Україна після здобуття незалежності щорічно відзначає День прапора 23 серпня — перед Днем Незалежності. Раніше не завжди була можливість підняти український прапор, але митці свідомо або інтуїтивно використовували у своїх роботах кольори стяга.
Наприклад, кінооператор Юрій Гармаш у радянські часи знімав стрічку "Серед літа" у жовто-блакитній кольористиці: каже, що тоді не задумувався, чому звернувся саме до такого рішення, адже робив інтуїтивно; а проте керівництво Держкіно побачило в цьому більше ніж просто поєднання кольорів.
Крим, Монреаль, Донецьк, Варшава — Суспільне Культура зібрало 12 місць та подій, де підіймали прапор України.
Перший прапор у Бахмуті
У 1917 році перший український прапор підняли на Донеччині, а саме — у Бахмуті. Так там визнавали повноваження УНР. Цю подію на картині "Перше підняття українського прапора у Бахмуті" зобразив бахмутський художник Сергій Садчиков, який через повномасштабне вторгнення Росії виїхав із міста. Картина залишилася в Бахмуті, її доля наразі невідома.
Чорноморський флот
На військово-морських кораблях Чорноморського флоту у Севастополі 29 квітня 1918 року підняли українські жовто-сині прапори — так моряки продемонстрували свою підтримку Української Народної Республіки. Через рік Морське міністерство УНР проголосило 29 квітня днем Свята українського державного флоту та днем Свята українського Чорного моря.
"«Український прапор піднести!» І під сурму і свист підстаршин-моряків злетів угору український прапор. «Розійтись!» Разом з командою заграли сурмачі. Майже на цілій фльоті Чорного моря залопотіли в повітрі великі жовто-блакитні полотнища", — наводять спогади старшого лейтенанта морського флоту Святослава Шрамченка у книжці "Історія українського війська (від княжих часів до 20-х років ХХ століття".
Лейтенант Святослав Шрамченко зберіг прапор морського міністра, що зараз зберігається у Чикаго.
Космос
Прапор України вперше розгорнули у космосі у 1997 році — його взяв із собою на місію перший астронавт незалежної України Леонід Каденюк. У космосі тоді вперше прозвучав і гімн України.
Після цього український прапор брали з собою американська астронавтка з українським корінням Гайдемарі Стефанишин-Пайпер та американський астронавт Рендольф Брезнік, який всиновив дитину з України.
Антарктида
Уперше синьо-жовтий прапор підняли над британською антарктичною станцією "Фарадей" 17 грудня 1994 року — тоді перша група українських представників приїхала ознайомитися зі станцією. А 6 лютого 1996 року над станцією підняли прапор України, Велика Британія передала її Україні за один фунт.
Над "Академіком Вернадським" майорить два прапори: над самою будівлею станції та на скелі поблизу метеомайданчика, де його підняли вперше. Стяг замінюють декілька разів на рік, бо на антарктичних вітрах він пошкоджується.
Еверест
Уперше українська національна експедиція піднялася на Еверест у 1999 році. До команди увійшли 12 людей. Троє українців — Владислав Терзиул, Володимир Горбач та Василь Копитко — піднялися на найвищу вершину без кисневих балонів. Вони розгорнули український прапор та знялися на відеокамеру. Під час спуску Копитко загинув, його тіло не знайшли.
Крім того, у травні 2016-го альпіністка Ірина Галай стала першою українкою, яка підкорила Еверест, а у 2021-му стала першою українкою на вершині К2Чоґорі — друга за висотою гірська вершина після Джомолунгми.. Вона розгорнула український прапор на обидвох вершинах.
Три "Євробачення"
Україна тричі підіймала державний прапор зі сцени "Євробачення" як переможниці конкурсу: Руслана в Стамбулі, Джамала у Стокгольмі та Kalush Orchestra у Турині.
Олімпіада-1976
Українські спортсмени тоді брали участь у змаганнях як представники СРСР. На футбольному турнірі радянська збірна, в основному складі якої було дев’ятеро українців з київського "Динамо", здобула бронзові медалі. Але найбільше запам’ятався півфінальний матч між СРСР та Німецькою Демократичною Республікою (НДР).
Посеред матчу на трибунах стадіону "Олімпік" понад 150 канадців українського походження розгорнули 30-метровий жовто-синій стяг. Під час другого тайму на поле вибіг канадський українець Данило Мигаль — у вишитій сорочці та з прапором України він прокричав "Свободу Україні" та станцював гопака. Хлопця затримала поліція, але відпустила через декілька годин без жодного покарання.
У серпні 2022 року Данило Мигаль передав легендарний прапор Україні — його підняли біля НСК "Олімпійський" у Києві.
Перша Олімпіада незалежності
Незалежна Україна дебютувала на Олімпіаді у 1994 році — до цього після 1991 року українські спортсмени брали участь в іграх, але у складі об’єднаної команди. У 1994 році в Ліллегаммері (Норвегія) фігуристка Оксана Баюл здобула першу золоту медаль для незалежної України. Тоді під час нагородження підняли й прапор України.
Фестиваль "Червона рута"
Музичний фестиваль проводиться раз на два роки з 1989-го. Перший фестиваль відбувся в Чернівцях, у наступні роки місце проведення змінювалося.
У 1991-му конкурс провели в Запоріжжі, у 1993-му — в Донецьку, а у 1995-му — в Криму.
У 2015 та 2017 роках фестиваль проводив Маріуполь. Поки його востаннє організовували у 2019 році — у Чернівцях.
Imagine Dragons
Американський гурт Imagine Dragons розгорнув прапор України на концерті у Варшаві. На виступ артисти запросили 14-річного Сашка з Новогригорівки на Миколаївщині, який став героєм їхнього кліпу Crushed. Для хлопця це була перша поїздка за кордон. Imagine Dragons є амбасадором державної фандрейзингової кампанії United24, яка залучає впливових людей зі всього світу для заохочення підтримки України.
Святослав Вакарчук
З початку 2000-х фронтмен гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук започаткував традицію: під час концертів зав'язував шарф на стійці мікрофона. На деяких виступах замість шарфа на мікрофоні з'являвся прапор України — наприклад, під час виступу на Революції гідності у грудні 2013 року або на концерті до Дня Конституції 2011 року.
На паризькому потязі
Український митець Юрій Мармеладов разом із другом у липні 2023 року розгорнув прапор України, стоячи на даху вагона паризького метро, що проїжджає біля Ейфелевої вежі.
Текст уперше опубліковано 23 серпня 2023 року.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]