З 1 до 14 травня, перед "Євробаченням", у Ліверпулі пройде EuroFestival – спеціальна подія, створена у колаборації України та Великої Британії. На фестивалі представлять 24 унікальні проєкти, з яких 19 створено у співпраці митців двох країн.
Розповідаємо про найцікавіші з них
Protect the Beats
"Protect the Beats" – це твір солідарності з народом України", – зазначають на сайті організатори.
Масштабний паблік-арт-витвір розгорнеться біля ліверпульского памʼятника Нельсону — його укріплять за допомогою 2 500 мішків з піском, подібно до того, як пам'ятники в Україні захищали від бомбардувань.
Біля нього відбудеться прем'єра короткометражного документального фільму про те, як протягом минулого року в Україні проходили живі концерти й перформанси. Він "ілюструє, як музика залишається в самому серці української культури, несучи послання надії, радості та нескореності".
With Fire and Rage
Проєкт With Fire and Rage створений українською продюсеркою та культурною активісткою Веронікою Скляровою і британською режисеркою та письменницею Зої Лаферті, за участі найрадикальніших та найінноваційніших українських митців.
Він матиме імерсивний аудіодосвід (доступ до якого можна отримати за допомогою QR-кодів, розміщених по всьому місту), що розповідає про історії митців на передовій в Україні.
"Митці проти вторгнення, культура проти колоніалізму, свобода слова проти імперії", — зазначає Вероніка Склярова.
"Діалоги"
У межах фестивалю можна буде подивитись безкоштовну виставку "Діалоги".
Роботи ліверпульської художниці Еллі Хоскінс та української художниці Алевтини Кахідзе показують їхній гумористичний погляд на життя, коли вони спостерігають за навколишнім світом.
Soloveiko Songbirds
"12 соловейків з різних регіонів України приїхали до Ліверпуля, щоб привезти на Єврофестиваль свої пісні та історії", — повідомляють організатори.
Для цього проєкту створили 12 масштабних світлових солов'їв, які розмістять по всьому Ліверпулю. Кожен соловейко представлятиме окремий регіон України, вони матимуть унікальне оперення та спеціально розроблений музичний супровід.
Sounds Of Freedom
"Звуки свободи" фокусуються на співпраці між Україною та світом", — зазначають організатори.
Виставка досліджує культурну ідентичність народів через музику. Вона досліджує музичний бекграунд кожної країни і пропонує знайти спільні точки дотику, щоб не порівнювати, а святкувати різноманітність, талант і творчість", — розповідає кураторка проекту Катя Тейлор.
"Я радий бачити багато талановитих українських митців, які співпрацюють зі своїми британськими колегами, створюючи унікальні та надихаючі проекти, що прославляють нашу спільну любов до музики та культури", — додав посол України у Великій Британії, Вадим Пристайко.
"Звуки свободи" є логічним продовженням проєкту The Wall — 5 муралів у Відні, Берліні, Марселі, Брюсселі та Найробі, створених агентством Port. у співпраці з Українським інститутом.
Izyum To Liverpool
З 28 квітня по 19 травня відбудеться виставка української художниці Каті Бучацької "Ізюм — Ліверпуль". Ця робота створена мисткинею у партнерстві з Ліверпульським кафедральним собором та Українською залізницею.
За словами організаторів, робота "перетворює Ліверпульський кафедральний собор на залізничний вагон": "Ви побачите, як звільнені українські регіони переїжджають до, здавалося б, спокійніших західних міст".
Chornobyldorf
"Чорнобильдорф" — це сучасна медіаопера, натхненна впливом ядерної енергетики на наш світ. Вона поєднує народний та класичний спів з фізичним театром, танцями, унікальними музичними інструментами та кінематографічними відео-новелами.
Автори твору наголошують: опера — не про ЧАЕС як таку, а про життя після "великого вибуху". Хоча, за сюжетом, прив'язка до атомних станцій все ж таки є.
Більше про оперу читайте у матеріалі Сусіпльне Культура.
Rave Ukraine
Захід об'єднає діджеїв та рейверів на одночасних живих подіях у Ліверпулі та Києві – у клубах CONTENT та HVLV Bar ft Hangout. Рейви транслюватимуться в обох закладах, з'єднуючи клаберів один з одним в режимі реального часу.
"Ми також запрошуємо глобальну аудиторію на наш рейв у Ліверпулі", — додають організатори, адже кошти від продажу квитків та трансляції будуть передані українському гуманітарному фонду UAME | MUSIC SAVES UA.
JAMALA — QIRIM
У межах фестивалю переможниця "Євробачення-2016" презентує наживо свій альбом QIRIM у супроводі Філармонічного оркестру Бі-Бі-Сі.
До QIRIM увійшли 14 старовинних пісень, кожна з яких представляє частину Криму.
Джамала збирала пісні з усієї своєї батьківщини протягом десятиліть — понад 80 кримських музикантів долучилися до створення альбому, щоб зберегти історію півострова.
"Але чи можна стерти пам'ять про монументальну красу музики, яка передавалася з покоління в покоління?" — запитує вона.
Що відомо про "Євробачення-2023"
67-й Пісенний конкурс "Євробачення" у травні прийматиме Ліверпуль. Гранд-фінал відбудеться на арені Liverpool 13 травня, а півфінали пройдуть 9 й 11 травня 2023 року. Про вже визначених представників конкурсу читайте у матеріалі Суспільне Культура.
Організатори презентували головний логотип та слоган цьогорічного шоу. Ним стало класичне багатошарове серце в синьому, жовтому, рожевому та фіолетовому кольорах.
Щосуботи о 16:45 на каналі Суспільне Культура виходить спеціальний проєкт до 67-го Пісенного конкурсу — "Щоденники Євробачення". У кожному випуску ведучі проєкту Анна Тульєва та Тімур Мірошниченко розповідають про головне і найцікавіше з Євробачення.
Представниками України на цьогорічному конкурсі є гурт TVORCHI. Нещодавно вони презентували оновлену версію пісні "Heart of Steel". У гранд-фіналі "Євробачення-2023" TVORCHI виступатимуть під номером 19.
Радіо Промінь — офіційний радіомовник Євробачення.
Суспільне Мовлення, яке є членом Європейської мовної спілки, організовує і проводить відбір пісні та представника від України, а також забезпечує участь представника України на Пісенному конкурсі "Євробачення-2023".
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!