Росіяни пошкодил знищили Херсонес Таврійський в Севастополі, який є об'єктом світової спадщини ЮНЕСКО. На його території звели нову будівлю.
Про це повідомляє "УП. Життя" з посиланням на старшу наукову працівницю Інституту археології НАН України Евеліну Кравченко.
Дослідниця розповіла про це на ІІІ Міжнародному форумі експертної мережі Кримської платформи. Вона наголосила, що росіяни руйнують оригінальні пам'ятки архітектури та зводять на їхньому місці новобудови.
"Зараз відбуваються негативні процеси з єдиною пам’яткою світового значення, яку ми встигли номінувати і внести у перелік пам'яток в Криму — з Херсонесом Таврійським", — сказала Евеліна Кравченко.
Зазначають, що у 2015–2016 роках забудовники загородили оглядовими майданчиками археологічні залишки, розташовані на поверхні: башти, стіни й колони. Згодом на місці давньої цитаделі поставили амфітеатр, а той здійснює навантаження близько тонни на оригінальну споруду.
Окрім цього, до Росії вивезли значну частину знайдених артефактів: фрески, посуд, предмети побуту та ікони. На місці залишків некрополя після цього розпочалося будівництво археологічного парку "Новий Херсонес".
"Росіяни нічого не тямили в геологічній ситуації на цьому місці, тому розпочали знімати ґрунт на території звичайними екскаваторами. Якимось чином вони розкопали там давнє джерело, тому все залило", — поділилася Евеліна Кравченко.
Зараз на місці археологічних залишків збудували, по суті, нове місто, каже Кравченко. Археологічний парк перекриває старі знахідки, а низку розкопаних об'єктів поступово перенесли та відбудували в іншому місці.
Ба більше, там, де раніше розташовувалося городище, росіяни поставили Собор святого Володимира. Він освячений Московським патріархатом і підпорядковується йому.
- Оновлено 28 червня. У попередній версії новини йшлося про те, що Херсонес Таврійський повністю знищений, однак це не відповідає дійсності. Пам'ятка пошкоджена внаслідок будівництва в окупованому Севастополі, але не повністю зруйнована. Суспільне Культура також звернулося по коментар щодо ситуації з Херсонесом до МКІП.
Що відомо про Херсонес Таврійський
Античне місто Херсонес Таврійський (в перекладі з давньої грецької – "місто Бога сонця Хора") розташоване на території Гераклівського півострова Крим. Це найбільша у світі пам'ятка Візантії.
Херсонес існував за 900 років до створення Східної Римської імперії. Він був зведений у VI ст. до н. е.
Це історичне місто було одним із локальних центрів еллінської цивілізації, яка зародилася в Північному Причорномор'ї, а згодом розповсюдилася в Малу Азію та Середземномор'я.
На базі Херсонеса Таврійського був створений перший в Україні археологічний парк. Він є об'єктом культурної спадщини України.
23 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, Херсонес Таврійський і його хора (сільськогосподарська округа) були внесені до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Після окупації Криму Росією збереження цілісності Херсонесу Таврійського стало неможливим. У 2015 році російська армія залила бетоном ділянку давньої садиби на мисі Херсонес. До теперішнього часу окупаційна влада постійно руйнує історичну пам'ятку та розкрадає її.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]