"Недописані": Олена Герасим'юк та Євген Лір розповіли про проєкт, присвячений вбитим Росією письменникам

"Недописані": Олена Герасим'юк та Євген Лір розповіли про проєкт, присвячений вбитим Росією письменникам

Ексклюзивно
"Недописані": Герасим’юк і Лір про присвячений вбитим Росією письменникам проєкт
Олена Герасимʼюк та Євген Лір створили проєкт "Недописані". X/@nedopysani

У День памʼяті захисників, які загинули у боротьбі за Україну, письменниця і парамедикиня добровольчого медичного батальйону "Госпітальєри" Олена Герасим'юк та письменник і військовий Євген Лір запустили проєкт "Недописані".

Проєкт присвячено пам'яті людей літератури, чиї життя забрала Росія.

Нині вдалося ідентифікувати 165 людей, які загинули з 2014 року: наймолодшому, Степану Чубенку, 16 років, найстаршому, Богдану Слющинському, 75.

"«Недописані» проєкт памʼяті тих, чия історія в літературі обірвалася. Наші герої це письменники, перекладачі, поети, редактори, видавці, есеїсти, літературознавці, бібліотекарі та промоутери книжкової справи. Чоловіки і жінки, військові і цивільні, відомі автори і ті, хто відкрив свій голос незадовго до загибелі", — йдеться у повідомленні засновників.

У коментарі для Суспільне Культура вони розповіли більше про проєкт та його майбутнє.

Коли виникла ідея проєкту

Олена Герасим'юк зазначає, що вперше вона задумалась зібрати імена вбитих Росією письменників у 2020 році — як продовження проєкту "Розстрільний календар"Це книга, де на понад 430 сторінках викладається по днях хроніка політичних репресій у СРСР., тільки додати до заголовка "Наші часи".

Вона додає, що перша книга показувала, що у "радянської системи знищення людей" не було вихідних. Але сучасна Росія робить абсолютно те саме — знищує митців, активістів, громадських діячів.

"І ці злочини треба фіксувати зараз, звинувачуючи агресора у геноциді на міжнародній платформі. Адже «олюднені» втрати — це дуже сильний аргумент, який розбиває російську пропаганду. Дуже болючий аргумент. Дуже невідворотний, коли говориш не про сухі цифри, а про людей, які мали потенціал зробити світ довкола себе кращим. Наша правда, твори наших ветеранів війни є вакциною проти російської пропаганди у світі".

Євген Лір додає, що історія цього проєкту для нього теж почалася у 2020 році.

"Ми з Оленою багато обговорювали меморіалізацію українських авторів, що зазнали репресій від росіян у радянський період. Згадували про менш відомих письменників, про тих, хто і досі живий або нещодавно спочив, а архіви творів, щоденники і спогади так і лишилися незаписаними", — зазначає він.

Тоді ж, у 2020 році, якраз почався судовий процес за позовом Віктора Медведчука до видавництва Vivat та історика Вахтанга Кіпіані, які видали документи, присвячені справі письменника Василя Стуса.

"Мене це зачепило. Як так Людина загинула, а один із його катів ще й качає права?" — говорить Лір.

Саме тоді спало на думку розіграти фінальне засідання у справі Стуса у форматі аудіоспектаклю. До Ліра приєдналися Макс Кідрук, який озвучив самого письменника, а також Олена Герасим'юк, Олександра Гонтар, Саша Кладбіщє та Дмитро Ужасний у ролі свідків.

Тоді ж Лір почав роботу над зібранням української готичної поезії доби Червоного ренесансу "Пісні тіней і порожнечі": "Хотілося дати відповідь на одвічні питання, що лунали на книжкових подіях — а де наш Едґар По? а де наш Говард Лавкрафт? Показати, із чого могла сформуватися автентична українська традиція готики, якби не росіяни".

недописані коментар герасимʼюк і ліра
Євген Лір уклав зібранням української готичної поезії доби Червоного ренесансу "Пісні тіней і порожнечі". Facebook/Дім Химер

Сам перелік загиблих письменників Олена Герасим'юк і Євген Лір почали складати навесні 2023 року — тоді до нього належало 48 імен.

Формат проєкту "Недописані"

Євген Лір розповідає, що формат проєкту важко описати, оскільки мета — "стати відлунням голосів тих, у кого росіяни забрали життя".

Окрім соцмереж (зараз у проєкту "Недописані" є сторінка в Instagram та X), буде створено сайт та інші різноманітні формати.

Зараз уся команда працює на волонтерській основі, це люди, які відгукнулися на повідомлення письменника в X. Вони переважно спілкуються з родичами та друзями загиблих, шукають книжки, допомагають зібрати інформацію, а також працюють над айдентикою, сайтом та іншими аспектами проєкту.

"Обов'язок письменників нашого покоління — говорити тепер двома голосами. За себе і ще за когось іншого. Ціль Росії — змусити нас замовкнути. Але ми постараємось зробити нашу крихту роботи для майбутніх поколінь, аби не згаснути у історії. Аби зберегти пам'ять про якомога більше доль наших сучасників, яких забрала війна. Аби полегшити справу нащадкам і у них не було сумніву, якою ціною далась свобода України", — каже Олена Герасимʼюк.

Письменниця додає, що втрати сьогодні настільки великі, що навіть сотні проєктів пам'яті не буде достатньо, щоб охопити історії кожного та кожної. І попри це про них треба говорити вже зараз і потроху наповнювати сайт, спілкуючись із рідними полеглих — збирати свідчення, інтерв'ювати сучасників.

"Сподіваємось, у майбутньому це стане зручною базою, аби кожен міг взяти інформацію для своїх проєктів і понести знання про цих авторів далі. Так працюватиме пам'ять", — ділиться Герасимʼюк.

Долучитися до проєкту може будь-хто: засновники закликають поділися іменами людей літератури, що загинули через росіян у коментарях. Також можна долучитися на волонтерських засадах.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок