Оксана Забужко, Достоєвський та діалог із ХАМАСом: чого очікувати від "Берлінале-2024"

Оксана Забужко, Достоєвський та діалог із ХАМАСом: чого очікувати від "Берлінале-2024"

Оксана Забужко, Достоєвський та діалог із ХАМАСом: чого очікувати від "Берлінале-2024"
15 лютого розпочинається 74 едиція Берлінського міжнародного кінофестивалю. Цьогорічна програма обіцяє багато цікавого — від прем'єр українських стрічок до почесних відзнак для відомих кінематографістів. У цьому матеріалі Суспільне Культура зібрало цікаві факти про цьогорічний кінофестиваль та що очікувати від "Берлінале" 2024. Фото: Олена Зашко / Суспільне Культура

15 лютого розпочинається 74-й Берлінський міжнародний кінофестиваль.

Цьогорічна програма обіцяє багато цікавого — від прем'єр українських стрічок до почесних відзнак для відомих кінематографістів.

У цьому матеріалі Суспільне Культура зібрало цікаві факти про цьогорічний кінофестиваль та ділиться, чого очікувати від "Берлінале-2024".

Достоєвський, Оксана Забужко та діалог з ХАМАСом: що очікувати від "Берлінале" 2024
Фото: постер 74 кінофестивалю/Berlinale

Чим особлива цьогорічна програма

 • Фільм-відкриття

74-й "Берлінале" відкриється світовою прем'єрою стрічки "Такі дрібниці" ірландсько-бельгійського виробництва з Кілліаном Мерфі ("Оппенгеймер") у головній ролі.

Драма розповідає про ірландські "пральні Магдалини" — притулки католицької церкви, де "молодих занепалих жінок" жорстоко примушували працювати в рабських умовах. Ці заклади існували з 1820-х до 1996 року.

Достоєвський, Оксана Забужко та діалог з ХАМАСом: що очікувати від "Берлінале" 2024
Фото: кадр із фільму "Такі дрібниці"/Berlinale
 • Більше розмаїття у конкурсі

Цього року за "Золотого" та "Срібного ведмедів" — головні нагороди фестивалю — змагаються 20 фільмів.

Оскільки багато робіт є копродукцією, загалом у конкурсі представлено 30 країн. Зокрема, після повної відсутності репрезентації у 2023 році у 2024-му в програмі можна знайти три фільми з африканського континенту.

Наприклад, мавританський режисер малійського походження Абдеррахман Сіссако, чий фільм "Тімбукту" 2014 року був номінований на "Оскар", представляє стрічку "Чорний чай". Його нова робота розповідає про молоду івуарійкуМешканці держави Кот д'Івуар у Західній Африці., яка після імміграції до Азії закохується в літнього китайця.

Достоєвський, Оксана Забужко та діалог з ХАМАСом: що очікувати від "Берлінале" 2024
Фото: кадр із фільму "Чорний чай"/Berlinale

Режисерка з Тунісу Мер'ям Джубер бере участь у конкурсі зі своїм дебютним повнометражним фільмом "Кому я належу". Він зображує матір, що стикається з поверненням свого сина — бійця "ІДІЛ".

Французько-сенегальська режисерка Маті Діоп презентує документальний фільм "Дагомея", що розповідає про повернення 26 королівських скарбів з Королівства Дагомея до Беніну. Діоп вже увійшла в історію Канн гучною прем'єрою свого повнометражного фільму "Атлантика" 2019 року, ставши першою темношкірою жінкою, яка брала участь у конкурсній програмі фестивалю.

 • Війна між Ізраїлем та ХАМАСом: спроба "відкритого діалогу" та праві на гала-вечірці

Берлінський кінофестиваль також відомий тим, що є одним із найбільш політизованих з європейських кінофестивалів.

Виконавча директорка Маріетт Ріссенбек і художній керівник Карло Шатріан, які після цьогорічного фестивалю залишають посади через закінчення контракту, представили свою останню програму, висловивши співчуття "всім жертвам гуманітарних криз на Близькому Сході та в інших регіонах".

Вони додали, що "стурбовані тим, що антисемітизм, антимусульманські обурення і мова ворожнечі поширюються в Німеччині та усьому світі", і підкреслили, що фестиваль має на меті сприяти "відкритому діалогу" навколо конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом.

Однією з платформ, що дозволяє проводити "діалог", є проєкт "Крихітний дім" (TinyHouse Project) — простір для зустрічей, відкритий із 17 по 19 лютого на Потсдамській площі, головній локації "Берлінале". Проєкт задумали палестинська німкеня Джуанна Хассун та ізраїльський німець Шай Гофман, які вже кілька років працюють разом, щоб інформувати людей про конфлікт на Близькому Сході.

Під час фестивалю також відбудеться панельна дискусія на тему "Кіно в часи конфлікту".

Фільм "Шикун" ізраїльського режисера Амоса Ґітая, представлений у спеціальній секції "Берлінале", описують як "спробу створити платформу для діалогу на Близькому Сході". У секції "Панорама" дві активістські роботи також присвячені Близькому Сходу: документальні фільми "Немає іншої землі" палестино-ізраїльського колективу та "Щоденники з Лівану" Міріам Ель-Хадж.

Тим часом один режисер офіційно відкликав свою роботу із секції Forum Expanded, протестуючи проти підтримки Німеччиною Ізраїлю на тлі війни між Ізраїлем та ХАМАСом у Секторі Гази. Ганійський режисер Айо Цалітаба у своїй заяві, розміщеній у соціальних мережах, заявив, що приєднується до заклику Strike Germany, який спонукає бойкотувати німецькі культурні інституції.

Після гострої критики на адресу команди "Берлінале", яка запросила політиків ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" на гала-вечірку відкриття, дирекція фестивалю вирішила не запрошувати п'ятьох раніше запрошених депутатів від цієї партії.

Україна на "Берлінале-2024"

 • Світова прем'єра фільму Intercepted ("Мирні люди") Оксани Карпович

Проєкт створено разом із Канадою та Францією. Згідно з анотацією, "розлогі картини зображають руйнування, які спричинила війна в Україні", а "перехоплені телефонні розмови між російськими солдатами та їхніми сім'ями шокують".

Прем'єра відбудеться у програмі Forum, мета якої полягає у "розширенні розуміння того, що таке кіно, випробування межі умовностей і відкритті нових перспектив, які допоможуть по-новому зрозуміти кіно та його зв'язок зі світом".

 • Світова прем'єра A Bit of Stranger ("Трохи чужа") Світлани Ліщинської

"Світлана, російськомовна українка, досліджує колонізовану частину своєї свідомості й намагається знайти відповіді на питання, як радянський тоталітаризм і русифікація вплинули на стосунки в її родині", — йдеться в описі.

За жанром фільм є документальною стрічкою, а його світова прем'єра відбудеться у програмі Panorama Dokumente.

 • Прем'єра короткого метру "Образа" Гліба Осатинського

Сюжет розповідає про хлопця Яшу, який бунтує проти влади, але в радянській Україні 1990-х років одні опозиційні сили небезпечніші за інші. Коли Яша вже на межі, імпульси штовхають його у прірву непоправного.

Стрічку зняв Гліб Осатинський — американський режисер українського походження. Він народився в Харкові, де закінчив політехнічний університет за спеціальністю "Фізика". У 1994 році, коли йому було 22, Осатинський із сім'єю переїхав до США. Закінчив Нью-йоркський університет за спеціальністю "Комп'ютерні науки та фінанси". Понад 10 років працював фінансовим аналітиком, а потім вирішив змінити фах і стати кінорежисером.

"Образу" зняли спільно Сполучені Штати та Литва у 2023 році. На "Берлінале" стрічка увійде в конкурсну програму Generation 14plus. Generation Kplus і Generation 14plus — дві конкурсні програми Берлінського кінофестивалю, що показують сучасне кіно, яке досліджує життя та світ дітей і підлітків. Фільми, які потрапляють у ці дві програми, показують молодь серйозно і демонструють світ очима молодшого покоління. У цих номінаціях змагаються художні, документальні та анімаційні роботи.

 • Світова прем'єра фільму "Редакція" Романа Бондарчука

"Редакція" — другий повнометражний ігровий фільм Романа Бондарчука. Його знімали у 2021 році на Херсонщині, як і попередню роботу Бондарчука — стрічку "Вулкан", за яку він здобув Шевченківську премію у 2019-му.

За жанром "Редакція" — це драма з елементами комедії. Сюжет розповідає про молодого біолога Юру, який працює в музеї. Одного разу він вирушає в експедицію і стає свідком підпалу лісу. Герой приносить фото паліїв до редакції місцевої газети та за збігом обставин залишається у ній працювати.

 • Кінопроєкти Антоніо Лукіча та Катерини Горностай відібрали до програми Берлінського ринку копродукції

До участі у 21-му Берлінському ринку копродукції (Berlinale Co-Production Market) загалом відібрали 34 кінопроєкти з 27 країн світу. Від України відібрали проєкт "Антонівка" режисерки Катерини Горностай — трагікомедію, що розповідає про "молодих і закоханих" Аврору й Дарка, які пережили війну та починають спільне життя. Але оскільки парі не вистачає грошей на власне жило, вони переїжджають у кімнату в будинку дідуся Аврори, який став свідком окупації села та пережив інсульт. Також відібрали "Дівчину, яка кричить" Антоніо Лукіча — про дівчину, яка після початку повномасштабного вторгнення опиняється в Ірландії і намагається там втілити свою мрію стати акторкою.

Berlinale Co-Production Market — один із найбільших світових майданчиків, де можна знайти партнерів для спільного виробництва й фінансування фільмів. Кіноринок триває п'ять днів і збирає продюсерів, торгових агентів, дистриб’юторів, а також інвесторів.

 • Оксана Забужко у журі

Цього року українська письменниця Оксана Забужко стала офіційною членкинею міжнародного журі основного конкурсу "Берлінале". Лише вдруге за всю історію фестивалю до основного журі належить представник України — у 2005 році це був письменник Андрій Курков.

У 2023 році в журі категорії Generation 14plus запросили режисерку Катерину Горностай.

Оксана Забужко, Достоєвський та діалог із ХАМАСом: чого очікувати від "Берлінале-2024"
Фото: Stas Zhyrkov/Facebook

Завдання журі полягає у тому, щоб визначити, хто отримає "Золотого" та "Срібного ведмедів" за найкращу режисуру, сценарій, найкращу чоловічу та жіночу ролі, за найкращі ролі другого плану та видатний мистецький внесок. А також вручити головний приз журі.

Окрім Забужко переможців обиратимуть акторка Люпіта Ніонго (яка є головою журі), актор і режисер Брейді Корбет, режисерка Ен Хуей, режисер Крістіан Петцольд, акторка і режисерка Жасмін Трінка та режисер Альберт Серра.

Іспанець Альберт Серра в одному зі своїх інтерв’ю висловлював захоплення Путіним, а його наступний фільм OUT OF THIS WORLD буде розповідати про "суперництво між США та Росією".

"Американська делегація вирушає до Росії в розпал війни в Україні, щоб спробувати знайти рішення економічної суперечки, пов'язаної з санкціями. OUT OF THIS WORLD досліджує одвічне суперництво між Росією та США" — йдеться в синопсисі фільму.

Інші факти про "Берлінале-2024"

 • Мартін Скорсезе отримає "Золотого ведмедя" за значний внесок у світовий кінематограф

Директори фестивалю Карло Чатріан та Маріетт Різенбек назвали режисера "неперевершеним взірцем для наслідування" для "кожного, хто вважає кіно — мистецтвом формування історії, щоб вона була водночас абсолютно особистою та універсальною".

"Його фільми супроводжували нашу історію як глядачів і людей, його герої жили й росли всередині нас, його погляд на історію і людство допоміг нам зрозуміти й підважити те, хто ми є і звідки ми походимо", — додали вони.

З цією нагородою Скорсезе приєднається до інших лауреатів, таких як Стівен Спілберг, Гелен Міррен, Єн Маккеллен та Дастін Гоффман.

 • Прем'єра серіалу "Достоєвський"

Через чотири роки після того, як вони отримали "Срібного ведмедя" за сценарій "Поганих історій", близнюки-режисери Д'Інноченцо повертаються до Берліна зі світовою прем'єрою свого першого серіалу — "Достоєвський". Італійська кримінальна драма розповідає про морально неоднозначного поліцейського, який переслідує серійного вбивцю.

У головній ролі — Філіппо Тімі, а режисерами всіх шести епізодів виступили Д'Інноченцо. Автори зазначають, що "Достоєвський" — це оригінальний продукт Sky, вироблений британським мовником спільно з італійською компанією Paco Cinematografica.

 • Заборона на виїзд з Ірану

Іранський фільм "Мій улюблений торт" відібрали до основного конкурсу, але його режисерам, Бехташу Санаїху та Маріам Мокадам, заборонили виїзд з країни для участі у фестивалі. Ця ситуація підкреслює тривалу боротьбу за мистецьку свободу та культурне самовираження у країні.

Про Берлінський міжнародний кінофестиваль

Берлінський міжнародний кінофестиваль — міжнародний кінофестиваль категорії А, який вважають одним із найпрестижніших фестивалів Європи та світу в сфері кіно. Відбувається щороку з 1951-го в лютому.

Близько 400 фільмів презентують у різноманітних секціях. Враховуючи понад 230 тисяч проданих квитків і близько 430 тисяч глядачів (серед них і фахівці у цій сфері), "Берлінале" називають найбільш відвідуваним фестивалем світу.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок