Премію Вацлава Гавела за творче дисидентство вручили чотирьом українцям: хто вони

Премію Вацлава Гавела за творче дисидентство вручили чотирьом українцям: хто вони

Важливо
Премію Вацлава Гавела за творче дисидентство вручили чотирьом українцям: хто вони
. Суспільне Культура

Лауреатами премії Вацлава Гавела за творче дисидентство у 2023 році стали четверо українців: мистецтвознавиця Юлія Манукян, вбитий росіянами диригент Херсонської філармонії Юрій Керпатенко, ілюстраторка Марія Лонюк та проєкт Stand Up for Ukraine. Церемонія нагородження відбулася 14 червня на Oslo Freedom Forum.

Що відомо про лауреатів

Головному диригенту Херсонського музичного-драматичного театру Юрію Керпатенку нагороду присудили посмертно. На початку жовтня 2022 року стало відомо, що російські окупанти вбили його у власному будинку в Херсоні. Він відмовлявся співпрацювати з росіянами.

Мистецтвознавиця та загиблий диригент із Херсона отримали премію Вацлава Гавела за творче дисидентство
Юрій Керпатенко. Фото: Music Review Ukraine/Facebook

"Премія Гавела буде вручена Керпатенку посмертно за його сміливу позицію проти неодноразових спроб російських військ "відмити" незаконну окупацію України", — пояснили організатори.

Нагороду також отримала Юлія Манукян, яка створила підпільну Резиденцію під час окупації. Під час тимчасової окупації Херсона шість художників таємно зустрічалися у підвальній студії, щоб створити роботи, які демонструють смерть і руйнування в Херсоні. До резиденції входили Олександр Жуковський, Юлія Логачева, Лі Білецька, Артур Сумароков та Лена Гуменюк.

Мистецтвознавиця та загиблий диригент із Херсона отримали премію Вацлава Гавела за творче дисидентство
Мистецтвознавиця Юлія Манукян. Facebook

Ще одна лауреатка — українська художниця-фрілансерка Марія Лонюк, яка спеціалізується на цифровому мистецтві. З початку повномасштабного вторгнення вона створює ілюстрації про війну, зображаючи спустошеність міст, будинків, людських життів.

Також організатори відзначили проєкт Stand Up for Ukraine, який створила вимушена переселенка з України Єлизавета Ізмалкова. Проєкт об’єднує людей за допомогою музики, "нагадуючи, що мистецтво має здатність долати кордони, кидати виклик репресивним ідеологіям і запалювати колективний дух солідарності".

Крім українців, премію присудили нікарагуанському політичному карикатуристу Педро X. Моліні та угандійському романісту Каквензі Рукірабашайджу.

Вручення нагород

Юлія Манукян зазначила, що її запросили були присутньою на врученні премії.

"Коли мені написали, що я лавреатка премії Вацлава Гавела з прав людини і бажано отримати її особисто, на Oslo Freedom Forum, я подумала — нє, це пранк якийсь. Я дійсно писала і розповідала, де могла, про учасник_ць Резиденції в окупації, але для мене досі загадка — хто подав мене на премію", — написала мистецтвознавиця. Додає, що на форумі висловлювали слова солідарності з Україною.

Детальніше про премію

Премію Вацлава Гавела за творче дисидентство вручають з 2012 року людям, які "беруть участь у творчому інакомисленні, демонструючи сміливість і креативність, щоб кинути виклик несправедливості та жити по правді".

Зазвичай щороку обирають трьох лауреатів. У 2023-му четверо українців розділяють одну з трьох нагород. Торік серед лауреатів була російська журналістка Марина Овсяннікова, яка працювала на російському пропагандистському "Першому каналі". Але 14 березня вона з'явилася за спиною ведучої з антивоєнним плакатом із написом "Зупиніть війну. Не вірте пропаганді, тут вам брешуть". Після цього Овсяннікова виїхала у західні країни, де здобула популярність.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок