Внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС у зоні затоплення опинились українські археологічні памʼятки, музеї та бібліотеки. За даними команди HeMo Ukrainian Heritage Monitoring Labлабораторія моніторингу української спадщини 10 бібліотек назавжди знищені або понівечені.
У списку опинилися:
- Херсонська міська бібліотека-філія №7 для дітей (м. Херсон)
- Корсунська сільська бібліотека-філія (с. Корсунка)
- Кринківська сільська бібліотека (с. Кринки)
- Олешківська міська бібліотека № 3 (м. Олешки)
- Сагівська сільська бібліотека (с. Саги)
- Солонцівська сільська бібліотека (с. Солонці)
- Кардашинська сільська бібліотека (с. Кардашинка)
- Білогрудівська сільська бібліотека (с. Білогрудове)
- Голопристанська міська бібліотека (м. Гола Пристань)
- Філія Голопристанської міської бібліотеки з обслуговування дітей (м. Гола Пристань)
У коментарі Суспільне Культура директорка КЗ "Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара" Надія Коротун зауважила, що їхній бібліотеці пощастило, адже вона розташовується на височині і вода до них не дійшла.
Однак перед бібліотекою існують інші виклики: росіяни продовжують обстрілювати Херсон. “Ми розташовуємось на правому березі, а наш ворог — на лівому; можемо в очі одне одному дивитись”, — сказала Надія Коротун.
Вона додала, що бібліотека не обслуговує читачів фізично, але продовжує працювати онлайн: зокрема проводить заняття для дітей та дорослих. Але найголовніше для них — захистити будівлю та фонди від руйнувань. Після того, як на початку вторгнення вибуховою хвилею вибило вікна, співробітники закрили їх плівкою і наразі планують накрити ще й покрівлю, щоби дощ не проник усередину будівлі.
Археологічні пам’ятки
У селі Тягинка на Херсонщині досліджували городище та фортецю Тягинь часів Великого князівства литовського — це пам’ятка археології національного значення, яка розташовується на березі річки Дніпро. Наразі село частково затопило.
Крім того, археологічні розкопки проводили й біля села Миколаївка, на території якого є три скіфські кургани.
Затоплена також археологічна перлина Херсонщини – давньоруське місто-порт Олешня, що знаходиться на острові на острові Великий Потьомкін в районі Пудової протоки за 12 км нижче за течією Дніпра від центру Херсона.
Під загрозою затоплення перебуває Очаківська брама – частина оборонних укріплень Херсону, збудована у 1783 році. Пам'ятка архітектури національного значення.
Музеї
Будинок-музей Поліни Райко у місті Олешки затопило. За словами художника та представника Херсонського обласного благодійного фонду ім. Поліни Райко Семена Храмцова "берегині музею" евакуювалися і перебувають у безпеці.
Затопило дім-музей Остапа Вишні у селі Кринки, Олешківського району, який був одним з туристичних магнітів регіону.
Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка поки не потрапляє у зону затоплення.
"Будівля стоїть на перехресті вулиць Соборна і Воронцовська, а це ОВА визнала безпечним місцем. Колектив переважно мешкає вище від того рівня, куди підіймається вода, крім двох людей, яким пропоную музей чи до мене до дому", — розповіла Суспільне Культура Аліна Доценко.
У Мінкульті в коментарі Суспільне Культура уточнили, що серед постраждалих закладів немає музеїв зі статусом "національний", що підпорядковуються відомству. Постраждалі культурні заклади підпорядковуються місцевій владі, яка має ухвалювати рішення щодо евакуації, зазначили в Мінкульті.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!