У Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули у збитому бойовиками Іл-76

У Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули у збитому бойовиками Іл-76

У Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули у збитому бойовиками Іл-76
. Фото: Суспільне. Дніпро

13 червня в Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули сім років тому під Луганськом у збитому бойовиками Іл-76. Серед загиблих – шестеро родом з Кривого Рогу.

В ніч з 13 на 14 червня 2014 року військовий літак Іл-76 заходив на посадку на луганське летовище та був вражений з переносного зенітно-ракетного комплексу. Літак загорівся і впав. Загинули усі, хто був у літаку: 40 десантників 25-ї окремої парашутно-десантної бригади та дев’ятеро членів екіпажу. Валерій Алтунін, Павло Коснар, Антон Самохін, Євген Резніков, Ілля Гайдук і Станіслав Дубяга – шестеро військових були із Кривого Рогу.

У Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули у збитому бойовиками Іл-76
Фото: Суспільне. Дніпро

У сьому річницю трагедії до стели Героїв, що на площі 95 кварталу, прийшли близько двох сотень людей. Це родичі та близькі загиблих, військовослужбовці, ветерани АТО та ООС, волонтери. Люди розгорнули прапор України. На асфальті перед світлинами загиблих бійців виклали з лампадок напис “Іл-76. Честь”. Одна з ініціаторок акції, мама загиблого в Іл-76 21-річного Іллі Гайдука розповіла, що вона підказала викласти саме такий надпис, бо десантники та пілоти, які не повернулися зі свого останнього польоту, виконали свій військовий обов’язок з честю.

"Як говорять наші мами, наші сини не загинули. Вони віддали життя за Україну. Донька питала: “Іллюша, навіщо це тобі потрібно? Може б ти не летів?” Він тоді сказав: “А хто, як не ми?” Я говорила, Іллюшка, давай я приїду, заберу тебе. Останнє, що він сказав, мамо, такий страшний літак. Він йшов добровільно, хлопці йшли добровільно", – говорить Надія Гайдук – матір загиблого десантника Іллі Гайдука.

У Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули у збитому бойовиками Іл-76
Фото: Суспільне. Дніпро

Петро Лисенко – офіцер запасу, з 2015 року служив у 58 бригаді 15 окремого мотопіхотного батальйону “Суми”. Говорить, особисто знав багатьох військових, які загинули у літаку. Але прийшов сюди, щоб віддати честь усім загиблим у семирічній війні з агресором.

"Мені не байдуже це. Окрім того, що я людина, я хотів би цим хлопцям віддати гідну військову шану. На жаль, тут немає представників військових структур, які б долучились до цього. Мабуть, теж один із чинників, який сюди кличе, це, чи має людина гідність, чи має людина честь для того, щоб кинути сьогодні усі свої справи. Честь, все-таки це і суспільна така риса. Вони мали честь і гідно пішли на небеса, і ти май честь пам’ятати це, вшановувати це і нести далі те, що вони на цьому земному шляху тільки почали нести", – говорить Петро Лисенко – ветеран АТО/ООС.

Імена усіх загиблих на облаку згадали поіменно. П'ятеро священиків ПЦУ, провели панахиду. Пам’ять загиблих вшанували хвилиною мовчання. До світлин поклали квіти.

У Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули у збитому бойовиками Іл-76
У Кривому Розі вшанували пам’ять українських військових, які загинули у збитому бойовиками Іл-76. Фото: Суспільне. Дніпро

Що відомо

  • 14 червня 2014 року на території Луганської області з переносного зенітно-ракетного комплексу було уражено літак Іл-76. Він загорівся та впав. На його борту було 40 військовослужбовців 25-ї окремої парашутно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. Усі загинули.
  • 17 грудня 2015 року в Павлоградському міськрайонному суді на Дніпропетровщині розпочався судовий процес у справі про загибель українських військовослужбовців у літаку Іл-76. На лаві підсудних був генерал-майор Віктор Назаров, який на момент трагедії був начальником Штабу антитерористичної операції. Його обвинувачували в вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 425 Кримінального кодексу України (недбалому ставленні до служби, вчиненому в бойовій обстановці, що призвело до тяжких наслідків).
  • 27 березня 2017 року суд присудив йому 7 років ув’язнення, однак генерал подав апеляцію. Апеляційний суд залишив вирок чинним.
  • Паралельно з судовим процесом у «справі генерала Назарова» в Дніпрі тривав суд у справі проти ватажків угруповання «ЛНР» – Ігоря Плотницького, Олександра Гурєєва та Андрія Патрушева – за збитий військовий літак Іл-76 з українськими військовослужбовцями на борту.
  • У січні 2017 року прокуратура Дніпропетровської області повідомила, що передала до суду обвинувальний акт проти Плотницького та двох командирів незаконних збройних формувань. Дії цих осіб кваліфікували як терористичний акт (частина 3 статті 258 Кримінального кодексу України). Справу слухали у Червоногвардійському райсуді Дніпра понад три роки.

Читайте також

  • Катастрофа Іл-76: терористів "ЛНР" Плотницького, Гурєєва, Патрушева засудили до довічного ув'язнення
  • «Він мріяв про мирну, цивілізовану, красиву Україну», – мати загиблого в Іл-76 бійця
  • В Міноборони вшанували пам’ять загиблих під час катастрофи літака Іл-76
На початок