Гарріс vs Трамп: як вибір музики та тренди у TikTok впливають на вибори президента 2024 у США

Гарріс vs Трамп: як вибір музики та тренди у TikTok впливають на вибори президента 2024 у США

Вибори президента США 2024
Гарріс vs Трамп: як вибір музики впливає на перебіг виборів у США. Колаж — Вікторія Желєзна/Суспільне

Чергові президентські вибори у США відбудуться 5 листопада і саме зараз тривають передвиборчі перегони між демократкою Камалою Гарріс та республіканцем Дональдом Трампом. У боротьбі за увагу і прихильність суспільства кандидати звертаються й до попкультури, передусім до музики. Подекуди порушуючи авторські права.

Суспільне Культура пропонує детальний погляд на те, як музика впливає на перебіг президентської кампанії Камали Гарріс і Дональда Трампа.

Коротка передісторія використання музики в політичних кампаніях

Використання музики та відомих аристів у передвиборчих кампаніях — далеко не нова ідея. Музика та звернення до попкультури — перевірені маркетингові технології, які працюють як у політиці, так і в рекламі продуктів чи послуг. Музика робить меседж будь-якого політика чи політикині ближчим і зрозумілішим, допомагає перетворити нудні передвиборчі обіцянки на чіпке повідомлення та маніфест. А якщо до справи долучаються імениті артисти — їхній авторитет підкріплює надійність кандидатів та підсилює публічність і образ у медіа.

У США музику у своїх кампаніях використовував ще батько-засновник Джордж Вашингтон: він створив пародію на пісню God Save the King — пісню God Save Great Washington. Двайт Ейзенгавер використовував композицію They Like Ike, написану членом-засновником Американської спілки композиторів, авторів та видавців Ірвінгом Берліном. А Барак Обама — написану Стіві Вандером Signed, Sealed, Delivered I’m Yours.

В Україні артисти теж активно вписувались у передвиборчий процес. Пам'ятаємо хоча б вірусний хіт Ані Лорак на підтримку Леоніда Кучми "Голосуй по уму..." чи вічний хіт Помаранчевої революції та передвиборчої кампанії Віктора Ющенка "Разом нас багато".

Артисти їздили в тури Україною на підтримку партій та конкретних кандидатів. Тож у малому містечку єдиною можливістю побачити Наталю Могилевську чи Скрябіна було привезення артистів із концертом напередодні місцевих виборів, де балотувався кандидат у "Партію регіонів".

Руслана ж їздила агітувати за Ющенка та "Нашу Україну", Павло Зібров — за Юлію Тимошенко. А лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук їздив у "Тур змін" Україною та виступав з концертами перед парламентськими виборами 2019 року, куди балотувалася його партія "Голос".

Вибори у США 2024: Камала Гарріс та Дональд Трамп

Та повернемось до США. Після зняття Джо Байденом своєї кандидатури на наступних виборах, претенденткою на президентський пост у США від демократів стала чинна віцепрезидентка Камала Гарріс.

Камалі 59 років, вона почала свій шлях у політиці в 90-х — була заступницею окружного прокурора в окрузі Аламінда (Каліфорнія) у справах щодо сексуального насильства над дітьми. Потім була окружною прокуроркою Сан-Франциско, генеральною прокуроркою штату Каліфорнія, сенаторкою цього ж штату, а зараз є першою віцепрезиденткою США з азійським та афроамериканським корінням.

Батько Камали — ямаєць, а мама є тамілкою, представницею народу, який живе, зокрема, в Індії, звідки вона родом. Тож у дитинстві Камала поєднувала походи в баптистську церкву та індуїстський храм.

Республіканець Дональд Трамп намагається отримати другий шанс та знову стати президентом США. Протягом свого довгого життя (78 років) Дональд був і успішним бізнесменом, і банкротом, і зіркою телебачення, і політиком, і підсудним у кількох судових процесах. Трампа звинувачували у сексуальних домаганнях, фінансових махінаціях, підіграванню інтересам Володимира Путіна, ненависті до іммігрантів (список може продовжуватись). Однак до зняття кандидатури Байдена на його фоні Трампа вважали лідером президентських перегонів.

Утім, з балотуванням Камали Гарріс стійкі позиції Дональда похитнулись, а зараз Камала є лідеркою екзит-полів. Головною перевагою віцепрезидентки є вдала онлайн-кампанія в соцмережах, яка залучає ключових селебриті, творить меми та підкорює ТіkТоk.

Далі розберемо, як Камалі Гарріс допомагають соцмережі, трендова музика та топові артисти, а також як Трамп використовує музику без зважання на авторські права.

Як Камала Гарріс використовує тренди у передвиборчих перегонах

Виборчий штаб Гарріс провадить впевнену політику із завоювання сердець зумерів у TikTok та активно використовує на свою користь музичні тренди.

Найпопулярніший із них — brat summer, який виник після виходу альбому Brat британської попартистки Charli XCX. Клубна естетика, небанальна електроніка, танці в TikTok та продумана стилістика brat girl врешті змогли підняти Чарлі у 100 найбільш прослуховуваних артистів у Spotify, а також зробити її однією з головних інфлюенсерок літнього сезону.

Після новини про балотування Камали Гарріс на пост президентки США Чарлі зробила пост у соцмережі X (колишній Twitter) про те, що "Kamala is brat".

Гарріс VS Трамп: як світова музика реагує на вибори в США
Пост Charli XCX "Kamala IS brat" у соцмережі X. Скриншот

У відповідь на це виборчий штаб Камали змінив шпалери у X на стилізовані під обкладинку альбому Brat.

Гарріс VS Трамп: як світова музика реагує на вибори в США
Акаунт передвиборчого штабу Камали Гарріс у X. Скриншот

Користувачі TikTok пішли далі й почали створювати численні відео, де Камала Гарріс танцює в яскраво-салатових тонах на фоні пісні Charli XCX 360, а також вирізаючи її фрази та сміх під цей самий трек.

Та одним із найпопулярніших виявилося відео-мешап (поєднання) пісні 360 із фразою-мемом Камали "You think you just fell out of a coconut tree?". Станом на зараз у відео 5,9 мільйонів переглядів та 1,1 мільйона вподобайок у TikTok.

Передвиборчий штаб Гарріс швидко зрозумів, що використовувати актуальних артистів та меми — це працює. І попросив права на використання пісні Femininomenon однієї з найбільш обговорюваних молодих артисток Чаппелл Роан (Chappell Roan).

Чапgелл протягом весни та літа активно захоплює чарти й сам TikTok та станом на зараз є однією з найбільш перспективних новоспечених зірок США.

Штаб Камали Гарріс зробив відеодобірку в TikTok із цитатою з Femininomenon, порівнявши Камалу (яка на фото усміхнена) та Трампа (вибрані, звісно ж, найбільш невдалі його фото):

But what we really need is... ("Але хто нам справді потрібен, то це...") A femininomenon! (гра слів, прибл. переклад: "Жінку-феномена!") A what? ("Що-що?") A femininomenon! ("Жінку-феномена!")
з пісні Chappell Roan

Станом на зараз у основного відео 57 мільйонів переглядів у TikTok та 7,4 мільйона лайків.

Ще одна історія з Чаппелл Роан сталася після виходу спільного мерчу кандидатки Камали Гарріс та її потенційного віцепрезидента Тіма Волза. Фани Чаппелл побачили в кепках Гарріс/Волз відсилання на мерч співачки.

Chapell Roan стримано прокоментувала: "is this real" ("це все насправді?").

Гарріс VS Трамп: як світова музика реагує на вибори в США
Відповідь Chapell Roan у X. Скриншот

Ще одне вірусне відео кампанії Гарріс пов'язане з фільмом "Дедпул і Росомаха" та гуртом *NSYNC. Їхній трек Bye Bye Bye розпочинає третій фільм про Дедпула — герой танцює під нього протягом вступних титрів.

Танець Дедпула почали відтворювати в усьому американському TikTok, а хіт гурту *NSYNC вперше за 20 років знову опиняється в чартах США, Британії та світу.

Що ж робить команда Гарріс? Камала створює власний TikTok-акаунт, у якому викладає відео з учасником *NSYNC Лансом Басом:

Ланс: Hey, Kamala! What are we gonna say to Donald Trump in November? (Гей, Камало! Що ми скажемо Дональду Трампу в листопаді?

Камала: Bye-bye-bye! ("Прощавай")

У основного відео зараз 47 мільйонів переглядів та 4,1 мільйона вподобайок.

Та це ще не всі тренди, які використала команда Камали Гарріс.

28 липня американська реперка Megan Thee Stallion випускає третій студійний альбом Megan.

На ньому виходить фіт співачки та японського репера Yuki Chiba — трек Mamushi. Меган придумує танець та запускає TikTok-челендж і пісня миттєво розлітається в в соцмережі. Станом на зараз під основний звук Mamushi знято 1,9 мільйона відео.

Megan Thee Stallion активно долучається до кампанії на боці Камали Гарріс та виступає на передвиборчому мітингу Камали в Атланті, де говорить фразу, яка розлітається на меми: "Hotties for Harris" ("Гарячі штучки за Гарріс"). Також Меган знімає з кандидаткою кілька відео для свого TikTok та TikTok Камали. У себе вона разом із танцівницями відтворює танець під Mamushi на закуліссі передвиборчого мітингу. Зараз у цього відео 3 мільйони лайків та 25 мільйонів переглядів.

На цьому ж мітингу в Атланті був і репер Quavo, пісню якого Камала Гарріс зацитувала під час своєї промови у контексті Дональда Трампа:

"Аs my friend Quavo would say: «He does not walk it like he talks it»" ("Як би сказав мій друг Quavo: «Він робить не те, про що говорить»").

У основного відео з цією фразою 4,6 мільйонів лайків.

Ще одна "попкоролева", яка підтримала Камалу Гарріс у виборах — Бейонсе. Саме її пісня Freedom стала саундтреком до передвиборчого відео кандидатки в президенти США.

Після використання треку Freedom він повернувся до топової десятки чарту Billboard, а його продажі, за даними Forbes, зросли на 16 000 %. Нещодавно Дональд Трамп незаконно використав трек Freedom для своєї кампанії, за що Бейонсе пригрозила йому судом.

Станом на зараз відомо, що штаб Камали Гарріс попросив права на використання пісні Lady Gaga — Bloody Mary, яка вірусилася минулого року з виходом серіалу "Венздей".

Важливо зазначити, що артисти підтримують Камалу Гарріс не лише мемами та трендами. Так співачка Олівія Родріго репостнула в Instagram-сториз відео штабу Гарріс про репродуктивні права жінок. Родріго адвокатує за репродуктивні права ще з 2022 року, коли відреагувала на скасування рішення Верховного суду у справі Ро проти Вейда під час виступу на фестивалі Гластонбері: "Я спустошена і налякана. Через це рішення помре так багато жінок і дівчат".

Чи посилить присутність у TikTok та звернення до попкультури підтримку демократів

Та чи справді використання мемів допомагає Камалі Гарріс підвищити свої шанси стати президенткою США? Як мінімум, ця стратегія вдало працює на молоде покоління, яке теж активно залучається у передвиборчий процес.

Центр досліджень Сполучених Штатів при Сіднейському університеті стверджує, що молоді виборці здебільшого позитивно прийняли хаотичність та збудливість Гарріс. Ці самі риси характеру кандидатки намагалися висміяти республіканці, але вони виявились дієвим інструментом у спілкуванні з онлайн-аудиторією.

За даними цього ж центру протягом 48 годин після того, як Байден відійшов і офіційно підтримав Гарріс, майже 40 000 людей зареєструвалися для голосування у виборах. Це найбільше зростання, зареєстроване за цей виборчий цикл. Більшість цих новозареєстрованих виборців (83 %) були у віці 18–34 років.

Активно "розкачані" соцмережі Гарріс однозначно дають значно вищі охоплення, ніж у її попередника Джо Байдена.

Порівняльну характеристику опублікували CNN: 65 постів Гарріс за 20 днів показали більш ніж удвічі кращі показники, ніж 355 постів Байдена за 5 місяців.

Гарріс VS Трамп: як світова музика реагує на вибори в США
Порівняльні графіки показників Джо Байдена та Камали Гарріс у TikTok під час президентської кампанії. Way Mullery, Matt Stiles/ CNN

Стратегія звернення до вагомих для представників покоління Z інфлюенсерів та легкі відео з гумором точно роблять Камалу Гарріс ближчою до своїх молодих виборців. Та час покаже, наскільки ця стратегія виявиться продуктивною. Той же CNN, посилаючись на речника Vote.org, заявляє, що у період з дня оголошення Гарріс кандидаткою до 8 серпня в списку виборців зареєструвалося 230 тисяч американців: 18 % — люди 18 років та 81 % — у віці між 18 та 34 роками. Це може означати, що меседжі Гарріс таки працюють на молоду аудиторію.

Трамп і музика: суди, заборони та скандали

Артистів, які забороняють Дональду Трампу використовувати свою музику в передвиборчій кампанії настільки багато, що для них створили окрему сторінку на вікіпедії. Ситуація така: Трамп зазвичай використовує чиюсь пісню без дозволу і після цього ці артисти виходять з заявами, де в різному ступені грубості забороняють таке робити.

Ця історія тягнеться ще з перших президентських перегонів Трампа у 2015-му. Ще 15 червня 2015 року, як тільки Трамп оголосив, що балотуватиметься в президенти, він одразу порушив авторські права, без дозволу використавши пісню Ніла Янга Rockin'in the Free World.

Ніл Янг, який підтримував сенатора Вермонта Берні Сандерса, різко висловився проти незаконного використання. Та, схоже, Трампу було байдуже, адже він знову використав цю пісню через п'ять років на заході до Дня незалежності США 4 липня 2020 року.

На президентських перегонах 2015-го забороняли використовувати свою музику Дональдові Трампу також R.E.M. За роки своїх кампаній Трамп незаконно використав цілих три пісні гурту: Losing My Religion, Everybody Hurts та It’s the End of the World as We Know It (And I Feel Fine).

Соліст Майкл Стaйп не поліз за словами в кишеню, заявивши:

"Іди на**й, ти голодний до влади та уваги маленький чоловічку. Не використовуй нашу музику чи мій голос для своїх у**бських шарад у виборчій кампанії".

У 2015–2016 роках Трамп нелегально використовував проти волі артистів музику Aerosmith, Adele, Елтона Джона, Queen, The Beatles, The Rolling Stones.

У проміжку 2017–2019 років до списку доєдналась Ріанна, Фаррел Вільямс, Guns N`Roses, із заявами проти виходили родичі Прінса. Цікава ситуація склалася довкола гурту Nickelback, який за допомогою суду домоглися видалення маніпулятивного відео у Twitter на їхню пісню Photograph, яке затвітив Трамп. Ролик відсилав до скандалу довкола української газовидобувної компанії Burisma, з якою був пов'язаний син Джо Байдена Гантер.

У 2020-му до клубу доєднались Panic! At The Disco. Фронтмен Брендон Урі написав у Twitter: "Люба кампанія Трампа! Пішли на**й. Вас не запрошували. Перестаньте грати мою пісню".

А учасники The Rolling Stones погрожували Трампу судом за те, що продовжує використовувати їхню пісню You Can`t Always Get What You Want.

Ситуація з нелегальним використанням музики артистів продовжилася і у 2024 році. На передвиборчих мітингах Дональд Трамп регулярно використовує музику несанкціоновано. Так, наприклад, на заходах у Південній Дакоті у 2023-му та Нью-Гемпширі у січні 2024-го вмикали трек Please, Please, Please, Let Me Get What I Want гурту The Smiths. Джонні Марр написав у X: "Очікую, що це л*йно припиниться просто зараз".

Під час весняної кампанії у Північній Дакоті та штаті Меріленд Трамп без дозволу використав трек Nothing Compares 2 U, переспів Прінса від ірландської співачки Шинейд О'Коннор. З різкою критикою Трампа висловились близькі співачки, заявивши, що такі дії образили б та викликали б огиду в Шинейд.

А от родичі співака Айзека Гейза пішли далі й подали в суд на Дональда Трампа за нелегальне використання пісні Hold On, I’m Coming. Трек використовували понад 100 разів на заходах Трампа протягом двох років. Сім'я Гейза в судовому порядку вимагає негайно припинити використовувати пісню та сплатити 3 мільйони доларів фінансової компенсації.

Наступний випадок трапився в серпні під час мітингу Трампа у штаті Монтана, де несанкціоновано ввімкнули пісню My Heart Will Go On співачки Селін Діон. Артистка теж вийшла із заявою, що не погоджувала це використання, і написала: "Справді, ЦЯ пісня?". Нагадуємо, що My Heart Will Go On є саундтреком до фільму "Титанік".

У цьому ж місяці з вимогою не використовувати пісню Run Boy Run до штабу Трампа звернувся ще французький співак — Woodkid. За словами Йоанна Лемуара, він вбачає певну іронію в тому, що консервативний кандидат для своєї кампанії вибрав пісню, яка є гімном спільноти ЛГБТКІА+.

20 серпня Дональд Трамп пішов далі і в соцмережі X виклав пост зі згенерованим зображенням Тейлор Свіфт, яка начебто підтримує політика. Окрім цього, Трамп поділився фотографіями молодих жінок у футболках із написом "Swifties for Trump" та сатиричною статтею з заголовком "Swifties переходять до Трампа після того, як ISIS зірвав концерт Тейлор Свіфт". Такий крок обурив частину фанів Свіфт, хоч сама вона ніяк не відреагувала на ситуацію.

Гарріс VS Трамп: як світова музика реагує на вибори в США
Пост Дональда Трампа в X зі знегерованим в ШІ зображенням Тейлор Свіфт. Скриншот

Останнім (поки) гуртом, музику якого проти їхьої волі використав Дональд Трамп, є американський колектив Foo Fighters. Їхня пісня My Hero прозвучала на мітингу в Глендейлі, штат Аризона. Речник кампанії Трампа Стівен Чун в електронному листі до The Hill написав, що вони мають ліцензію на використання пісні. Однак Foo Fighters заявляють про протилежне, а представник гурту стверджує, що стосовно ситуації "вживають відповідних заходів".

Тим часом Foo Fighters погодилися віддати всі виручені роялті за пісню на передвиборчу кампанію Камали Гарріс.

Хто з музикантів підтримує Трампа

Та далеко не всі артисти виступають проти Дональда Трампа. На підтримку кандидата в президенти висловилась, наприклад, співачка Азілія Бенкс, яка відома частими неоднозначними заявами в бік інших артистів. Наприклад, Бенкс висловлювалася проти Бейонсе, Кендріка Ламара, Фаррела Вільямса, Нікі Мінаж, Ріанни, A$AP Rocky, Лани Дель Рей та багатьох інших. Утім, Дональда Трампа Азілія Бенкс вважає "прикольним"("fu*king funny") та каже, що його "ніщо не може його повалити" ("nothing can take him down"). Вона відвідала мітинг Трампа у Флориді.

Підтримує Дональда Трампа і батько співачки Майлі Сайрус Біллі Рей Сайрус, хоча донька вважає, що кандидат у президенти в минулому. Біллі виступив на похоронах Коррі Комператора, прихильника Трампа, який загинув на мітингу, під час якого був здійснений замах на життя кандидата в президенти.

Агітують за Дональда Трампа і репери DaBaby, Kodak Black тa LilPump. Останній виклав із Трампом спільне селфі з підписом "Найвеличніший президент усіх часів".

Гарріс VS Трамп: як світова музика реагує на вибори в США
LilPump та Дональд Трамп. Instagram @lilpump

Каньє Вест теж підтримав кандидата Трампа у передвиборчих прегонах, як робив це і в 2015-му та 2020-му. У проміжку між цим Ye називав Дональда "дуже проблемною людиною". Зараз же Каньє каже, що "звісно, він за Трампа".

Як вибір музики впливає на кампанії Трампа та Гарріс

Камала Гарріс для своєї політичної кампанії залучає здебільшого сучасних темношкірих жінок-попартисток, натомість Дональд Трамп надає перевагу білим чоловікам-артистам, переважно рокерам 70−90-х. Це прямо показує, хто є цільовими групами для кожного з кандидатів. Трамп зосереджується на консервативних американцях старшого віку, а Гарріс — на прогресивних, молодих, ліберальних, які виступають за права сексуальних, расових та етнічних спільнот.

Під час кампанії Гарріс в О-Клер, Вісконсін, виступав Bon Iver. 13 з 32 пісень, які грали на мітингах, належали соло-артисткам, дев'ять — чоловікам-артистам. 17 з цих артистів були темношкірими, 10 — білими та 4 — артисти змішаної раси.

Тим часом під час заходів Дональда Трампа в Сент-Клауді, Міннесота, 27 із 35 використаних пісень належали білим музикантам, 25 — білим чоловікам. Та частина з цих артистів, як ми вже зазначали, вимагають припинити використання їхньої музики.

Трамп апелює до ностальгії та патріотизму, використовуючи трек God Bless the USA у виконанні кантрі-виконавця Лі Грінвуда. Ця пісня вже кілька разів використовувалась у політичних кампаніях: Рональда Рейгана, Джорджа Буша, а також була популярною під час війни в Перській затоці та після теракту 9/11.

Згідно з дослідженням Науково-дослідницького інституту в Медфорді, на виборах 2024 року додасться 8 мільйонів нових молодих виборців, а загальна кількість зумерів серед потенційного електорату становить 41 мільйон. Близько 45 % цих потенційних виборців становлять небілі люди.

На думку The Hollywood Reporter, пісні та артисти, яких Гарріс і Трамп вибрали для своїх президентських кампаній відображають не так їх самих, як їхніх потенційних виборців, які будуть готові віддати голос за свого кандидата або кандидатку.

Текст уперше опублікований 29 серпня 2024 року.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок