З 12 по 16 червня у Лондоні представлять Британську пам'ятну ковдру, присвячену жертвам ВІЛ/СНІДу, створену в 1980-х роках. Виставка звертає увагу на втрати через епідемію СНІДу та сучасні загрози через скорочення міжнародної допомоги.
Про це повідомляє The Guardian.
Активісти створили ковдру в 1980-х роках, щоб вшанувати людей, які померли від СНІДу, та привернути увагу до масштабів епідемії. До кінця 2011 року у Великій Британії померли понад 20 тисяч людей з діагнозом ВІЛ. Шотландський активіст Алістер Г'юм ініціював проєкт після поїздки до Сан-Франциско, де побачив Американську пам'ятну ковдру, започатковану Клівом Джонсом у 1987 році.
Після кількох публічних показів наприкінці 1980-х років ковдру зберігали у сховищах. У 2021 році її тимчасово виставили на Європейській конференції з ВІЛ у Лондоні. Виставка в Tate Modern стане першим прикладом співпраці з національною мистецькою установою.
Кожен фрагмент ковдри має розмі, що відповідає середньому розміру могили. Люди створювали панелі на згадку про друзів, партнерів, родичів. Серед імен — стиліст Рей Петрі, письменник Брюс Чатвін, актор Єн Чарлсон, артдилер Роберт Фрейзер, якого згадує дизайнерка Белла Фрейд. Деяких з померлих не поховали належним чином через страх, упередження чи відмову з боку рідних та похоронних служб.
Письменник і критик моди Чарлі Портер, який допоміг організувати виставку, раніше використав зображення ковдри у своєму романі Nova Scotia House. Він вважає Turbine Hall символічним місцем для цієї роботи: "Це нагадування про тих, кого втратили, і про те, що стигма щодо ВІЛ досі існує".
Одна з волонтерок партнерства UK Aids Memorial Quilt Шобан Леніган каже, що ковдра повертається до свого первісного призначення — стати публічним висловлюванням, яке не дає забути людські історії за цифрами епідемії.
Виставка відбудеться на тлі повідомлень про скорочення міжнародної допомоги з боку США. Колишній президент Міжнародного товариства з питань СНІДу попереджає, що скасування більшої частини зовнішнього фінансування може спричинити зростання нових випадків інфікування та смертності у низці країн.
Директорка Tate Modern Карін Гіндсбо назвала ковдру "дивовижним прикладом колективного мистецького жесту", який допоможе глядачам побачити епідемію з людської перспективи.
Про галерею
Tate — одна з провідних мистецьких інституцій Великої Британії, яка об’єднує чотири галереї: Tate Britain, Tate Modern у Лондоні, Tate Liverpool та Tate St Ives. Колекція охоплює британське мистецтво від 1500 року до сьогодення, а також міжнародне модерністське й сучасне мистецтво. Загалом музей зберігає майже 70 тисяч творів, серед яких роботи Вільяма Тернера, Френсіса Бекона, Барбари Гепуорт, Марка Ротко, Яіої Кусами та багатьох інших.
Музей виник завдяки меценатству Генрі Тейта — промисловця, який у 1889 році пожертвував державі власну колекцію та кошти на будівництво першої галереї на Міллбанку (сьогодні це Tate Britain). Надалі до розвитку установи долучились і інші благодійники, зокрема родина Дювінів, яка підтримала розширення галереї та створення перших зал, призначених спеціально для скульптури. З 2000 року до мережі додалася Tate Modern — один із найвідоміших музеїв сучасного мистецтва у світі.
Tate активно працює з темами історичної памʼяті, колоніальної спадщини, соціальної справедливості та репрезентації. Установа підтримує освітні програми, дослідження, виставкові проєкти та партнерства з громадами. Водночас Tate залишається відкритим простором для діалогу про мистецтво, суспільство та зміни, що формують сучасний культурний ландшафт.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]