Morphom: "Лід, по якому ходять артисти, стає дуже крихким"

Morphom: "Лід, по якому ходять артисти, стає дуже крихким"

Morphom: "Лід, по якому ходять артисти, стає дуже крихким"
Фото: Яна Сочевічек (Радіо Промінь)

Роман Черенов aka Morphom презентував нову колаборацію – цього разу із закордонним артистом. Компанію в записі композиції "Діти" йому склав поляк Swiernalis. Як слалася ця незвична колаборація, який важливий меседж вкладений в пісню "Діти" і чому українцям варто вчитися в поляків – про це Роман Черенов розповів Ксенії Івась в ефірі шоу "Вікенд нової музики" на Радіо Промінь.

"Ми вигрібаємо те, що свого часу пропустили"

Ми сьогодні презентуємо твою пісню "Діти", ти її створював разом з польським артистом Swiernalis. Який головний меседж цієї пісні?

Все дуже просто: ми зараз вигрібаємо те, що свого часу пропустили. Нам не треба було пускати тих людей близько до себе. Не треба було говорити їхньою мовою. Мені б не хотілося, щоб через деякий час ми над ними зглянулись і пробачили – типу, це ж наші сусіди. Я не хочу того. Хочу, щоб це усі усвідомлювали, і це і є той самий меседж.

Щодо колаборації. Це ж потрібно було знайти щось спільне між тобою і Павлом Сверналісом? Що вас об’єднує?

Він дуже емпатичний. Ми познайомилися в Будапешті. Угорщина щодо нас і нашої ситуації не така емпатична. А Павло – поляк. В нього дуже багато знайомих українців, він слідкує за ситуацією і дуже переживає за то все. Це людина, яка в темі. Ми миттєво порозумілися.

"Зараз класна можливість інтегруватись і мати щось спільне з музичним ринком Польщі"

Ти відомий не тільки як король фітів, а ще і як любитель біга. Ти якось пробіг марафон 42 км і написав в Інстаграмі, що твоя наступна ціль – відкриття української студії звукозапису у Варшаві. На якому етапі реалізація цього плану?

Ми зараз маємо приміщення. Це чудове місце – триповерховий офісний будиночок, там зараз відбувається ремонт. Сподіваюся, що за місяць він закінчиться і ми гучно заявимо про своє відкриття. Скоріш за все, студія буде називатися Kyiv. Київ у Варшаві.

А хто буде твоїми клієнтами? Українці, що перебувають у Польщі чи поляки теж?

Це класне питання, я теж весь час думаю над тим, куди фокусувати свої сили. Наші нікуди не діваються, з ними весь час ми підтримуємо зв’язок. Але раз ми тут – і це класна можливість інтегруватись і мати щось спільне з музичним ринком Польщі, з їхніми артистами, акторами, людьми з медіа.

Але тяжко зробити таку пісню, яка б прийнялася обома сторонами. Зазвичай, українець почув польські слова і такий – а, я нічого не зрозумів. І навпаки. Але хтось мусить себе в жертву дати, розумієш? Хтось мусить це почати. В нас же мільярд пісень з росіянами, а з поляками майже немає. Я за те, щоб ми зараз інтегрувалися в іншу сторону. Сподіваюсь, наша студія в тому допоможе.

Яким досвідом ти як саундпродюсер можеш поділитися з польськими музикантами, і чого ти, можливо, навчився в них?

Порівняємо процес роботи. Ти європейський артист, приїхав до Києва, ходиш по студіях та ведеш перемовини. Вірогідність того, що все відбудеться – 60%. Українець завжди дуже відповідальний. Він може бути сумний, невиспаний, змучений – але 60% того, що він все виконає.

В Польщі ти будеш ходити по студіях, тобі усі посміхатимуться, ти з усіма обіймаєшся, але шансів що все відбудеться, про що ви домовляєтесь – приблизно 6%. Дуже все слабко рухається. Це такий метод. Він теж мотивує. Тому що, якщо щось не відбувається, то це не проблема в місці або часі, де ти був. Можливо проблема в тому, що ти був недостатньо переконливим.

Morphom: "Лід, по якому ходять артисти, стає дуже крихким"
Фото: Яна Сочевічек (Радіо Промінь)

Ти вже думав про те, що локальний польський ринок артистів більш розвинений, ніж український? Якщо піти на сторінку будь-якого популярного польського артиста, ми побачимо по 30-50 мільйонів переглядів.

Я як з цими цифрами познайомився, в мене щелепа випала. У них кількість населення приблизно така сама, як і у нас. Ми схожі люди. Але вони цінують свій внутрішній ринок. Вони готові за то платити. Існує індустрія. Там менше корумпованості, менше кумівства. Це схоже на серйозний бізнес. Відповідно, артист може собі дозволити бути артистом, знімати кліпи. Люди люблять свою музику, люблять своїх і слухають своїх.

"Сьогодні ти класний, ти несеш меседж, а завтра тобі кажуть – ти маніпулюєш темою війни"

А коли буде твоя наступна пісня?

25 листопада. Вона буде називатися "Сила козака". Я її трошки побоююсь, бо вона для мене трішки болюча. Я вважаю, це буде найбільший реліз в цьому році, до якого я долучався. Багато емоцій вкладено в саму пісню.

Ти боїшся критики від слухача?

Критика лишається для мене конструктивною. То мене не зачепить. Я хвилююся, чи правильно мене зрозуміють. Наприклад, ти вдягаєш вишиванку і для одних людей ти такий органічний. А інші люди дивляться і кажуть – а тут орнамент неправильний, ти паплюжиш нашу історію. Зараз той лід, по якому ходять артисти, стає дуже крихким. Сьогодні ти класний, ти несеш меседж, а завтра тобі кажуть – ти маніпулюєш темою війни. От за це я і переживаю.

Хоча я викладав в соцмережі шматочок як я граю цю пісню на гітарі – і був гарний зворотній зв'язок, начебто пісню чекають. Ближче до релізу я ще більше буду показувати, як працював над цією піснею.

Редакторки текстової версії: Світлана Берестовська і Міла Кравчук

Підписуйтеся на подкаст “Вікенд Нової Музики” на найбільших подкаст-платформах, щоб першими дізнаватися про найяскравіші музичні новинки від українських артистів.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок