З квітня по червень на полях Дніпропетровщини збирають тонни зеленої спаржі. Вона багата вітамінами К, С, А, Е, а також містить фолієву кислоту, клітковину та антиоксиданти. Іван Павлік — співзасновник сімейного фермерського господарства, розташованого поблизу села Царичанка. Там овоч вирощують на восьми гектарах землі. Для порівняння, це площа одинадцяти футбольних полів.
Суспільне розпитало про нюанси вирощування спаржі, попит, користь та кількість врожаю.
Разом із двома братами Іван залишив офісну роботу та заснував фермерське господарство. Чоловік розказав, що вирощувати спаржу вони почали у 2019 році, однак перший врожай зібрали лише за кілька років.
"Перший врожай спаржа дає за три роки після посадки. Прибуток з цієї справи можна отримати лише на п'ятий-шостий рік роботи", — каже чоловік.

Співзасновник господарства розказав, що нині вдалося налагодити усі процеси, а в перші роки зіштовхнулися з багатьма проблемами.
"Ми шукали обладнання, бо в Україні нічого немає для вирощування спаржі. Це був справжній квест з пошуку необхідного. Під посадку ми купили декілька ділянок і вже в роботі зрозуміли, що не всі ґрунти для спаржі підходять. З поливом ми вже вирішили не експериментувати та одразу взяли професійну допомогу", — розповідає співвласник фермерського господарства.

За словами Івана Павліка, за сприятливих погодних умов щодня спаржа виростає на 10 сантиметрів. Її сезон триває п'ять-шість тижнів. За це час збирають тонни продукту.
"В хороший рік" за сезон вдається зібрати від трьох до трьох з половиною тонн спаржі. Її продаємо на Дніпропетровщині та відправляємо в інші області. Працюємо так, аби зранку овоч був ще на полі, а ввечері вже став чиєюсь вечерею", — каже Іван.

Чоловік розказав, що шість років тому, коли вони починали вирощувати овоч, спаржа не мала попиту серед українців. Вони прагнули це змінити.
"З кожним роком спаржа набуває все більшої популярності, проте до європейського попиту ще далеко. Ми хотіли створити, щось нове та змінити культуру споживання в Україні. Нам здається, що нам це вдалося. Спаржа це смачно й дуже корисно", — додає чоловік.
Загалом існує кілька видів їстовної спаржі.
- Зелена — найпоширеніша та насичена вітамінами завдяки сонячному світлу;
- біла вирощується під землею без доступу світла;
- фіолетова — рідкісна, з солодкуватим присмаком і високим вмістом антоціанів, які діють як антиоксиданти.

Дієтологиня Анна Коваленко розказала, що спаржа сприяє роботі нирок, покращує травлення, очищує організм і вважається легким дієтичним продуктом.
"Спаржа містить 20 калорій на 100 грамів, але дає відчуття ситості. Також цей овоч має легкий сечогінний ефект, що допомагає виводити надлишок рідини з організму та зменшити набряки. А завдяки високому вмісту клітковини спаржа сприяє здоровому травленню та допомагає уникати закрепів", — каже дієтологиня.

Жінка додала, що спаржу вважають природним афродизіаком.
"Вона багата на фолієву кислоту, вітаміни B6 та E, які підтримують гормональний баланс, а це впливає на статевий потяг. Вітамін E часто називають "вітаміном репродукції", бо він сприяє циркуляції крові, в тому числі в органах малого таза", — каже фахівчиня.
Проте Анна наголосила на тому, що корисний цей овоч не для всіх.
"Спаржу не рекомендується вживати людям із подагрою, оскільки вона містить пурини, які підвищують рівень сечової кислоти в крові. Їх надлишок може провокувати загострення цієї хвороби. Також варто бути обережними при сечокам’яній хворобі, людям при порушеннях згортання крові або які приймають антикоагулянти", — пояснює жінка.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро