Перейти до основного змісту
Через підрив росіянами Каховської ГЕС пошкоджено та знищено 10 бібліотек

Через підрив росіянами Каховської ГЕС пошкоджено та знищено 10 бібліотек

Через підрив росіянами Каховської ГЕС пошкоджено та знищено 10 бібліотек
. Херсон, район річпорту, ранок 9 червня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон

Внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС у зоні затоплення опинились українські археологічні памʼятки, музеї та бібліотеки. За даними команди HeMo Ukrainian Heritage Monitoring Labлабораторія моніторингу української спадщини 10 бібліотек назавжди знищені або понівечені.

У списку опинилися:

  • Херсонська міська бібліотека-філія №7 для дітей (м. Херсон)
  • Корсунська сільська бібліотека-філія (с. Корсунка)
  • Кринківська сільська бібліотека (с. Кринки)
  • Олешківська міська бібліотека № 3 (м. Олешки)
  • Сагівська сільська бібліотека (с. Саги)
  • Солонцівська сільська бібліотека (с. Солонці)
  • Кардашинська сільська бібліотека (с. Кардашинка)
  • Білогрудівська сільська бібліотека (с. Білогрудове)
  • Голопристанська міська бібліотека (м. Гола Пристань)
  • Філія Голопристанської міської бібліотеки з обслуговування дітей (м. Гола Пристань)

У коментарі Суспільне Культура директорка КЗ "Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара" Надія Коротун зауважила, що їхній бібліотеці пощастило, адже вона розташовується на височині і вода до них не дійшла.

Однак перед бібліотекою існують інші виклики: росіяни продовжують обстрілювати Херсон. “Ми розташовуємось на правому березі, а наш ворог — на лівому; можемо в очі одне одному дивитись”, — сказала Надія Коротун.

Вона додала, що бібліотека не обслуговує читачів фізично, але продовжує працювати онлайн: зокрема проводить заняття для дітей та дорослих. Але найголовніше для них — захистити будівлю та фонди від руйнувань. Після того, як на початку вторгнення вибуховою хвилею вибило вікна, співробітники закрили їх плівкою і наразі планують накрити ще й покрівлю, щоби дощ не проник усередину будівлі.

Археологічні пам’ятки

У селі Тягинка на Херсонщині досліджували городище та фортецю Тягинь часів Великого князівства литовського — це пам’ятка археології національного значення, яка розташовується на березі річки Дніпро. Наразі село частково затопило.

Крім того, археологічні розкопки проводили й біля села Миколаївка, на території якого є три скіфські кургани.

Затоплена також археологічна перлина Херсонщини – давньоруське місто-порт Олешня, що знаходиться на острові на острові Великий Потьомкін в районі Пудової протоки за 12 км нижче за течією Дніпра від центру Херсона.

Під загрозою затоплення перебуває Очаківська брама – частина оборонних укріплень Херсону, збудована у 1783 році. Пам'ятка архітектури національного значення.

Музеї

Будинок-музей Поліни Райко у місті Олешки затопило. За словами художника та представника Херсонського обласного благодійного фонду ім. Поліни Райко Семена Храмцова "берегині музею" евакуювалися і перебувають у безпеці.

Затопило дім-музей Остапа Вишні у селі Кринки, Олешківського району, який був одним з туристичних магнітів регіону.

Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка поки не потрапляє у зону затоплення.

"Будівля стоїть на перехресті вулиць Соборна і Воронцовська, а це ОВА визнала безпечним місцем. Колектив переважно мешкає вище від того рівня, куди підіймається вода, крім двох людей, яким пропоную музей чи до мене до дому", — розповіла Суспільне Культура Аліна Доценко.

У Мінкульті в коментарі Суспільне Культура уточнили, що серед постраждалих закладів немає музеїв зі статусом "національний", що підпорядковуються відомству. Постраждалі культурні заклади підпорядковуються місцевій владі, яка має ухвалювати рішення щодо евакуації, зазначили в Мінкульті.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок