В Україні мінімум 50% бібліотечних фондів складаються з радянських книжок

В Україні мінімум 50% бібліотечних фондів складаються з радянських книжок

В Україні мінімум 50% бібліотечних фондів складаються з радянських книжок
. Фото: Alexey Novikov/Depositphotos

Бібліотечний фонд приблизно на 50% складається з радянських книжок – про це заявила заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, нардепка "Слуги народу" Євгенія Кравчук в інтервʼю Читомо.

"Офіційної статистики немає... Ми зараз намагаємося зібрати якісь цифри, але, спілкуючись з керівниками бібліотек по всій Україні, дійшли висновку, що радянські книжки становлять значну частину фондів наших бібліотек – мінімум 50%. Відсоток коливається залежно від регіону, десь може бути й більше…",  – каже Кравчук.

За її словами, більша частина з цих книг – це відвертий баласт, який займає місце і має нульовий запит у читачів.

"Це те, що потрібно замінити першочергово (якісь мемуари Гєоргія Жукова і тому подібне, у цьому дусі). Разом із тим, ми шукаємо збалансований підхід до розв’язання цього завдання, адже якщо ми завтра винесемо з бібліотеки все радянське, там залишиться книжок, умовно кажучи, на одну-дві полиці. Треба жити у реальному світі й розуміти, що закупити одномоментно повністю нові фонди для бібліотек – неможливо".

Фонди бібліотек потребують у 20 разів більше українськомовних книжок, ніж вони фактично мають – навіть якщо викупити всі наявні на ринку книжки, їх не вистачить.

В Україні мінімум 50% бібліотечних фондів складаються з радянських книжок
Євгенія Кравчук. Фото: detector.medi

Крім того, Кравчук зауважила, що в наукових бібліотеках варто залишити всю літературу – вона необхідна для досліджень радянської та російської агресивної ідеології та для майбутніх дисертацій. А от класична література з радянськими коментарями має бути вилучена.

"Класика з радянськими передмовами, звісно, має бути повністю вилучена. І це станеться поступово, бо книжки, на щастя, також не вічні, вони зношуються. Вилучити їх всі одночасно – поки що завелика розкіш. Сподіваюся, у нас буде можливість поступово їх замінити на сучасні видання з актуальними передмовами та коментарями якомога швидше", – зауважила заступниця голови комітету

На запитання, що ж робити з вилученими книжками, Кравчук відповіла, що "вилучені книжки – тільки на перероблювання, а отриману сировину можна було б потім використати для виробництва паперу, з якого надрукуємо нові українські видання".

У квітні за ініціативи Міністерства культури та інформаційної політики України було створено Раду з розвитку бібліотечної сфери, яка врегульовуватиме питання функціонування українських бібліотек під час війни. У межах роботи Ради будуть напрацьовані пропозиції та механізми вилучення пропагандистської літератури з бібліотечних фондів та її заміщення якісною україномовною літературою й книгами українських видавництв.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок