Пам’ятник від слова пам’ять: як Україна відбудовуватиме розбомблені міста

Пам’ятник від слова пам’ять: як Україна відбудовуватиме розбомблені міста

Пам’ятник від слова пам’ять: як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
. Фото: Твітер Defence of Ukraine

Російські окупанти знищують людей — дітей, жінок, бабусь, вагітних, велосипедистів, медиків, пресу, пенсіонерів, чоловіків, студентів, хіпстерів, рибалок, фотографів, будь-кого іншого. Вбивають, ранять, позбавляють житла, ґвалтують, знущаються, катують.

Також російські окупанти знищують інфраструктуру — будинки, лікарні, дитячі будинки, театри, нафтобази, військові частини, пам’ятки архітектури, громадські басейни, вхідні двері, сімейні фото в рамочці, ікони, піали і крісла-каталки, будь-що інше. Можна навмання назвати споруду з будь-яким функціональним призначенням, побудовану в населених пунктах України, і точно вгадати — такий тип споруд теж бомблять і знищують.

Людей, — неймовірно важко це розуміти і приймати, — не оживити. Вони не будуть звично ходити на роботу, відпочивати у парках, займатися йогою в спортзалі, їсти попкорн в кінотеатрі. І це неможливо осягнути. За кожною втратою — пустка.

Міста відновити можна. Відновлення міст допоможе зберегти пам’ять про тих, хто відвідував ці рідні парки, спекотні спортзали, яскраві кінотеатри.

З перших днів війни країна зціпила зуби і впевнена у своїх силах — ми все відновимо.

Як працює Україна над відбудовою міст і сіл? Що пропонує влада? Як світ відбудовував міста, зруйновані у інших війнах? Як ми оберігаємо пам’ятки архітектури?

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Плакат Нікіти Тітова

Що знищено

Найбільш зруйнованими містами, чорними плямами в пам’яті і на супутникових мапах станом на початок квітня в Україні стали міста Маріуполь, Волноваха, Харків, Ізюм, Суми, Чернігів. Вони зазнали чи не найбільших руйнувань. Деякі з них практично повністю знищені, наприклад, Волноваха. Там не лишилося нічого, лише руїни. Нема куди повертатися людям. Ці міста віднині і назавжди — міста-герої.

До слова, зруйновано сусідню з моєю квартиру. Ось фото. Помаранчевим обведене моє житло.

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Фото мого житла. Розташування моєї квартири підкреслене. Фото: скріншот з відео Романа Бугая

Оцінки втрат і пропозиції української влади

Українська влада з перших днів війни перейшла в режим роботи над тим, що необхідне країні в час війни. Планування відбудови країни — один з таких кроків.

10 березня у своєму зверненні Президент Зеленський доручив Кабміну розробити програму відбудови кожного зруйнованого окупантами міста України.

"Після війни, після нашої перемоги ми відбудуємо усе, що зруйнував ворог. Дуже швидко. Дуже якісно. Всі міста, до яких приходило зло, не бачитимуть і сліду від російського вторгнення. Найкращі архітектори. Найкращі компанії. Найкращі проекти. Для кожного міста!", — зазначив президент. 29 березня прем’єр-міністр Денис Шмигаль оцінив рівень втрат України. Він назвав загальну суму в 1 трильйон доларів. За його словами, одним з напрямків втрат країни, поруч із зруйнованою військовою інфраструктурою, падінням через війну та втрат внаслідок зменшення ВВП в перспективі, є інфраструктурні втрати. А саме — зруйновані чи пошкоджені мости, дороги, будівлі. Попередньо такі втрати становлять $119 мільярдів, тобто 4,25 мільярда щодня. 2 квітня міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов заявив, що внаслідок російсько-української війни в Україні знищено або пошкоджено близько 6800 житлових будинків. "Офіційна інформація збирається Державною службою надзвичайних ситуацій. Це величезна кількість, уявити її в нормальному житті просто неможливо", – додав Чернишов.

Наприклад, лише на відновлення інфраструктури Маріуполя, за словами мера Вадима Бойченка, після війни знадобиться майже $11,5 млрд.

Кошти на відновлення країни

3 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль озвучив основні джерела фінансування відновлення міст після війни. Це арештовані й конфісковані урядами розвинених країн активи РФ, використання російського майна, яке знаходиться в Україні або яке конфісковане у різних країнах світу, допомога міжнародних партнерів, державний бюджет України і фонд відновлення України, над створенням якого робота триває. Щодо арештованих і конфіскованих активів РФ, то найбільшим фінансовим кроком для відновлення України може стати використання близько $400 мільярдів активів російського Центробанку, які були арештовані розвиненими країнами.

"Але все одно цього буде недостатньо, тому пошук додаткових засобів постійно продовжується. Багато інвесторів підтвердили, що вони будуть ходити в Україну, але треба розраховувати на контрибуції та репарації, які ми будемо отримувати від Російської Федерації", — заявив 2 квітня радник президента України з економічних питань Олег Усенко. Також тривають щоденні перемовини щодо надання фінансової допомоги Україні з основними міжнародними партнерами України. Це, зокрема, Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, Організація Об’єднаних Націй, Європейський Союз, Європейська рада, Європейська комісія, уряди багатьох країн. Мільярди коштів уже надходять для України.

Як організовують міжнародну допомогу на відбудову

Також у межах програми відновлення України влада залучає держав-партнерів для відбудови країни. Світлими повідомленнями лунають заяви представників багатьох країн про те, що вони візьмуться відбудовувати, опікуватися різними українськими містами.

  • Так, міністр культури Італії Даріо Франческіні заявив, що італійський уряд погодився відновити знищений російськими загарбниками драмтеатр у Маріуполі.
  • Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс заявив, що Греція готова відбудувати пологовий будинок в Маріуполі.
  • У Данії "дуже позитивно", за словами президента Зеленського, сприйняли його пропозицію приєднатися до ініціативи відбудови України після війни і "взяти шефство" над відбудовою Миколаєва.
  • Японія виділила $13,64 млн міжнародним організаціям для відновлення постраждалих від бойових дій територій Донецької і Луганської областей, зокрема на інфраструктуру регіону.
  • Глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив, що Польща пропонує план відбудови України на €100 мільярдів із бюджету ЄС.
  • Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер, зі свого боку, підтримав таку ідею польського колеги.
  • Від Французького агентства розвитку Україна отримає 300 мільйонів євро пільгових кредитних коштів.

І це лише окремі приклади допомоги на відновлення України від різних країн.

Перші кроки та ідеї українських архітекторів

Українські архітектори з перших днів війни розробляють план відновлення країни.

Національна спілка архітекторів разом з військовими опрацьовує концепцію відбудови міст з урахуванням усієї інфраструктури. "Все відбудувати – це 2-3 роки. Принаймні критичну інфраструктуру. Але щоб це сталося дуже швидко, має бути законодавча концепція фінансування. Якщо це буде розроблено зараз, то як тільки закінчаться військові дії, можна розпочинати відбудову", заявила Ганна Кірій, заступниця голови Архітектурної палати НСАУ.

Як наявний приклад комфортного для життя міста в Україні вона наводить Славутич. Місто з продуманою ще до будівництва структурою, де зручно для мешканців поєднані комфортна забудова, місця відпочинку, розташування секторів з робочими місцями. Майбутні міста планується відбудовувати за подібним принципом, а також за втіленими сучасними архітектурними практиками планування міст.

Однією з важливих, з огляду на війну, складовою нових забудов буде безпека. Так, за словами міністра інфраструктури Олександра Курбакова, проєктування нових будинків має відбуватися вже з укріпленим підземним паркінгом (на кшталт того, як це роблять у Ізраїлі), з використанням енергоощадних технологій. Зокрема про це були і є проєкти "Велике будівництво" та "Енергетична Незалежність" — про продумані рішення для розбудови сучасної захищеної України.

Ще однією ідею для відновлення міст поділився міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов. За його словами, наразі розробляється механізми повторного використання завалів, що утворились внаслідок бойових дій. "Такі будівельні відходи можуть мати повторне використання при відбудові країни: будівельних роботах з відновлення пошкоджених об’єктів та виробництві необхідних будівельних матеріалів".

Також уряд активно працює над тим, щоб у найкоротші терміни побудувати тимчасове житло для переселених із зон активних бойових дій українців. "Обласні адміністрації отримали завдання якнайшвидше виділити землю для будівництва тимчасового житла для переміщених осіб", — розповів Зеленський.

Одним зі схожих рішень забезпечення житлом переселених із зон активних бойових дій українців може бути законопроєкт, внесений до Верховної ради 24 березня. Це законопроєкт про компенсацію за пошкодження та знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією росії. У ньому йдеться, зокрема, про надання постраждалим житлової площі з обмеженням до 150 кв. метрів. Заява про надання компенсації може бути подана, зокрема, через застосунок "Дія".

Я уже порадив сусідам зі свого будинку подавати відповідну заяву.

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Модульні будинки для тимчасового проживання, надані США для України, які будуть направлені в Бучу, Гостомель та інші міста України. Фото: Закарпатська ОВА

Історична практика відбудови міст

Скільки часу займе відбудова кожної цеглини, кожної стіни, коридору, вазону і стільця — невідомо. Всі ми хочемо цього якомога швидше. Проте є певні історичні приклади, які можуть допомогти з розумінням термінів відновлення міст після обстрілів.

Прикро, що найперші аналогії з бомбардуванням українських міст приходять з Другої світової війни. Так, розбомблені Дрезден і Берлін остаточно були відновлені лише на початку 1990-х років.

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Дрезден після бомбардування. Фото: Вікіпедія

В Англії від німецьких бомбардувань найбільш постраждало місто Ковентрі. Станом на 1957 рік, згідно з планом відбудови міста, в основному була забудована комерційна зона центру і споруджувалися великі житлові масиви в периферійних районах.

Реконструкція Хрещатика, який був підірваний спершу військами СССР при виході з міста 24 вересня 1941 року, розпочалася у 1944 році і тривала до 1955. Загалом відновлення Києва тривало багато десятиліть. А, наприклад, Успенський собор відновили лише в 2000 році, уже в Незалежній Україні. Парадоксально, але Україна в часи Незалежності уже відновлювала повоєнні руїни. Проте, це були руїни ще Другої світової війни. І ось невдовзі — знову доведеться.

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Хрещатик після бомбардування. Фото: Вікіпедія

Для відбудови повоєнної Варшави було створене Бюро відбудови Варшави. Воно діяло з 1945 по 1950 роки.

Район Старого міста у 1980 році потрапив у Список об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО як "виключний приклад майже повного відновлення історичного періоду між XIII-XX ст."

Відбудова Хіросіми після Другої світової війни попервах видавалася нездійсненною справою. Проте 6 серпня 1949 року японський Парламент скерував частину державних коштів на її реставрацію. Завдяки цьому Хіросіма була майже повністю відновлена на початок 1960-х років і надалі лише нарощувала темпи розбудови.

Львів бомбардували упродовж Другої світової війни кілька разів. Уперше — ще у 1939 році. Частину зруйнованих будівель досі не відновили.

Як відбудовувалися міста у радянській Росії, наразі згадувати сенсу нема і не буде.

Загалом міста, які доводилося відбудовувати після бомбардувань, відбудовували за проєктами, які враховували сучасні на той час технології, архітекторські, логістичні і ергономічні рішення. Так, великий Лондон потребував децентралізації, Гамбург — напівкомпактного розвитку міста, у Варшаві пішли шляхом відновлення історичного центру. Хіросіму після війни кілька років за державні кошти не відбудовували. Звісно, сучасної відбудови необхідно чекати і для Харкова з Житомиром, і для Маріуполя з Сумами, і для кожнісінького населеного пункту, де хоч раз впала російська бомба чи ступив російський солдат.

Пам’ятник від слова пам’ять

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Російські війська прострелили кількома кулями пам’ятник Тарасу Шевченку в Бородянці. Фото: Твітер Defence of Ukraine

Пам’ятка культури — це від слова пам’ять. Щоб ми згадували про ту чи іншу історичну подію, дивлячись на неї. А не щоб пам’ятати, що вона колись була матеріальною. Війна триває і тривають жахи, влаштовані Росією. Серед безміру зруйнованих будівель є і культурні, історичні, релігійні пам’ятки. Театри, кінотеатри, музеї, історичні будівлі, собори, храми, церкви, бібліотеки, парки, екопарки, пам’ятники.

Міністерство культури та інформаційної політики створило сайт, на якому потрібно вносити пам’ятки архітектури, які були знищені чи пошкоджені впродовж війни. У списку МКІП вже понад 60 пошкоджених чи знищених будівель. Зафіксовані воєнні злочини щодо пам’яток української культури є за посиланням. На жаль, перелік поповнюється чи не щодня. Нижче — детальніший і, на жаль, далеко не повний перелік.

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Донецький обласний драматичний театр у Маріуполі. Фото: Mrpl.travel

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Донецький обласний драматичний театр у Маріуполі після бомбардування. Фото: 0629.com.ua

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Музей старожитностей у Чернігові. Фото: Іван Биков

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Музей старожитностей у Чернігові після бомбардування. Фото: Сергій Лаєвський

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Охтирський міський краєзнавчий музей до і після бомбардування. Фото: соцмережі

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Кінотеатр ім. Щорса у Чернігові. Фото: Вікіпедія

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Кінотеатр ім. Щорса у Чернігові після бомбардування. Фото: ДСНС Чернігівської області

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Будинок "Слово" у Харкові. Фото: соцмережі

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Будинок "Слово" у Харкові після бомбардування. Фото: соцмережі

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Іванківський історико-краєзнавчий музей. Фото: соцмережі

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Іванківський історико-краєзнавчий музей після бомбардувань. Фото: скрін з відео Руслана Стоколоса

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Будинок №8 на вулиці Свободи у Харкові. Фото: Іван Пономаренко

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Будинок №8 на вулиці Свободи у Харкові після бомбардування. Фото: Національна поліція

Зберегти символи єднання

Проте до сліз тішить те, як українці бережуть свої історичні символи. Завершимо нашу розвідку про те, як відбудовувати українські міста після війни кількома фотографіями, які підтверджують нашу непереможність, турботу, надію і віру в майбутнє.

І це будуть чотири фотографії. Які показують, що Україна — єдина. Фото з Києва, Львова, Харкова і Одеси. Північ, Південь, Схід і Захід, амінь.

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Пам’ятник княгині Ользі, Андрію Первозваному, Кирилу і Мефодію на Михайлівській площі. Фото: Facebook Верховної Ради України

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Демонтаж дерев’яної скульптури Христа з Вірменського собору у Львові. Фото: Tim Le Berre

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Пам’ятник Шевченку в Харкові. Фото: Анастасія Магазова

Як Україна відбудовуватиме розбомблені міста
Пам’ятник Дюку в Одесі. Фото: Ніна Ляшонок, Укрінформ
Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок