Стіни, що червоніють від сорому, й китайські партнери: колонка Ольги Кричинської про консерваторію Чайковського

Стіни, що червоніють від сорому, й китайські партнери: колонка Ольги Кричинської про консерваторію Чайковського

Ексклюзивно
Стіни, що червоніють від сорому, й китайські партнери: колонка Ольги Кричинської про консерваторію Чайковського
.

Дискусія навколо назви Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського продовжується від квітня. Значна частина професорського складу та студентів висловилася за перейменування закладу, тоді як вчена рада вирішила залишити назву.

Ольга Кричинська, кандидатка мистецтвознавства, волонтерка і випускниця консерваторії називає любов адміністрації до Чайковського потуранням "рускому міру". Про причину відмови змінювати назву — а це, зокрема, фінансування від китайських партнерів — вона написала в колонці для Суспільне Культура.

Наводимо слова Ольги Кричинської без змін.

Колонка Ольги Кричинської, піаністки з консерваторії Чайковського
Фото з особистого архіву Ольги Кричинської

Я кладу слухавку і усміхаюся. На годиннику п’ята година ранку. Щойно на іншому боці світу побратими по волонтерству погодилися доставити в Україну прилад нічного бачення для "Госпітальєрів". Я малюю пташечку навпроти цього пункту у своєму списку справ на сьогодні та збираюся на потяг до Львова – забрати куплений моїми патронами дрон для хлопців з "Правого сектору".

А взагалі я піаністка.

Випускниця тієї самої НМАУ ім. П.І. Чайковського, про дерусифікацію імені якої точиться стільки гострих дискусій.

Саме біля цієї будівлі на Майдані регулярно відспівують загиблих героїв російсько-української війни. Уже здається, що навіть її стіни можуть почервоніти від сорому, але не керівництво.

З легкої руки ректора відбувається міфотворення — на Чайковського одягають вишиванку і він автоматично стає козаком (бо ж прадід був!) з щирою українською душею. Історичні факти підміняються меншовартісними байками, а роки створення консерваторії на очах у професорського складу починають затиратися. Ректор Максим Тимошенко & co відверто нехтують усім українським музичним фондом – і замість популяризації десятків визначних українських композиторів зводять на п’єдестал національної слави чужого Пєтра.

Подумайте лише: під час гарячої фази війни, коли визволена топоніміка відчайдушно очищує простір вулиць від імен старих окупантів, а українська армія – від їхніх нащадків, у центрі Києва досі стоїть заклад, гордо названий на честь композитора, визнаного у світі як російський музичний бренд №1. Та найгіршим у цій ситуації є не недоумкувате прагнення раптового "привласнення" Чайковського – треба дивитися глибше (чи слухати уважніше?).

Бо це просто бізнес, меломани.

Справа в тому, що ще за час пандемії ректору академії пощастило укласти угоду з китайськими партнерами.

Останні запланували будівництво власного музичного закладу на 10 тисяч студентів, основний корпус якого стане візуальною копією НМАУ. Вони нам – гроші. Ми їм – знання, подвійний диплом, обмін студентами, престижність імені – адже звучить точнісінько як назва московської консерваторії, але значно вигідніше (для обох сторін). Саме китайським фінансуванням поза спиною вишитої сорочки Чайковського пояснюється неможливість перейменування. Часом ремонт консерваторії обходиться дуже дорого — ненароком разом із методикою викладання можна продати і душу.

Студентство переконливою більшістю висловилося за перейменування академії, притомний викладацький склад – теж. Преса, інтеліґенція та суспільство – підтримали, а Міністерство культури натякнуло на необхідність демократичного голосування. Проте тиск, який здійснює керівництво академії на своїх працівників, свідчить про те, що ім’я Чайковського може залишитися.

Колонка Ольги Кричинської, піаністки з консерваторії Чайковського
Фото: Вікіпедія

Я не впевнена, що мене вистачить на обидва фронти – однаковою мірою допомагати українським військовим знищувати рускій мір на передовій і своїм колегам у музичній сфері – вичавлювати його зсередини головного музичного ВНЗ країни.

Між мною і моєю альма-матер відбувся світоглядний розлам. Та я зможу жити без неї. А от вона, здається, вже не впорається без своїх китайських друзів.

У неї критично багато спільного з Путіним.

Що відомо про перейменування консерваторії Чайковського

7 квітня був опублікований відкритий лист до Національної музичної академії України професорки кафедри історії світової музики Олени Корчової. Відстоюючи перейменування ВНЗ, вона наголосила, що:

  1. Образ Чайковського вже давно й активно використовується ворожою пропагандою;
  2. Зберігаючи вірність імені Чайковського, Академія продовжує асоціюватись з російською культурою. Імʼя композитора — уже давно частина медійного образу Академії, за яким її впізнають у всьому світі, але водночас з тим сприймають не як частину української культури, а російської, або навіть як "молодшу сестру" Московської консерваторії;
  3. Насправді ми маємо справу зі штучним симулякромКопія, яка не має оригіналу в реальності, адже імʼя Чайковського стало своєрідним брендом радянської та путінської Росії.

3 травня Студентське Наукове Товариство НМАУ ім. П. І. Чайковського публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про настрої, спрямовані на вилучення з назви закладу імені композитора Чайковського, – 122 зі 161 студента висловили бажання вилучити з назви закладу ім’я композитора.

16 червня відбулось робоче засідання Вченої ради НМАУ ім. П. І. Чайковського, серед питань розглянули зміну назви академії. Не дивлячись на неоднозначне ставлення, шляхом голосування одностайно було вирішено залишити стару назву.

Міністерство культури та інформаційної політики та Державне агентство України з питань мистецтв відреагували щодо прохання керівництва закладу не змінювати назву. Вони вважають рішення вченої ради перевищенням повноважень як колегіального органу управління та порушенням процедурних норм, визначених законодавством. І вони запропонували винести це питання на публічне обговорення.

Стіни, що червоніють від сорому, й китайські партнери: колонка Ольги Кричинської про консерваторію Чайковського
Facebook

Студенти академії окремо звернулися із листом до президента України, голови Верховної Ради, прем’єр-міністра, міністра культури та інформаційної політики та до ректора закладу із проханням виключити ім’я композитора з назви закладу.

Прихильники дерусифікації назви зареєстрували петицію на сайті КМДА про перейменування Національної музичної академії України імені російського композитора П.І.Чайковського.

Суспільне Культура звернулося за коментарем до адміністрації НМАУ ім. П. І. Чайковського — ми готові опублікувати їхню відповідь, як тільки отримаємо її.

Більше про дискусії навколо російського в українській музиці читайте тут

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок