Британському музею не щастить через крадіжки. Цього разу бразильський художник Іле Сартузі (Ilê Sartuzi) викрав історичну срібну монету, замінивши її копією, а оригінал вкинув до музейної скриньки для пожертв.
Про це 15 липня розповіли у The Art Newspaper.
Художник замінив срібну монету 1645 року, викарбувану в Ньюарку, Англія. Він каже, що планував це зробити понад рік, а також що це вдалося не з першої спроби: спочатку його спіймав гід, але наступного дня він успішно здійснив крадіжку.
Митець зняв увесь процес на відео для проєкту "Спритність рук" (Sleight of Hand) для виставки своєї дипломної роботи на здобуття ступеня магістра у Лондонському університеті — Сартузі вважає свій вчинок витвором концептуального мистецтва.
У розмові з The Art Newspaper митець сказав, що проєкт висвітлює "проблему універсальних музеїв", зазначивши, що Британський музей "є фундаментальною частиною колоніальної, імперіалістичної системи".
Монета не була зареєстрована у базі даних музею, але є частиною колекції, яка відкрита для відвідувачів — гості музею можуть доторкнутися до таких предметів під наглядом волонтерів.
Сартузі та його адвокат стверджують, що його дії не порушують політики музею, яка забороняє винесення предметів з приміщення, а також не підпадають під дію Закону про крадіжки 1968 року.
Водночас представник Британського музею заявив, що команда повідомить поліцію про вчинок, але невідомо, чи висуватимуть звинувачення: "Це розчаровує. Оскільки це зловживання послугою, що має на меті надати відвідувачам можливість працювати зі справжніми предметами й взаємодіяти з історією. Такі послуги покладаються на базовий рівень людської порядності та довіри".
У заяві не зазначили, де саме перебуває зараз монета.
"Спритність рук" Сартузі з'явилася майже через рік після того, як стало відомо про масштабну крадіжку артефактів зі сховища Британського музею. Наразі вдалося повернути 626 предмети, ще 100 знайшли, але поки не повернули.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]