Підсумки Дитячого Євробачення: доросле уявлення про підліткову музику відрізняється від реальності

Підсумки Дитячого Євробачення: доросле уявлення про підліткову музику відрізняється від реальності

Підсумки Дитячого Євробачення: доросле уявлення про підліткову музику відрізняється від реальності
.

19 грудня у Парижі відбувся фінал Дитячого Євробачення-2021 (Junior Eurovision Song Contest). Його переможницею стала співачка з Вірменії Maléna, а наша Олена Усенко посіла шосте місце. Музикознавиця та членкиня журі Національного відбору на участь у пісенному конкурсі "Дитяче Євробачення – 2021" Люба Морозова аналізує перебіг та результати фіналу змагання.

Цьогорічний конкурс – прекрасна відповідь на запитання, чи не перебільшуємо ми значення Євробачення, і чи наша увага до нього не є пострадянським синдромом підготовки олімпійців як в спорті, так і в мистецтві. Відповідь: ні, не перебільшуємо. Для Західної Європи він так само важливий, як і для Східної. Лише подивіться, з яким панським шиком Париж провів свою подію, адже чекав цієї можливості з моменту проведення Євробачення молодих танцюристів (Eurovision Young Dancers) у 1989 році.

На відміну від "дорослого" Євробачення, дитяче не передбачає прямого зв’язку між перемогою виконавця з певної країни із проведенням наступного конкурсу у столиці країни-переможниці. France Télévisions довелося переконувати організаторів – Європейську мовну спілку (European Broadcasting Union), – що саме Париж найкраще впорається з цією задачею.

Для проведення конкурсу відвели величезний новий зал на шість тисяч глядачів – диво зі скла і бетону La Seine Musicale – на острові Іль Сеґен на річці Сена у західному передмісті Парижа. Окрім того, Дитяче Євробачення-2021 перетворилося на ще одну платформу демонстрації розкоші паризьких туристичних принад. Два десятки 45-секундних роликів, які потрібні були для технічної задачі зміни сценічних декорацій, замість розповсюдженої практики коротких відеопрезентацій учасників перетворили на міні-екскурсії Парижем, щоразу висаджуючи танцювальний десант навпроти якогось архітектурного шедевру. Такий собі TikTok-варіант туристичного гіду.

Цьогоріч у конкурсі взяли участь 19 країн з 40, заявлених на сайті (у "довгому списку" серед європейських країн чомусь присутня Австралія, окрім того окремим пунктом виділено Уельс). Голосування проводилося паралельно як професійним журі від кожної країни, так і онлайн для усіх охочих.

Ще одна відмінність від "дорослого" конкурсу – у інтернет-користувачів була можливість голосувати за трьох номінантів, у тому числі й за "своїх". Як голосували? Схоже, що щиро і майже без політичних уподобань. Окрім красномовного виставлення професійним журі найвищого балу – 12-тки – Росією Казахстану і Казахстаном Росії, інші очевидні реверанси нібито не помічені.

В цілому оцінки журі збіглися з онлайн-голосуванням, і це найкраща демонстрація незаангажованості професіоналів. Як, власне, і заперечення твердження, що публіка – нерозбірлива.

У Дитячому Євробаченні Україна двічі отримувала срібло (у 2008 та 2013 роках) та один раз – у 2012 – золото. Того року перемогла 10-річна Настя Петрик з піснею "Небо".

Настя на той момент була вже співачкою з досвідом: вона брала участь у телешоу "Україна має талант-2", отримала першу премію на конкурсі "Молода Галичина 2009" та "Чорноморські ігри 2009", а також перемогла на конкурсі "Дитяча Нова хвиля 2010", що проходив в "Артеку". Наступного року вона як почесна гостя брала участь у "Дитячій новій хвилі" і співала пісню Ірини Білик "Снег" в дуеті з Філіпом Кіркоровим. Все це принесло Насті популярність не меншу, аніж перемога у Дитячому Євробаченні.

Десять років тому нікого не дивував той факт, що можна паралельно співати дуетом "Снег" з Кіркоровим і "Скрипаля" з Ніною Матвієнко. Але після 2014 року брати участь у концертах в Лужніках та приходити на шоу Андрія Малахова видається недоречним.

Цього року Україні найвищий бал журі поставили дві з 18 країн – Болгарія та Іспанія. У загальному рейтингу професійного журі ми посіли восьме місце із 62 балами, а трійка лідерів спочатку вибудувалася така:

  • Франція – 120 балів
  • Польща – 116 балів
  • Вірменія – 115 балів

Онлайн-голосування додало Україні 63 бали, завдяки чому ми посіли шосту сходинку з загальною кількістю балів 125, та змінили послідовність лідерів:

  • Вірменія - 224 бали
  • Польща – 218 балів
  • Франція – 187 балів

Таким чином, перемогу Вірменії принесло онлайн-голосування, і це важливо: її представниця разом з вокалісткою із Польщі найточніше потрапили у сучасні тренди.

Ось тепер варто було би визначитися із тим, що це за тренди та чи існує сьогодні окрема ніша "дитячої" музики. Якщо ви ніколи не вмикали Junior Eurovision Song Contest, то, можливо, і досі вважаєте його чимось на кшталт "Бременських музикантів", пісень з фільмів "Мері Поппінс, до побачення" або ж "Пригоди Електроніка". Втім, дорослі уявлення про те, якими мають бути дитячі пісні, дуже відрізняються від реальності.

Справжній злам свідомості у нас відбувся ще за часів створення гурту "ВІА Гра", коли виявилося, що ледь не основна вікова і гендерна категорія, на яку несвідомо зрикошетив цей тоді ще дует – це дівчатка 8-12 років. Зрештою, учасниці гурту виглядали як живі лялькі Барбі, тож не дивно. Сьогодні з доступністю онлайн-відео та популярністю саме серед наймолодшої інтернет-аудиторії соцмережі TikTok з її тверк-, хіп-хоп- та іншими танцювальними челенджами "дитячу" музику слухають хіба що батьки, схильні до ностальгії.

Серед усіх 19 країн найближчою до цих установок на "дитячість" виявилася Болгарія, презентувавши цнотливо чистий дует Деніслави Дімітрової (12 років) та Мартіна Стоянова (13 років) "Голос любові". Шанси на перемогу у цього загалом дуже непоганого дуету з’явилися б хіба що на якомусь християнському телеканалі, а в Дитячому Євробаченні він посів 16 місце. Ще принаймні три пісні можна було би віднести до золотого репертуару музичного керівника дитячих садочків, але у кожній з них була захована своя галюциногенна пігулка, що й вивела ці композиції на якісно інший рівень.

Сербський дует Йовани (10 років) і Дуні (11 років) представив досить нейтральну пісню "Дитячі очі", яка викликає у пам’яті асоціації з музикою до прогнозу погоди з 1980-х, з не менш нейтральним відеокліпом, знятим на міському пляжі. Втім, пікантність додалася у самому виступі: на великому LED-екрані з’явилися психоделічні гриби кислотних кольорів, а дівчата співали, повторюючи рухи одна одної по різні боки великої рами і створюючи ілюзію дзеркального відображення. Щоправда, цей трюк не підняв Сербію вище 13 місця.

Дві цілком "дитячі" пісні виконали й фаворити голосування. 10-річний Ніко Каджая з Грузії заспівав французькою та грузинською мовами пісню "Давай порахуємо посмішки", що можна віднести до категорії "la-la-songs", тобто наївних пісень, у яких присутнє повторення наспіву на "ла-ла-ла". Підкреслено безтурботне уповільнене диско та непорушний спокій вокаліста – це такий собі дитячий варіант Бруно Марса, що цілком справедливо посів четверте місце у загальному рейтингу.

Французи теж відзначилися прекрасним наївом – піснею "Тік-так" у виконанні 13-річного Ензо. Поштовхом саме до такого формату стала, напевно, пісня, яка виграла минулого року – "Я уявляю" юної співачки Валентини, назва якої, до речі, цього року стала девізом усього конкурсу – "Уявляй!". Проста, як лічилочка, пісенька, що посіла третє місце, тим не менш, увібрала в себе традиції виконавства французьких шансоньє, а дівчатка з кордебалету були вдягнені ледь не як молодша зміна кабаре "Мулен Руж". Ні-ні, звісно ж, без натяку на провокативність – лише тяглість традиції.

Нарешті, щодо золота і срібла цьогорічного Дитячого Євробачення. Друге місце посіла, можна так сказати, "польська Ріанна" – дуже подібна до цієї R&B-виконавиці молода співачка Сара Джеймс. Потенціал дівчини справді величезний, тому за її розвитком є сенс спостерігати. А на першому місці опинилася вірменська співачка Малена, яка була безперечною лідеркою ще на етапі публікації відео, яке набрало майже 4 мільйони переглядів на YouTube. Попри те, що Малені лише 14 років, її вже можна назвати цілком сформованою артисткою, і артисткою шалено талановитою. Вона вже певний час співпрацює з продюсером Давидом Бадаляном (сценічне ім’я – tokio9), а її поки що невеличкий YouTube-канал – це чотири пісні, повз які неможливо пройти незворушно). Вона сучасна, чарівна і, якщо так можна сказати, досконала. Її переможна пісня, назва якої перекладається з вірменської як "Вітер, вітер", готова хоч зараз увірватися в усі "дорослі" хіт-паради.

Перші п’ять місць у фінальній таблиці цьогорічного Дитячого Євробачення – це результат довгої роботи не лише самих виконавців, але і їхніх команд. Усі вони були достойними конкурентами для нашої Олени Усенко, проте її виступ був унікальним, адже в ньому вокалістка, як у старі добрі часи покладалася лише на себе: власна авторська пісня, відсутність підтанцьовки, беквокалу та додаткових декорацій. І, за гамбурзьким рахунком, у неї єдиної під час виступу був сильний, впевнений, технічно бездоганний вокал. Вона цілком свідомо пішла проти течії, презентувавши олдскульну композицію, але залишилася вірною собі. Вона – особистість, за творчим шляхом якої буде дуже цікаво спостерігати.

"Емоційну хвилю відчули і експерти європейських журі"

Коментар щодо перемоги у Дитячому Євробаченні 2021 вірменської співачки Малени та виступу Олени Усенко члена журі українського нацвідбору, музичного оглядача та директора з розвитку премії YUNA Ігоря Панасова:

"Коли я перед конкурсом подивився всі кліпи учасників, в мене не було жодного сумніву, що Malena найкраща. В її образі склалося все, що потрібно неординарній сучасній попзірці – органічна пластика, впевнений вокал, відчуття пісні, особливий зовнішній вигляд. У комплекті з сучасним продакшном пісні це дає виграшну комбінацію, яка дозволяє мені вірити в те, що Malena має шанси стати у майбутньому гравчинею дорослого шоу-бізнесу. Вона ще не дуже впевнено відчуває себе на сцені, але цей недолік легко виправляється практикою. Те, що вона є співавторкою пісні і має артистичні гени (мама – актриса), теж знаково – вона не випадкова людина у цій професії, і я дуже сподіваюсь, що перемога надихне її більше працювати над собою, аби дивувати нас іншими своїми піснями.

Виступ представниці України Олени Усенко на Дитячому Євробаченні-2021
Виступ представниці України Олени Усенко на Дитячому Євробаченні-2021. EBU

Щодо виступу Олени Усенко, то він помітно відрізнявся від інших конкурсантів своїм драматизмом та шаленою артистичною енергетикою. Це відображалося навіть в оформленні її номера – більш аскетичному на загальному фоні. За жанром та настроєм пісня Олени виглядала більш серйозною та дорослою, ніж в її суперників, і це додавало їй "олдскульності". Але, на мою думку, вона посіла високе шосте місце через те, з якою вражаючою вірою у кожне слово виконувала свій матеріал. Цю емоційну хвилю точно відчули і експерти європейських журі, і слухачі – не дивно, що й ті, й ті дали Олені приблизно одну й ту ж суму балів. Тепер їй після вдалої поїздки у Париж треба найближчими тижнями випустити нову пісню, аби підкріпити ці надбання. Вона дівчина, яка горить музикою, це дуже помітно, тому я вірю в неї".

Що відомо

  • Цього тижня представниця України на цьогорічному "Дитячому Євробаченні" Олена Усенко зі своєю командою прибула до Парижа.
  • У жовтні Олена Усенко перемогла в Національному відборі на "Дитяче Євробачення-2021". Вона виконала пісню "Важіль" та отримала найвищі оцінки як від журі, так і глядачів, взявши у сумі 63 бали.
  • У листопаді Усенко презентувала кліп на конкурсну пісню "Важіль".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок