Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році
.

2020 рік влаштував чимало сюрпризів тим, хто не встиг підготуватися до нього. Зокрема, він вплинув на кінематограф введенням нових правил, які були змушені прийняти гравці ринку. Кінотеатри по всьому світу зачиняються, а стрімінгові сервіси з’являються чи не щотижня.

Втім, виграють ті, хто зробив ставку на зручний перегляд вдома і потрапив ескапістським контентом точно в ціль. Мова, звісно ж, йде про Netflix, який послужив рятувальним колом для тих, кому важко пережити пандемію Covid-19 та її наслідки. У 2019 році стрімінговий сервіс мав 167 мільйонів підписників, а цього року досяг показника у 192 мільйони. Тому решта великих голлівудських компаній вирішили теж перейти в онлайн.

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році
bloombergquint

Кінофестивалям у 2020 році довелося переформатуватися. Якщо "Санденс" та Берлінале встигли провести свої заходи в офлайн-форматі, решті пощастило менше. Організатори Каннського кінофестивалю намагалися зробити все можливе, щоби подія відбулася, тому щоразу переносили свій кіноогляд. Але врешті-решті їм довелося обмежитися скасуванням кінофестивалю та роздати титр та маркування участі у Каннах всім стрічкам, які так і не отримали свій прем’єрний показ на Лазуровому березі.

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році
Берлінале.

У Венеції організатори кінофестивалю теж боролися з місцевою владою за проведення престижної події. У залах журналістам дозволяли сидіти лише в масках, дотримуватися соціальної дистанції в чергах і сидіти за кілька місць один від одного.

Перемога "Землі кочевників" Хлої Чжао у Венеції свідчить лише про те, що під час пандемії вподобання членів журі та аудиторії були скеровані до простих історій про вимушену подорож бідних людей. Якщо подорожувати світом неможливо, залишається спостерігати за сучасними кочівниками.

Єдиним рятівником, який міг би привести глядачів у кінозали, був у 2020 році Крістофер Нолан. Його блокбастер "Тенет" інтригував грою з часом, жанром шпигунського трилеру та масштабним охоплення локацій кількох країн. Тричі Warner Bros. переносила прем’єру через невпевненість із ситуацію пандемії. З бюджетом у 200 мільйонів доларів стрічка за кілька місяців у кінопрокаті зібрала 362 мільйони.

Неокупність "Тенету" лише підштовхнула продюсерів звернутися до стрімінгових сервісів, хоча Крістофер Нолан назвав прибуток від фільму тріумфом. Він не мав фінального рішення про прокат, про що і розповів в інтерв’ю для Washington Post. Як виявилося пізніше, жодного рішення про реліз не мали й інші режисери, які співпрацюють з цією студією.

Наприкінці 2020 року Warner Bros. оголосили про вихід своїх блокбастерів у кінотеатрах одночасно з релізом на HBO Max. Першою ластівкою у цьому експерименті стала "Диво-жінка 1984", яка зібрала 16.7 мільйонів доларів за перший вікенд у США. Для "пандемічного" релізу, який межує з виходом на стримінговому сервісі, це рекорд. Тому студія відразу опублікувала інформацію про підготовку до третього фільму з режисеркою Петті Дженкінс та Галь Гадот у головній ролі.

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році

Але не всі залишилися задоволеними від безпрецедентного контракту. Режисер "Дюни" Дені Вільнев розповів Variety, що він дізнався про вихід власного фільму на HBO Max постфактум після підписання угоди.

Водночас у кінотеатрах та на стримінговому сервісі телеканалу HBO вийдуть "Загін самогубців", "Матриця 4", "Годзілла проти Кінг Конга" та багато інших. Досі вирішується їхня доля, адже режисери хочуть мати вікно у релізі між кінотеатром та стримінгом. Інакше глядач вибере домашній перегляд фільму, виробництво якого розраховували переважно на великий екран.

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році

Із січня 2020 року кінотеатри по всьому світу почали зачинятися. Першим став Китай із показником у 70 000 кінотеатрів, а з березня 100 багатозальників закрили двері у США. Втім, це був тимчасовий локдаун і багато з них повернулися до роботи. Головною проблемою була непередбачуваність хвороби, тому постійне відкриття та закриття вплинуло на прибутки.

Найбільша мережа у США AMC не зуміла побороти низьку відвідуваність і назавжди закрила кілька своїх філій. Однак більшості вдалося втриматися і поступово отримати бодай найменший прибуток від показів.

Особливою популярністю у світі відтепер користуються автомобільні кінотеатри (Drive-in), адже вони дозволяють дистанціюватися від інших глядачів у своїй автівці.

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році

Найкраще серед усіх студій себе почуває Disney, який має власну мережу багатозальників і вчасно у 2019 році запустив стрімінговий сервіс Disney+. Так, їм теж довелося кілька разів переносити реліз своїх фільмів "Мулан" та "Чорна вдова", але стратегія одночасної прем’єри на стрімінгу та в кіно виправдала себе.

"Мулан" вийшла у США лише на Disney+ за ціною доступу у 29.99 доларів, а решта світу могла подивитися стрічку лише в кіно. Так Disney не заробив на кінопрокаті (всього лише 71 мільйон доларів касових зборів), але отримав додатковий буст зацікавленої аудиторії в стрімінгу.

За рік від початку запуску на Disney+ підписалося 88 мільйонів людей, а він і досі доступний лише у США. Такій динаміці може позаздрити і Netflix. 6 травня вийде "Чорна вдова", і це знову мусить привести нових користувачів до онлайн-платформи.

На наступні роки студія орієнтується на світ серіалів від підрозділу Marvel та планує розподіли контент Disney та Pixar рівномірно в мережі та офлайні. Наступна фаза Marvel теж нікуди не зникла. Повнометражні продовження "Тора", "Капітана Марвел", "Чорної пантери" та "Людини-мурахи" почнуть виходити з 2022 року в кіно та онлайн. Разом з ними Кевін Файгі готує переосмислення "Блейда", "Фантастичної четвірки" та історії про Круелу із "101 далматинця".

Соціальна дистанція і вакцина від кризи. Що трапилося з кіно у 2020 році

Ховати кінематограф під упередженнями про відсутність кінотеатрального досвіду поки що не варто. Кінотеатри досі працюють, кіноклуби приймають правила соціальної дистанції, а виробництво фільмів ніхто не зупиняв на довгий час.

Стрімінгові сервіси набирають обертів та популярності, але разом з тим вони дають режисерам фінансування, творчу свободу та платформу для своїх фільмів. Поступово HBO Max, Disney+ та Hulu розширятимуться за межі Північної Америки та додадуть контент до вже потужної бібліотеки.

Відтепер кінематографічний світ знає, що може зіткнутися з непередбачуваними обставинами, але принаймні може бути готовим до переналаштування на нові реалії.

Читайте також

На хвилі успіху "Ферзевого гамбіту": 5 фільмів про гру в шахи

Чому в українському кіно немає різдвяного хіта. Огляд мюзиклів і трагікомедій про Новий рік і Різдво

Які фільми та книжки найчастіше гуглили українці у 2020 році

На початок