Перейти до основного змісту
«Потім повернути кошти практично неможливо». Експерти радять, як захиститися від шахраїв в Інтернеті

«Потім повернути кошти практично неможливо». Експерти радять, як захиститися від шахраїв в Інтернеті

Важливо
«Потім повернути кошти практично неможливо». Експерти радять, як захиститися від шахраїв в Інтернеті
. Укрінформ

Кіберполіцейські Дніпропетровщини викрили факт збуту конфіденційних даних торговельної мережі. Колишній співробітник мережі супермаркетів незаконно збирав та продавав компаніям-конкурентам інформацію, що містила комерційну таємницю. Таким чином мережа зазнала понад мільйон гривень збитків, йдеться в повідомленні на сайті Національної поліції України.

Як захистися від шахраїв, у програмі Українського радіо Дніпра розповіли експерти – адвокат Станіслав Ліфлянчик та співробітник комерційного банку Кирило Черкашин.

За словами Станіслава Ліфлянчика, українське законодавство слабко врегулювало ситуацію з кіберпростором, тому є багато випадків, коли кіберзлочинці скоюють злочини, спричиняючи великі збитки.

«Наприклад, можуть вносити зміни в реєстр, які реєструють право власності на рухоме та нерухоме майно», – каже він.

Злочини з банківськими картками

Найпоширенішими злочинами, додає він, є заволодіння особистими даними, зокрема даними щодо карткових банківських рахунків. Нерідко після того, як кошти були вкрадені шахраями з картки, у боргу перед банком залишається обдурений власник.

«Повернути ці кошти практично неможливо. Через це шахрайство процвітає. У більшості випадків, які мені траплялися, слідство взагалі нікуди не приходило. Максимум встановлювали тих, хто знімав кошти. Їх притягували до відповідальності, але ж вони були тільки співучасниками. Для кібершахраїв передбачене доволі суворе покарання – від трьох років, але ту людину, яка розробила цю схему шахрайства, важко знайти», – додає юрист.

Кілька поширених схем шахрайства

Економіст та співробітник комерційного банку Кирило Черкашин розповів про кілька схем, за якими діють шахраї. Одна з них – розсилка спам-повідомлень про «виграші».

«Люди переходять за посиланням, яке отримали в повідомленні, та реєструються на незрозумілих сайтах, заповнюють анкети, де залишають свої дані. Далі шахраї телефонують або з тією інформацією, яка заповнена в анкеті. Або – при проходженні опитування люди надають номер власної картки, термін картки. Після цього шахраї підв’язують картку під незрозумілий сервіс мікрокредиту і людина втрачає власні кошти», – повідомив Кирило Черкашин.

Ще одна популярна схема шахрайства – це продаж спортивних прогнозів, каже він. Підлітки у соцмережах знаходять інформацію, що можна придбати спортивну ставку, купують її та реєструються у ігровому сервісі, роблять ставку і втрачають свої кошти двічі.

Існують схеми й для пенсіонерів, додає фахівець. До них телефонують і кажуть, що у вас (або вашого родича) є кредит, який треба терміново виплатити, і якщо цього не зробити, то відсотки за нього будуть вдвічі більшими.

Поради

«Щоб відрізнити справжній сайт від фейкового, потрібно звертати увагу на адресний рядок. Якщо до відомих вам сайтів додаються знаки або букви, то це вже повинно насторожувати. Якщо ви придбали товар, а при списанні коштів ви помітили інший сервіс списав, тоді швидко звертайтеся до служби підтримки банку, блокуйте власну картку. І не переходьте за невідомими посиланнями», – радить Кирило Черкашин.

Для покупок в інтернеті краще оформити віртуальну картку без кредитного ліміту, додає він. На момент купівлі на ній має бути не більше, ніж та сума, на яку людина збирається здійснити покупку.

Читайте також

  • У Дніпрі викрили лікаря, який щодня робив до 30 фейкових сертифікатів про COVID-вакцинацію, – СБУ

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня

Вибір редакції

На початок