У пошуках щастя. П'ять психологічних концепцій, що допоможуть покращити життя

У пошуках щастя. П'ять психологічних концепцій, що допоможуть покращити життя

У пошуках щастя. П'ять психологічних концепцій, що допоможуть покращити життя
.

Люди в усьому світі прагнуть щастя. З огляду на це ми вирішуємо, як облаштувати побут, прикрасити будинок, скільки часу приділяти роботі та чим займатися на вихідних. Але інколи важко вибирати цей шлях самостійно. Навколо пошуків щастя створюються цілі концепції та системи, з якими ми ознайомимось детальніше. Сподіваємося, що за допомогою цього списку ви зможете обрати концепцію до вподоби та почати змінювати своє життя вже сьогодні.

Хюґе. Данське мистецтво щастя

Данія вже давно опиняється на перших місцях у рейтингу країн з найщасливішими жителями, тому насамперед звернімося до їхньої класичної концепції під назвою "хюґе". Сам термін з'явився у данській писемності десь у XIX столітті та перекладається як "добробут", "комфорт", "затишок". Раніше ним описували виключно данський стиль життя, але сьогодні звернутись до цієї концепції можуть усі охочі.

Є вісім головних заповідей хюґе:

 • зробити будинок або офіс затишним;
 • приймати у себе гостей;
 • смачно їсти та готувати з радістю;
 • дотримуватись активного способу життя;
 • вдягати зручний одяг;
 • отримувати задоволення від простих радощів;
 • займатись улюбленим хобі;
 • мати почуття міри.
Читайте також: "Професійне вигорання. Що це таке та як не стати його жертвою"
У пошуках щастя. 5 психологічних концепцій, які допоможуть покращити життя

Хюґе – це щастя в дрібницях, талант перебувати у моменті, зберігати спокій та отримувати задоволення від звичайних речей. Покрокової інструкції, як жити у стилі хюґе, не існує, але головне – налаштуватися на відповідний настрій. Зрештою, гуляти з собакою, слухати дощ за вікном, пекти печиво, балакати з друзями, загортатися в плед – це і є хюґе.

Лагом. Шведські секрети щасливого життя

Швецію часто зображують як зразкову країну, розвинену одночасно як у культурному, так і в економічному сенсі. Можливо, що і за високий рівень соціального забезпечення та якості життя варто дякувати концепції під назвою "лагом"?

Лагом – це не лише спосіб життя, а й ціла філософія, про яку шведи дізнаються та починають використовувати ще з дитинства. Термін перекладається як "ні багато ні мало – достатньо", тож легко здогадатися, що головним її інгредієнтом є помірність. Коли ти ні в чому не маєш потреби й не бажаєш більше, ніж слід.

Філософію лагом можна застосувати до будь-якої сфери життя. Наприклад, одягу, їжі, роботи, веселощів і вільного часу не повинно бути забагато або замало. Не ставте питання: "Чи може бути краще?", якщо краще спробувати зрозуміти: "А чи достатньо мені цього?".

Ключові принципи лагом:

 • прагнути до поміркованості в усьому, особливо це стосується їжі;
 • відмовитися від показної розкоші та всього зайвого;
 • купувати якісні речі, які слугуватимуть довго;
 • вибирати натуральність в одязі й меблях;
 • піклуватися про навколишнє середовище.
Читайте також: "Страх змін. Симптоми, причини виникнення та способи подолання"
У пошуках щастя. 5 психологічних концепцій, які допоможуть покращити життя

Як кажуть шведи: "Не потрібно гнатися за щастям – потрібно бути задоволеними, а щастя прийде разом з відчуттям, що у тебе все є".

Ніксен, філософія бездіяльності з Голландії

За рівнем нервових розладів (безсоння, вигорання, втрата апетиту тощо) голландці попереду всієї Європи. Тому філософія бездіяльності під назвою "ніксен", перш за все, спрямована на зниження рівня стресу. Головне правило цієї концепції полягає у тому, що деякими речами варто займатися просто так, більше звертаючи увагу на процес, ніж на результат.

Це є цілком зрозумілою реакцією на хаотичні прояви сучасної культури, яка змушує нас бути постійно активними, стежити за всіма новинами та відвідувати цікаві події. Тому спостерігати, як падає дощ за вікном, переслухувати музичні альбоми улюбленого виконавця, безцільно гуляти вулицями – усе це підходить для прихильників ніксен.

Голландці намагаються балансувати між зайнятістю та відпочинком. Знати міру, бути продуктивними, не стомлюватись занадто, але й не лінуватися. Філософія ніксен передбачає, що ви нарешті витратите час на щось марне, але не будете відчувати за це провину.

Враховуючи світові психологічні тенденції, "нічого-не-роблення" дедалі частіше отримує визнання від медичної спільноти та сприймається як ефективний метод боротьби зі стресом. Окремий плюс, що для ніксену вам нічого не потрібно, крім, власне, себе (хоча для деяких не робити нічого виявиться неабияким випробуванням).

Читайте також: "10 застосунків, які допоможуть повернути контроль над життям"
У пошуках щастя. 5 психологічних концепцій, які допоможуть покращити життя

Люди звикли бути постійно зайнятими, тому психологи радять боротися з почуттям дискомфорту від бездіяльності за допомогою щоденних практик – і постійно збільшувати тривалість "сеансу" ніксен. І, наостанок, не бійтеся нічого не робити, дозвольте життю відбуватися з вами та хоча б на деякий час позбудьтеся переживань.

Вабі-сабі, японське прийняття недосконалості

Історія філософії вабі-сабі починається з... посуду. З XIV століття японці почали знаходити романтичні риси у вимушеній простоті життя і приймати зовнішню красу звичайних речей з усіма їхніми недоліками. Одним із перших це відчув майстер чайних церемоній Мурат Сюко, який відмовився від порцеляни на користь горняток сільських ремісників.

Цю техніку складно назвати стратегією для покращення життя у звичному розумінні. Вабі-сабі нагадує естетичний спосіб дивитися на світ під іншим кутом. Красу можна знайти в усьому: в потертому дереві віконної рами, жовтому листі, тріщинах на посуді, у тому, як стирчить нитка з сорочки – і навіть у власних шрамах або зморшках на обличчі.

Досягти просвітлення допоможе знання засад вабі-сабі:

 • шукати приховану красу – означає звертати увагу на недосконалості;
 • вчитись розрізняти емоції та насолоджуватися кожною з них;
 • обирати в житті те, що дарує щастя.
У пошуках щастя. 5 психологічних концепцій, які допоможуть покращити життя

Простою мовою: ніщо не вічне, не досконале та не завершене. Щоб впровадити вабі-сабі у повсякденне життя, потрібні спокійний розум, сміливість для самопізнання та готовність приймати речі такими, якими вони є.

Ікіґай, мистецтво жити тут і зараз

Філософія "ікіґай" (що перекладається як "сенс життя") допомагає знайти власне призначення в житті й водночас почати отримувати задоволення від повсякденних справ, помічати красу навколишнього світу та жити в душевній гармонії. Знання свого ікіґай допоможе знайти відповіді на запитання "що я тут роблю, навіщо живу і що робить мене щасливим?".

Досягти ікіґай допоможуть кілька правил:

 • починати з невеликих змін, які поступово поліпшать життя;
 • прийняти себе;
 • знайти гармонію та стійкість;
 • радіти дрібницям;
 • бути тут і зараз, замість озиратися в минуле або думати тільки про майбутнє.

Головна мета цієї концепції – не прагнення до успіху, а самопізнання у пошуках улюбленої справи, яке зможе подарувати вам відчуття значущості та задоволення життям. Чогось схожого – концепції під назвою "сродна праця" – дотримувався український філософ Григорій Сковорода.

На початок