10 фактів про Херсонес Таврійський

10 фактів про Херсонес Таврійський

Херсонес: 10 фактів про давньогрецьке поселення, яке зруйнувала Росія
Стародавнє місто Херсонес Таврійський, 2004. AP/EFREM LUKATSKY

Херсонес Таврійський — давньогрецьке поселення на території Північного Причорномор'я. Засноване вихідцями-колоністами з Давньої Греції у VI столітті до н. е., місто стало важливим політичним, економічним та культурним центром регіону.

Однак нещодавно старша наукова працівниця Інституту археології НАН України Евеліна Кравченко заявила, що росіяни зруйнували залишки античного поселення в нині окупованому Криму.

Суспільне Культура розповідає про 10 найважливіших фактів з історії зруйнованого міста.

Етимологія назви

Назва міста Херсонес в перекладі з грецької означає "півострів". Херсонес був розташований на мисі поміж двох бухт — звивистої Карантинної та невеликої, округлої Піщаної. Таврами називали войовниче плем'я, що населяло сусідні гористі місцевості, тому місто називалося "Таврійський", тобто "розташований на території таврів". Історія Херсонесу сягає VI століття до н. е.

Торгівля

Завдяки вигідному географічному розташуванню Херсонес був одним із найважливіших торгових центрів Північного Причорномор'я. У місті вели жваву торгівлю з грецькими полісами, Римською імперією та варварськими племенами.

Під владою Римської імперії

За часів грецького домінування в Середземномор'ї Херсонес був рабовласницькою республікою з демократичною формою правління. Упродовж існування Херсонесу доводилося вести війни. З I століття до н. е. він потрапив у залежність від Римської імперії та довгий час був форпостом її загарбницької політики у Північному Причорномор'ї.

10 фактів знищений росіянами Херсонес Таврійський
Херсонес Таврійський. Фото: Крим.Реалії

Володимир Великий та впровадження християнства

Згідно з літописом "Повість минулих літ", 988 року Херсонес захопив князь Володимир Великий. Його похід був спричинений невиконанням Василієм ІІ своїх обіцянок: сестра візантійського імператора Анна, яка повинна була стати дружиною Володимира, у Київ так і не приїхала.

Князь після довгої облоги заволодів містом. Тож імператор Василій ІІ був змушений віддати Анну заміж за Володимира, але зажадав від нього прийняти християнство. Володимир виконав вимогу і був охрещений в Херсонесі. Після цього принцеса Анна стала його дружиною, а місто було повернуто Візантії як викуп за наречену.

Сталість традицій

Центральна площа Херсонеса була закладена під час будівництва міста і протягом усього часу не змінювала своїх функцій. На ній традиційно будували храми: спочатку античні, потім християнські. Зараз на центральній площі Херсонеса Таврійського височіє Володимирський собор, відновлений на місці свого зруйнованого попередника, побудованого ще у XIX столітті.

Гладіаторські бої

Античний театр у Херсонесі, побудований на рубежі III і IV століть, служив ареною для громадських зборів, свят і гладіаторських боїв. На сходах амфітеатру могли розміститися від 1,5 до 2–3 тисяч глядачів, тобто майже всі вільні чоловіки — громадяни тодішнього Херсонеса. Але з впровадженням християнства в Римській імперії театр був доведений до запустіння, а пізніше і зовсім забудований храмами.

"Базиліка в базиліці"

Середньовічний храм отримав свою назву від того, що одне святилище було побудовано на руїнах іншого. Розташування пізньої базиліки на ранній практикували у Херсонесі повсюди. Пізні, менші храми будували й на центральних нефах Східної, Уваровської, Північної та інших базилік.

Археологічні розкопки

Датою початку офіційних археологічних розкопок у Херсонесі вважають 1827 рік. За розпорядженням тодішнього губернатора Севастополя, головного командира Чорноморського флоту і портів віцеадмірала Грейга тут шукали християнські храми. Керував роботами морський офіцер, лейтенант Чорноморського флоту Крузе. Тоді знайшли залишки трьох храмів, цистерни й міський водогін.

10 фактів знищений росіянами Херсонес Таврійський
Херсонес Таврійський. Фото: Вікіпедія

Кримська війна

У 1850 році у центрі давнього городища засновано невеликий Свято-Володимирський чоловічий монастир, який під час Кримської війни (1853–1856) зруйнували й пограбували французькі війська. Французи побудували на руїнах Херсонеса артилерійські батареї, з яких гатили по російських укріпленнях.

ЮНЕСКО

У 2013 році археологічну пам'ятку "Херсонес Таврійський з Чернечою горою" внесли до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок