Експрес-тести на COVID-19 на Дніпропетровщині: комунальні заклади отримали, лікарі-ФОПи – чекають

Експрес-тести на COVID-19 на Дніпропетровщині: комунальні заклади отримали, лікарі-ФОПи – чекають

Експрес-тести на COVID-19 на Дніпропетровщині: комунальні заклади отримали, лікарі-ФОПи – чекають
. https://galinfo.com.ua/

Дніпропетровщина отримала 357 тисяч безкоштовних експрес-тестів на COVID-19, які передані сімейним лікарям комунальних закладів охорони здоров’я для проведення діагностування пацієнтів. Про це Суспільному Дніпро повідомила заступниця директора департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Тетяна Квітницька.

Відповідно до змін до наказу МОЗ № 504 “Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги”, функція тестування пацієнтів з підозрою на COVID-19 з 1 січня 2021 року покладена на сімейних лікарів. До цього тестування проводили мобільні бригади.

“В області було 100 мобільних бригад, які здійснили понад 100 тисяч виїздів до пацієнтів з підозрою на COVID-19. Фінансування їм надавала НСЗУ. З 1 січня цього року у нас вже відсутні такі мобільні бригади. Внесено зміни до наказу МОЗ №504, згідно з якими експрес-тестування та скринінгові дослідження на COVID-19 – це вже функція сімейного лікаря. Всі витрати на проведення цих обстежень закладені в пакет послуг, договір щодо якого центри первинної медичної допомоги підписують з НСЗУ”, – розповіла Тетяна Квітницька.

За словами посадовиці, нині у центрах первинної медично-санітарної допомоги відкрито пункти тестування. Виїзди додому до пацієнтів, перелік яких визначено нормативними документами, для обстеження здійснюються сімейними лікарями.

А, окрім того, визначено перелік категорій (пацієнти з підозрою на COVID-19, з ознаками ГРВІ та пневмонії тощо), яким проводиться скринінгове обстеження на визначення антигену саме експрес-тестами. І ці тестування також проводять сімейні лікарі.

4 транші на область вже розподілено

Швидкі тести розподіляють по обласних департаментах охорони здоров’я. Ті, в свою чергу, розподіляють їх на комунальні заклади охорони здоров’я області та на міський департамент охорони здоров’я.

“На сьогодні ми отримали 357 тисяч експрес-тестів загальною вартістю близько 58 мільйонів гривень. Це було 4 транші, які вже розподілені на центри первинної медичної допомоги та амбулаторії залежно від кількості населення та кількості підписаних декларантів. Далі все залежить від того, як швидко центри медичної допомоги заберуть ці тести й почнуть використовувати”, – каже заступниця директора обласного департаменту охорони здоров’я.

Аби знати, яким чином населення обстежується, департаментом здійснюється щотижневий моніторинг щодо використання експрес-тестів. За звітними даними від ЦПСМД, у період з 25 по 29 січня було проведено 2169 тестувань саме експрес-тестами.

Квітницька говорить: можливість робити швидкі тести на COVID-19 нині є у кожного сімейного лікаря незалежно від того, працює він у сільській амбулаторії чи у міському центрі надання медичної допомоги.

Самі ж сімейні лікарі кажуть: покладена на них функція проведення тестувань з одного боку додала їм роботи, з іншого — значно спростила процедуру.

“Раніше тому ж сімейному лікарю потрібно було надавати запит на ту саму мобільну бригаду, чекати аналізи. Зараз за 15 хвилин він вже бачить результат і визначає подальше лікування”, – говорить завідувачка Підгородненської амбулаторії Дніпровського районного ЦПМСД Людмила Побігай.

За словами завідувачки, їхній заклад забезпечений експрес-тестами повною мірою і вже тестує своїх пацієнтів.

Лікарі-ФОПи та лікарі приватної практики й досі в очікуванні

Тим часом сімейний лікар приватної практики Іван Кондратенко зазначає: департамент охорони здоров’я дніпровської міськради досі не надавав лікарям-ФОПам швидких тестів на антиген до COVID-19. Вже двічі лікар письмово звертався до департаменту з листами щодо розподілу швидких тестів саме на ФОП. Та до теперішнього часу жодної відповіді так і не отримав.

“Обласний департамент розподілив ці експрес-тести на антиген до COVID-19, в тому числі і на міський департамент охорони здоров’я з формулюванням, що той вже має розподілити ці тести з врахуванням потреб лікарів-ФОПів, які мають договір з НСЗУ. Я звертався до міського департаменту, але вже минуло три тижні, і я не отримав ані відповіді, ані тестів”, - розповів Іван Кондратенко.

Сімейний лікар зауважує: обласний департамент охорони здоров’я виконав свої обов’язки, а от міський — не забезпечує належним чином надання медичної допомоги населенню Дніпра.

Начальник відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоров’я населення Дніпровської міськради Тетяна Кравець говорить: 12 центрів первинної медичної допомоги міста отримали швидкі тести на COVID-19 відповідно до кількості декларантів. Загалом міський департамент отримав 96 тисяч експрес-тестів, 8 тисяч було передано на ковідні стаціонари. Також вона підтвердила: лікарі-ФОПи та приватні клініки дійсно не отримали експрес-тестів. Втім, сталося це через те, що у постанові Кабміну про передачу тестів ці категорії не прописані як заклади охорони здоров’я, тож їх отримали лише комунальні заклади охорони здоров’я.

“Це стосується не лише приватних лікарів і лікарів-ФОПів Дніпра та області, а й усієї України. Ми зверталися до обласного департаменту, він звернувся до МОЗ за роз’ясненнями щодо приватних лікарів. В онлайн-інтерв’ю заступника міністра Віктора Ляшка було наголошено, що на найближчому засіданні Кабміну Міністерство представить зміни до законодавчих документів, і після цього передача швидких тестів лікарям-ФОПам стане можливою”, – зазначила Тетяна Кравець.

За словами посадовиці, найбільш вірогідніше, що надавати експрес-тести лікарям приватної практики буде обласний департамент охорони здоров’я. Ним вже зарезервовано певну кількість швидких тестів саме для приватних лікарів та лікарів-ФОПів.

Читайте також

На Волині почали використовувати антиген-тести на COVID-19. Як це відбувається

На початок