Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події

Відомо, що пандемія влучила у саме серце життя — культуру. Виставкові події минулих двох років або скасовувалися, або переносилися на інші дати або ж взагалі — у цифровий формат. Втім, ентузіазм інституцій, художників, кураторів та усіх інших культурних агентів не вичерпується: мистецтво продовжує створюватися, а майданчики продовжують його представляти. Суспільне. Культура підготувало 5 найочікуваніших подій 2022 року у світі візуального мистецтва.

Серед них — легендарна documenta, що створює тренди у світі мистецтва, український павільйон “Фонтан виснаження. Висока вода” на Венеційській бієнале, виставка про мутації людини через екологічні зміни у Києві та розмиття кордонів між людиною та звіром у картинах Френсіса Бекона у Лондоні, а також новий масштабний простір Львові у будівлі колишньої "Фабрики повидла".

Український павільйон на 59-й Венеційській бієнале

Цьогоріч на одній з провідних виставок сучасного мистецтва, що проходить щодва роки у Венеції, галереєю сучасного мистецтва The Naked Room буде представлено проєкт харківського художника Павла Макова під назвою "Фонтан виснаження. Висока вода". Павільйон курують дослідники сучасного мистецтва та експерти: Лізавета Герман, Марія Ланько і Борис Філоненко.

Відомо, що інтерес кураторів бієнале, тема якої "Молоко снів", спрямовано на роздуми про життя на Землі без людей, а також стосунки між людьми та не-людьми сьогодні. У цій концептуальній рамці український проєкт "Фонтан виснаження. Висока вода" Павла Макова, що з'явився ще в 1995 році як символ життя в циклі робіт художника під назвою UTOPIA, є точним та виразним образом виснаження та втоми.

Симптоматично, що з часу свого виникнення він так і не був встановлений у міському просторі Харкова й досі не працював як об'єкт з поданою всередину воронки водою. У венеційському павільйоні висотою майже у п’ять метрів фонтан нарешті має запрацювати вперше.

Венеційське бієнале можна буде відвідати з 23 квітня по 27 листопада.

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події
Фонтан виснаження Павла Макова з виставки "На межі. Українське мистецтво 1985-2004" у PAC, 2015.

За межами людського: виставка у PinchukArtCentre

Наші тіла мутують та трансформуються разом із середовищем, що зазнає екологічних змін. Виставка "За межами людського" у київському PinchukArtCentre звертається до принципів екологічної етики, розглядаючи кліматичні зміни, забруднення повітря, води й ґрунту, втрату біологічного різноманіття.

Твори авторів та авторок відображатимуть напругу між двома полюсами: поглядом людини, що домінує на планеті, та постгуманістичним критичним кутом зору, який спостерігає за появою альтернативних форм життя та відносин. До експозиції увійдуть роботи українських та іноземних художників, серед яких Олександр Бурлака, Даніїл Ревковський та Андрій Рачинський, Сюзанна Хаскі (Франція/США), Педро Невес Маркес (Португалія), Ґабріела Муреб (Бразилія) та інші.

Кураторками проєкту стали дослідниці сучасного мистецтва Олександра Погребняк та Дар'я Шевцова, а відкриття заплановано на травень.

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події
Еґлє Будвітітє спільно з Марією Олсоускайте та Джулією Степонайтіте, Пісні з компосту: мутуючі тіла, зірки, що вибухають (кадр з відео), 2020. Надано PinchukArtCentre

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події
Олександр Бурлака, Креслення Дикого поля (кадр з відео), 2020. Надано PinchukArtCentre

Френсіс Бекон: людина і чудовисько

Виставка одного із найважливіших художників XX століття, Френсіса Бекона, відкривається у Лондоні у Королівській академії мистецтв вже у січні та об’єднує роботи митця за усю його 50-річну творчу кар’єру. Financial Times назвав проєкт одним із найочікуваніших у 2022 році.

Бекона завжди цікавила межа між людиною і твариною. Досить часто цей кордон у його роботах розмивається. Новий проєкт фокусується на тому, як захоплення цими розмежуваннями та злиттями сформувало підхід художника до зображення людського тіла та водночас спотворило його. Інколи ці трансформації настільки глибокі, що у фігурах ледь впізнаються чи то людина, чи то звір.

Бекон відчував, що здатен наблизитися до розуміння справжньої природи людства, спостерігаючи за нестримною поведінкою тварин. На думку організаторів, разом ці роботи, оприявнюючи тривогу та інстинкти, відчуваються на сьогодні як гостро актуальні.

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події
Френсіс Бекон, друга версія Триптиху 1944 року, 1988. Tate: Presented by the artist 1991 © The Estate of Francis Bacon. All rights reserved, DACS/Artimage 2020.

documenta 15 у Касселі

Одна з найбільших у світі виставок сучасного мистецтва, заснована у 1955 році, щоп’ять років проходить у німецькому місті Кассель. Незважаючи на пандемію, влітку 2021 року мерією було вирішено, що всесвітня виставка відбудеться за планом. Курувати проєкт буде ruangrupa, колектив художників та художниць із Джакарти. Слово ruangrupa буквально означає "візуальний простір".

"Ми хочемо створити глобально орієнтовану, спільну та міждисциплінарну платформу мистецтва та культури, яка залишиться ефективною після 100 днів роботи documenta 15. Наш кураторський підхід прагне до іншої моделі спільного використання ресурсів  —  в економічному плані, а також стосовно ідей, знань, програм та інновацій", — зазначають куратори. В основу концепції documenta 15 покладено цінності та ідеї lumbung — індонезійське слово, що позначає рисовий сарай, де зібраний урожай зберігається для загального блага громади. Куратори розуміють lumbung не лише як споруду, що виконує певні функції, але і як спосіб спільної роботи та життя.

Проєкт відкривається 18 червня та триватиме до 25 вересня.

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події
ruangrupa, малюнок lumbung drawing. Зображення: Iswanto Hartono, 2020.

Відкриття Jam Factory Art Center у Львові

Наприкінці серпня 2022 на Підзамчі у Львові відбудеться масштабне відкриття центру сучасного мистецтва Jam Factory Art Center у ревіталізованому просторі будівель "Фабрики Повидла". Після семи років ревіталізації колишнє підприємство, яке є пам'яткою місцевого значення, трансформується у культурний центр.

У стінах фабрики створюють великий виставковий зал, сучасний театр, музичну сцену, публічний простір, історичну виставку, ресторан та крамницю.

Інституція готує міжнародну міждисциплінарну програму до відкриття комплексу, яка включатиме візуальне мистецтво, театр, музику і освітні події. У своєму коментарі представниця артцентру Марія Швець зазначила, що інституції важливо посилити середовище відкритих і свідомих людей, а також інтегрувати України у світову культурну спільноту через створення і представлення мистецьких творів, генерування знань і розширення горизонтів культури.

Що цікавого очікувати у мистецтві у 2022 році: головні українські та міжнародні події
Jam Factory Art Center у Львові, комп’ютерна графіка. Надано Jam Factory Art Center

Читайте також

На початок