"Це комплексна проблема": на Yakaboo та в книгарні "Є" помітили демпінг цін

"Це комплексна проблема": на Yakaboo та в книгарні "Є" помітили демпінг цін

У книгарні "Є" та на Yakaboo помітили демпінг цін на книжки
Українські книгарні. Колаж Суспільне Культура

Заступниця директора видавництва "Смолоскип" та директорка книгарні видавництва Ольга Погинайко 23 листопада зауважила демпінг цін у двох найбільших інтернет-книгарнях. "Читомо" з'ясувало, що йдеться про платформу Yakaboo та мережу "Є".

Погинайко написала про занизькі ціни у своєму Facebook.

"Що вони можуть цим виграти, окрім руйнування і так не особливо стійкого ринку в умовах війни? Що здобудуть, окрім того, що я раніше ставилася до цін поблажливо, а тепер всуну пункт про ціни в кожен наступний договір? Що я всім закажу робити знижки? Що я далі взагалі просуватиму ідею фіксованої видавничої ціни?" — пише працівниця видавництва.

У коментарях до посту вона прикріпила скриншот із Yakaboo, де книжка "Тисяча доріг" Марії Савчин коштує 150 грн, тоді як у самому "Смолоскипі" — 260 грн. Погинайко розповіла "Читомо", що йдеться про Yakaboo та книгарню "Є", в останній ціна на "Тисячу доріг" і досі становить 150 грн.

Ціна на книгу "Тисяча доріг" видавництво "Смолоскип" Yakaboo демпінг цін
Ціна на книгу "Тисяча доріг" видавництва "Смолоскип" на Yakaboo 24 листопада 2023 року. Фото: Olga Pogynaiko/Facebook

Ціна "Тисяча доріг" видавництво "Смолоскип" книгарня "Є", демпінг
Ціна на книгу "Тисяча доріг" видавництва "Смолоскип" у книгарні "Є", 25 листопада 2023 року. Фото: скриншот/сайт книгарні "Є"

Чи існує демпінг на українському книжковому ринку

Ольга Погинайко сказала "Читомо", що в Yakaboo є не одна, а декілька книг від "Смолоскипа", що продаються за зниженою ціною, і на платформі не відреагували на її допис. Відповіді на попередні звернення до платформи непрямо чи прямо відсилали до цін конкурентів.

Суспільне Культура написало Ользі Погинайко і запитало, чи буде тепер її видавництво співпрацювати з книгарнею "Є" та Yakaboo і яка загалом процедура узгодження, якщо та чи інші книгарня хоче зробити акцію. Пані Ольга послалася на свою відповідь "Читомо" та додала: "Щодо видавців, то попри все, ніхто не хоче сваритися з двома найбільшими книгарнями. І я теж врешті".

Вона наголошує, що "Смолоскип" — не єдині, чиї книжки зазнали демпінгу від розповсюджувачів: "Це комплексна проблема. Гравці ринку або мають домовитися, або видавцям треба провести законодавчо закріплену видавничу ціну. Але поодинці це буде непросто"

Ще 9 листопада Yakaboo публічно заявляло, що виступає проти цінового демпінгу.

"Ми вважаємо, що це знецінює роботу та зусилля всіх, хто працює з українською книжкою. Цінова війна — це шлях до зубожіння української книжкової спільноти", — писала онлайн-книгарня.

Скільки коштує "Таємниця старого Лами" Доржа Бату

Користувачі зауважили, що Yakaboo й раніше суттєво занижувало ціни, якщо порівняти з видавничими. Зокрема, букблогерка "Книжкова вісниця Ліатріс" у Telegram наводила скриншот, де книга "Видавництва Старого Лева" "Коханець леді Чаттерлей" коштує 210 грн, а не 500, як у видавництві.

Крім того, і зараз на сайті є книжки від ВСЛ зі значно нижчими цінами, ніж пропонує видавець. Суспільне Культура звернуло увагу принаймні на дві: "Таємниця старого Лами" Доржа Бату і "Готель «Велика Пруссія»" Богдана Коломійчука.

"Таємниця..." на Yakaboo станом на 25 листопада коштувала 75 грн, видавнича ціна — 250. У книгарні "Є" це видання коштує 163 грн.

"Готель «Велика Пруссія»" станом на 25 листопада на платформі Yakaboo коштував 150 грн, у книгарні "Є" — 200 грн, на сайті видавництва — 200 грн (акційна ціна, тоді як звичайна — 250 грн).

Суспільне Культура звернулося до "Видавництва Старого Лева" на електронну пошту та до керівниці PR-відділу Оксани Зьобро по коментар — чи помічали у ВСЛ випадки демпінгу та чи узгоджують згадані книгарні з видавництвом ціни на книжки, зокрема й акційні. Ми чекаємо на відповідь.

Також Суспільне Культура телефонувало до Yakaboo, щоб запитати про імовірний демпінг. Менеджерка відповіла, що некомпетентна в цьому питанні, й порадила звернутися за електронною поштою із сайту. Ми чекаємо на відповідь.

Ми також зв'язувалися із книгарнею "Є". Менеджери надали нам контакт відповідального за комунікацію працівника Віктора Разживіна. Однак цей номер виявився недійсним, тож ми також звернулися на офіційну пошту книгарні "Є" та очікуємо на відповідь.

Як коментують демпінг цін на книжки локальні книгарні

Водночас директорка незалежної київської книгарні "Сенс" розповіла Суспільне Культура, що у встановленні цін на сайті та у фізичній крамниці команда керується РРЦ — рекомендованою роздрібною ціною з прайсу видавництва.

"У нас нема «чорної п'ятниці» чи «білої середи». Ми вважаємо, що конкурувати ціною не потрібно. Ми проти демпінгу. Це впливає на розвиток ринку загалом і на роботу незалежних невеликих книгарень зокрема. Публічно ми завжди проти демпінгових цін, але це вже справа кожного окремого видавництва, чи контролюють вони це в інших книгарнях і як саме", — пояснила пані Надія.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок