаків він звався – Становий, бо там у них були «стани» – літні оселі для того, щоб жити й ловити рибу. У XVIII-ХІХ століттях його називали Воронцовським, бо він належав до маєтку графів Воронцових. Був цікавий своєю рослинністю. Катеринославці любили влаштовувати там пікніки. Пляжів не було, а от традиція пікніків була. Є кілька фотографій, де катеринославці відпочивають якраз на цьому острові», – сказав дослідник.
З'явився на кілька років і знову щез
За його словами, з 30-их років ХХ століття, відколи острів пішов під воду, його все ж таки ще раз бачили: 1941-го року, коли була підірвана ДніпроГЕС й рівень води в Дніпрі знизився, острів показався над поверхнею.
Але 1949-го, коли електростанцію відбудували, – знову щез.
«Потім ним сталася ще одна історія. У 70-і роки на житловому масиві Перемога вирішили спорудити Веслувальний канал із трьох насипних частин – кіс. І ось коса була повністю насипана на острові. Цікаво, що якби воду зараз знову спустити, ми б уже цього острова не побачили. Набережна Перемоги була насипана на місці каналу, який проходив між островом і Дніпром. Він став островом-привидом, це справді унікальний об’єкт у нашому місті», – додав Максим Кавун.
Перша розповідь з циклу «Мандруємо Дніпром» – про Монастирський острів – тут
Друга розповідь – про «потьомкінську яму» – тут
Читайте також
- Дніпрянка створює сценарій ігрового серіалу про Олександра Поля
- Чи була Січ? У Запоріжжі відбулася всеукраїнська конференція з історії козацтва
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро