Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває

Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває

Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває
Фото: Вікіпедія

Дискусія навколо назви Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського продовжується від квітня. Значна частина професорського складу та студентів висловилася за перейменування закладу, в той час, як на засіданні Вченої ради голосуванням було вирішено назву залишити.

З чого все почалося?

7 квітня українське видання The Claquers, присвячене академічній музиці, опублікувало відкритий лист до Національної музичної академії України професорки кафедри історії світової музики Олени Корчової. З нього можна виокремити три причини.

  1. Образ Чайковського вже давно й активно використовується ворожою пропагандою.
  2. Зберігаючи вірність імені Чайковського, Академія продовжує асоціюватись з російською культурою. Імʼя композитора уже давно частина медійного образу Академії, за яким її впізнають у всьому світі, але водночас з тим сприймають не як частину української культури, а російської, або навіть як "молодшу сестру" Московської консерваторії.
  3. Насправді ми маємо справу зі штучним симулякром"копія", яка не має оригіналу в реальності, адже імʼя Чайковського стало своєрідним брендом радянської та путінської Росії.

3 травня Студентське Наукове Товариство НМАУ ім. П. І. Чайковського публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про настрої, спрямовані на вилучення з назви закладу імені композитора Чайковського – 122 зі 161 студента висловили бажання вилучити з назви закладу ім’я композитора.

Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває
Фото: Студентське наукове товариство Національної музичної академії України/Facebook

16 червня відбулось робоче засідання Вченої ради НМАУ ім. П. І. Чайковського, серед питань розглянули зміну назви академії. Не дивлячись на неоднозначне ставлення, шляхом голосування одностайно було вирішено залишити стару назву.

"Воювати можуть уряди й армії, культури ж ніколи не можуть воювати одна з іншою. Вони можуть конкурувати чи взаємозбагачуватися. Чайковський, як і Шекспір, як і Жанна д’Арк, як і Христос, не належить одному конкретному народу, він належить усьому світу", – вважає член наглядової ради академії, народний артист Юрій Рибчинський.

Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває
Фото: сайт НМАУ

Олена Корчова відреагувала у соцмережі: "Проведенням напів-секретного Робочого засідання вирішити проблему неможливо. Як і відвертим ігноруванням думки опонентів. Ще менш перспективною є позиція гібридної аргументації. Якщо є реальні причини збереження імені П. І. Чайковського в назві Академії (юридичні, практичні, фінансові), їх варто озвучити".

Доктор мистецтвознавства, в.о. професора НМАУ Юрій Чекан у пості зазначив, що "У своїх композиціях Бетховен також використовував українські мелодії, але ніхто не вважає його українським композитором", а також "Місцем проживання культурна приналежність композитора не визначається. Чайковський ніколи не вважав себе українцем. Він був типовим російським композитором, як Мусоргський чи Бородін".

Незгодні з офіційною позицією закладу професори та викладачі закладу звернулися з відкритим листом до ректора НМАУ Максима Тимошенка.

Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває
Фото: скріншот сайту theclaquers.com

Міністерство культури та інформаційної політики та Державне агентство України з питань мистецтв відреагували щодо прохання керівництва закладу не змінювати назву. Вони вважають рішення вченої ради перевищенням повноважень як колегіального органу управління та порушенням процедурних норм, визначених законодавством. І вони запропонували винести це питання на публічне обговорення.

Наразі студенти академії окремо звернулися із листом до президента України, голови Верховної Ради, прем’єр-міністра, міністра культури та інформаційної політики та до ректора закладу із проханням виключити ім’я композитора з назви закладу.

Прихильники дерусифікації назви зареєстрували петицію на сайті КМДА про перейменування Національної музичної академії України імені російського композитора П.І.Чайковського.

Петро Чайковський є одним із засновників Київської консерваторії, в Україні він написав значну частину своїх творів (зокрема, балет "Лебедине озеро", опера "Мазепа"), хоча народився й помер на території сучасної РФ. Консерваторія набула назви на честь композитора у 1940 році з нагоди 100 річниці від дня народження Чайковського.

Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває
Бути чи не бути консерваторії Чайковського: дискусія навколо перейменування триває. Фото: KYIVMAPS

Більше про українську музику читайте тут

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок