Російський режисер Ілля Хржановський більше не є художнім керівником Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр". Про це він повідомив 4 вересня у Facebook.
Хржановський заявив, що не працює на посаді "з цього літа". І додав, що сам ухвалив рішення піти та зробив це не на початку війни, бо "вірив і знав, що зможу бути корисним Україні, зосередившись на міжнародній діяльності та різних видах підтримки України".
Також російський режисер попросив пробачення "у всіх тих, кого факт мого перебування в Україні та моя діяльність дратувала".
"Війна змінила і ще змінюватиме багато чого у сприйнятті та формуванні культури пам'яті в Україні — після війни настане етап переосмислення всієї роботи з пам'яттю. Вірю, що багато з розробленої нашою командою творчої концепції стане в пригоді в майбутньому, але в наявному контексті вважаю свій етап діяльності завершеним", — написав він.
Хто такий Ілля Хржановський
Ілля Хржановський — російський режисер і продюсер. Член Європейської академії кіномистецтв, член Гільдії кінорежисерів Росії. Хржановський зізнався, що з 2006 року живе у Німеччині і є її громадянином.
Режисер став художнім керівником Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" у 2019 році. Довкола проєкту було чимало скандалів: від російського фінансування (його започаткували у 2016-му коштом російських бізнесменів Михайла Фрідмана, Павла Фукса та Германа Хана) до самої концепції переосмислення трагедії.
Концепція центру
У концепції майбутнього музею, яку розробляла команда Хржановського, говорилося про проведення психологічних експериментів серед відвідувачів, зокрема суперечливого Стенфордського експерименту, де добровольці грали роль в'язнів і тюремників. Документ концепції оприлюднило видання "Історична правда". Але Ілля Хржановський у коментарі "Німецькій хвилі" заявив, що це лише чорнова версія концепції.
Українські культурні діячі у 2020 році звернулися до наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" з відкритим листом, в якому вимагали звільнити Хржановського. У листі йшлося про те, що методи режисера "не мають нічого спільного з вшануванням пам’яті жертв Голокосту" і прагнуть "симулювати моральні вибори минулих трагедій, а не запобігати їхньому виникненню". На нього не відреагували.
Співголова Асоціації єврейських організацій і громад України (Ваад) Йосиф Зісельс заявив, що проєкт є "троянським конем", який "росіяни використовують, щоб показати всьому світу, що українці, умовно кажучи, антисеміти, фашисти, які не можуть самі побудувати меморіал".
Проєкт "Дау"
Критики зазнав і проєкт "Дау. Дегенерація" (частково знімався у Харкові з 2008 по 2011 рік), присвячений фізику Леву Ландау: його критикували за сцени психологічного та фізичного насильства.
У квітні 2020 року правоохоронні органи розпочали розслідування за фактом можливого катування дітей під час фільмування — на кадрах немовлята плакали у клітках. Крім того, немовлята, яких залучили до процесу знімання, були вихованцями дитячого будинку.
У лютому 2021 року поліція закрила кримінальну справу, заявивши, що не бачать у "Дау. Дегенерація" пропаганди культу насильства та жорстокості. Також вони не побачили злочину в діях керівництва дитячого будинку, яке залучило немовлят-сиріт у фільмуванні.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]