Сильвестров про хоровий цикл "Майдан 2014": "Це велика кантата, яка закінчується колисковою"

Сильвестров про хоровий цикл "Майдан 2014": "Це велика кантата, яка закінчується колисковою"

Сильвестров про хоровий цикл "Майдан 2014": "Це велика кантата, яка закінчується колисковою"
.

Композитор Валентин Сильвестров розповів в ефірі Радіо Культура, як написав власний варіант гімну України та хоровий цикл "Майдан 2014". Спогади записані у межах спецпроєкту "Бути гідним".

Перший момент, з якого почався Майдан, – коли Майдан розігнали, і люди рятувалися в Михайлівському соборі. Тоді один з монахів сказав, що бив у дзвін. Це був перший випадок після Батия, коли хан Батий був під Києвом, то також били у дзвін. Це на мене справило враження, і тоді написав перший гімн на слова українського гімну, який Вербицький написав.

Чому я взагалі почав писати ці гімни на ці слова? Бо коли побачив на Майдані перші дні, бо ходив туди, то там було мирно, було організовано все правильно, без всякої агресії. І цей гімн Майдан співав. Проти тої влади він вже звучав інакше. Слова, які були в гімні, вони авторизувалися, відірвалися від тої "державності", якою була тоді держава.

Коли почали вибухати гранати шумові, то вони були начинені усякими осколками, людей почали травмувати, і Майдан почав захищатися щитами, потім почалися коктейлі Молотова. Ніяких спершу лозунгів не було. Читали молитви, співали гімн. Це був мирний, я ж бачив, це був мирний [Майдан]. З автоматами ніхто не ходив.

З кожним днем наростала напруга. І вона наростала до того часу, коли почалися перші жертви – [Сергій] Нігоян загинув. І коли я бачив це, бо був там, то у мене була реакція така, що гімни, які я писав, що у музиці наростала напруга.

І коли вже розстріли були, то напруга дуже сильна. Коли я бачив, то створював той гімн, який наростав. І те, що я казав, коли почалися вбивства, стрілянина, то виникли панахидні речі. І перша, коли Нігояна вбили, то була "Со святими упокой", і потім я зібрав це в цикл, в якому п'ять майданних гімнів – одні і ті ж слова, але музика різна. Між ними вставлені літургійні піснеспіви, які зв’язані з цією бідою, коли вже розстрілювали.

"Майдан 2014 року" – велика кантата хвилин на 70, і вона була виконана в ті ж роки – у 2014 році. Виконана в перший раз хором "Києвом" під орудою Миколи Гобдича. Це муніципальний хор. І він був виконаний якраз в тому залі, де ховалися майданівці – Дім архітектора. Там перший раз було виконано.

А потім ще декілька разів було виконано і записано на компакт-диск хору "Київ". Це кантата для хору а капела. І там 13 частин і десь хвилин 70 музики. І завершується кантата колисковою.

Чому колискова? Вся ця подія – і Майдан, і взагалі всі воїни, – все ж таки спирається на сім’ю. Це робиться, щоби сім’ї було добре у світі. Це мати, батько і дитя. Цим завершується Майдан.

Читайте більше

"Кожен раз Майдан має інший образ". Спогади Прохаська про революції 1991, 2004 та 2014 років

"Ми стояли на Майдані, щоби не бути худобою, загнаною у стійло". Спогади Валерія Харчишина

На початок