На місці Каховського водосховища знайшли рештки козацької церкви, про яку писав Довженко

На місці Каховського водосховища знайшли рештки козацької церкви, про яку писав Довженко

На місці Каховського водосховища знайшли рештки козацької церкви, про яку писав Довженко
Фото: nikopol.nikopolnews.net/

На місці Каховського водосховища знайшли рештки Покровської Січової церкви, яка була під водою 70 років. Про це повідомляє видання Nikopolnews, поспілкувавшись із директоркою музею села Покровське Ларисою Садовською.

За її словами, у 1734-1775 роках на місці Покровського існувала Нова Січ (або Підпільненська Січ). Заснували її запорозькі козаки, які повернулися під російський протекторат після підписання Лубенського договору. Саме тут і побудували Січову церкву Покрови Божої Матері.

У 1775 році за наказом Катерини II Січ зруйнували. Церква була дуже пошкоджена та пограбована офіцерами-дворянами, солдатами й донськими козаками. Пізніше замість деревʼяної будівлі побудували камʼяну, яка проіснувала до 1954 року, коли була затоплена водами Каховського водосховища.

церква водосховище
Церква у Покровському. Фото: nikopol.nikopolnews.net

У 1843 році Покровське відвідував письменник та художник Тарас Шевченко. Про це свідчать спогади його сучасників і створені ним тут малюнки, серед яких є й зображення церкви Покрови.

Також саме про церкву у Покровському писав у 1954 році Олександр Довженко, коли розповідав про затоплення історичних місць: "У селі Покровському я пошкодував, що Бога нема. Мені страшенно захотілося, аби він з’явився хоча би на п’ять хвилин і, побачивши зруйнований негідниками пам’ятник давньої архітектури, споруджений на честь його Божої матері, покарав лютою смертю темних і підлих іуд, що скоїли цю мерзенну справу".

У Києві 16 червня відбудеться спеціальний показ фільму "Поема про море" Олександра Довженка. У стрічці йдеться про Каховську ГЕС та людські драми учасників і жертв її будівництва.

Розкопки

Раніше Суспільне розповідало, що МКІП повідомило що на територіях Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської та Одеської областей активізувалися копачі-грабіжники, які розкрадають цінні археологічні артефакти.

А 15 червня міністр Олександр Ткаченко в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомив, що група фахівців з Інституту археології досліджуватиме ділянки заповідника "Хортиця", з яких зійшла вода. Він зазначив, що інтерес для археологів становить також територія, на якій розташовувалися козацькі Січі.

"Про це повідомлено ЮНЕСКО, ми попросили допомоги у міжнародної організації ALIPH, щоб та направила міжнародних фахівців для вивчення того, що стало доступним після того, як зійшла вода. Робота розпочалася", — сказав Ткаченко.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок