Дискусія навколо назви Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського не припиняється від квітня. 26 грудня відбулися збори трудового колективу, на яких не змогли вирішити, чи прибирати з назви консерваторії ім'я російського композитора. Про це міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив у Telegram.
"Ми розчаровані тим, що трудовий колектив Національної музичної академії України, збори якого сьогодні відбулися у Києві, вважає, що потрібно ще далі розбиратися, чи варто забирати ім'я Чайковського з назви провідного музичного вишу України", – заявив він.
Ткаченко додав, що на зборах не врахували усі рекомендації, які були надані за ці місяці: від профільного комітету Верховної Ради, від Експертної Ради з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при МКІП чи від Українського інституту національної пам’яті.
"І це в той час, коли всі наші театри відмовились виконувати Чайковського. Розв'язання важливого питання знову відкладено, як то кажуть, для подальшого вивчення. Мені здається, що це питання надзвичайно на часі", — зазначив міністр.
Звідки зʼявилась ідея про перейменування навчального закладу?
Ще 7 квітня 2022 року українське видання The Claquers, присвячене академічній музиці, опублікувало відкритий лист до Національної музичної академії України професорки кафедри історії світової музики Олени Корчової, яка виділила кілька причин необхідності такого перейменування. Зокрема вона вказала, що образ Чайковського вже давно й активно використовується ворожою пропагандою.
Пізніше Студентське Наукове Товариство НМАУ ім. П. І. Чайковського публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про настрої, спрямовані на вилучення з назви закладу імені композитора Чайковського.
Стіни, що червоніють від сорому, й китайські партнери: колонка Ольги Кричинської про консерваторію Чайковського
У червні відбулось робоче засідання Вченої ради НМАУ ім. П. І. Чайковського, де серед питань розглянули зміну назви академії. Не дивлячись на неоднозначне ставлення, шляхом голосування одностайно було вирішено залишити стару назву.
Тоді у Мінкульті та у Держагентстві з питань мистецтв відреагували щодо прохання керівництва закладу не змінювати назву, зауваживши, що рішення вченої ради є перевищенням повноважень як колегіального органу управління та порушенням процедурних норм, визначених законодавством. І вони запропонували винести це питання на публічне обговорення.
Хто такий Чайковський?
Петро Чайковський — композитор, диригент і педагог. Автор 10 опер, 3 балетів, 6 симфоній, великої кількості романсів та інструментальних творів.
Він є одним із засновників Київської консерваторії, в Україні він написав значну частину своїх творів (зокрема, балет "Лебедине озеро", опера "Мазепа"), хоча народився й помер на території сучасної РФ. Консерваторія набула назви на честь композитора у 1940 році з нагоди 100 річниці від дня народження Чайковського.
Більше про біографію Чайковського читайте у матеріалі Суспільне Культура.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!