Що прочитати, щоби краще зрозуміти російсько-українську війну

Що прочитати, щоби краще зрозуміти російсько-українську війну

Що прочитати, щоби краще зрозуміти російсько-українську війну

На п’ятий місяць російського вторгнення до України зникає потреба відволікатися від реальності. Натомість хочеться пояснень, що та як відбувається. Літкритикиня Суспільного Марія Бліндюк зібрала добірку книжок, які допоможуть зрозуміти та відрефлексувати цю війну.

Кафе "Європа". Повернення. Як пережити посткомунізм

Славенка Дракуліч

Yakaboo Publishing, 2021, 240 сторінок

Кафе "Європа". Повернення. Як пережити посткомунізм. Славенка Дракуліч
Кафе "Європа". Повернення. Як пережити посткомунізм. Славенка Дракуліч.

Здоровий скепсис Славенки Дракуліч до комунізму, "совку" та його наслідків формує характерний стиль авторки. Вона розповідає історії з життя країн колишнього соціалістичного табору, поєднуючи їх із історичним контекстом та власними роздумами щодо впливу комуністичного устрою на сучасне суспільство.

Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності

Пітер Померанцев

Yakaboo Publishing, 2020, 288 сторінок

Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності. Пітер Померанцев
Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності. Пітер Померанцев.

Окрім фактичних бойових дій, Росія веде проти України й інформаційну війну. Попри те, що всі запам’ятали звернення Путіна 21 лютого, де він викривив історичні факти, насправді російська пропаганда має набагато глибше коріння. Пітер Померанцев розповідає, як формуються фейки, конспірологічні теорії та популістичні наративи – крізь призму історії до сучасності.

За лаштунками імперії

Віра Агєєва

Віхола, 2021, 360 сторінок

За лаштунками імперії. Віра Агєєва
За лаштунками імперії. Віра Агєєва.

Культова літературознавиця досліджує, як формувалася українська ідентичність на ґрунті літератури. Вона пропонує альтернативну постколоніальну оптику історичних взаємин України з Росією. Якщо у світі постколоніальна критика вже стала звичною і науковці пропонують переглянути ставлення до класиків, зважаючи на політику країн, із яких вони походили, для українського контексту це досі рідкість.

Розмови з терористами. Моя подорож від ІРА до Аль-Каїди

Пітер Тейлор

Темпора, 2014, 512 сторінок

Розмови з терористами. Моя подорож від ІРА до Аль-Каїди. Пітер Тейлор
Розмови з терористами. Моя подорож від ІРА до Аль-Каїди. Пітер Тейлор.

Американський журналіст упродовж тривалих років проводив своє дослідження мотивацій бійців Ірландської республіканської армії та "Аль-Каїди". Коли "Аль-Каїда" тільки виникла в 1980-х, США підтримала організацію фінансово та армією в боротьбі за незалежність від СРСР. Уже за 10–20 років ця підтримка обернулася тисячами цивільних жертв. Саме побоювання щодо повторення цієї історії вже в контексті російсько-української війни змушує держави на кшталт Франції та Німеччини підтримувати Україну настільки обережно.

Крим Керіма

Наталія Смирнова

Портал, 2021, 96 сторінок

Крим Керіма. Наталія Смирнова
Крим Керіма. Наталія Смирнова.

Найбільша провина України перед Кримом – що ми замало вивчали культуру кримських татар. Після анексії 2014 року це поступово змінюється, з’являється дедалі більше освітніх матеріалів про киримли. Один із якісних прикладів – книжка, що розповідає легенди та традиції кримських татар, беручи за основу історію однієї родини, що пережила війну та депортацію.

Про мертвих, живих і ненароджених. Герої (не)війни

Олег Криштопа, Ольга Калиновська

Клуб Сімейного Дозвілля, 2016, 304 сторінки

Про мертвих, живих і ненароджених. Герої (не)війни. Олег Криштопа, Ольга Калиновська
Про мертвих, живих і ненароджених. Герої (не)війни. Олег Криштопа, Ольга Калиновська.

Двоє українських журналіст_ок розповідають про початок російсько-української війни, спілкуючися зі свідками бойових дій. Тут спогади захоплення Криму, розгортання бойових дій на сході України, історії добробатів – усе для розуміння, як Росія починала захоплення українських кордонів та як узагалі розгортається гібридна війна.

Про тиранію. Двадцять уроків двадцятого століття

Тімоті Снайдер, Нора Круґ

Човен, Видавництво, 2022, 128 сторінок

Про тиранію. Двадцять уроків двадцятого століття. Тімоті Снайдер, Нора Круґ
Про тиранію. Двадцять уроків двадцятого століття. Тімоті Снайдер, Нора Круґ.

Американський історик пропонує уроки, які суспільство мало би винести після XX століття. Аналізуючи, як формується авторитарне мислення та вплив від нього, Тімоті Снайдер наголошує на важливих етапах становлення громадянського суспільства. Обов’язкова книжка, щоби нарешті переконатися, що теза "поза політикою" – неактуальна в сучасному світі, де критичне мислення та розуміння історичних контекстів є фундаментальними.

Танечні ведмеді. Репортажі про трансформацію

Вітольд Шабловський

Темпора, 2015, 300 сторінок

Танечні ведмеді. Репортажі про трансформацію. Вітольд Шабловський
Танечні ведмеді. Репортажі про трансформацію. Вітольд Шабловський.

Здавалося б – що може бути спільного між традицією дресирування ведмедів та наслідками тоталітарного правління? Польський репортер через таку аналогію пояснює, як у суспільства формується звичка до авторитарного правителя (дресирувальника), якого вони возвеличують ледве не до божества. Хороший спосіб зрозуміти, чому росіяни так віддано підтримують свого президента.

Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності

Сергій Плохій

Клуб Сімейного Дозвілля, 2016, 496 сторінок

Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності. Сергій Плохій
Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності. Сергій Плохій.

Війна, яку веде Росія, – за історію зокрема. Що більше ми вивчатимемо нашу історію й розповідатимемо про неї за кордоном, то важче російській пропаганді буде нав’язувати свої міфи. Сергій Плохій написав фундаментальну роботу від часів Геродота до сьогодення, додавши вагомих аргументів на противагу путінським заявам про "Україну, створену Леніним".

Пастка-22

Джозеф Геллер

Книги ХХІ, Видавництво "Вавилонська бібліотека", 2016, 464 сторінки

Пастка-22. Джозеф Геллер
Пастка-22. Джозеф Геллер.

Роман Джозефа Геллера хоч і показує абсурд на прикладі Другої світової війни, насправді розповідає про всі війни одночасно. Гібридна війна, яку веде Росія, поєднуючи пропаганду, порушення прав людини й законів воєнного часу, терор та злочини проти людства, одного дня стане предметом для написання не одного антивоєнного роману. А доти – читаємо Геллера та вловлюємо перегуки з гротескністю сучасної війни.

Читайте більше про літературу

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок