Мінкульт удосконалить систему відбору книжок для поповнення бібліотек

Мінкульт удосконалить систему відбору книжок для поповнення бібліотек

Мінкульт удосконалить систему відбору книжок для поповнення бібліотек
Фото: Іnspired

Мінкульт удосконалить систему відбору книжок, які поповнять бібліотечний фонд країни. Їх будуть оцінювати на відповідність антидискримінаційному законодавству, а також внесуть зміни в роботу експертних груп.

Як повідомляють на сайті Міністерства культури, для цього створять робочу групу на чолі з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики Катериною Левченко. До складу групи увійдуть представники МКІП, Українського інституту книги, Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, експерти з протидії дискримінації, представники громадських організацій, народні депутати.

"Відбір книжкової продукції для поповнення бібліотечних фондів здійснюють виключно експертні ради. Міністерство культури та інформаційної політики отримує на затвердження вже фінальний перелік. Та не має важелів впливу на формування цього переліку. Як показала практика, іноді до закупівель рекомендуються книжки, що не враховують норми антидискримінаційного законодавства, тому правовий механізм самого відбору, самі критерії потребують перегляду", — зазначила заступниця Міністра культури та інформаційної політики Лариса Петасюк.

За її словами, у Міністерстві розглянуть можливість запровадження механізму подвійної фільтрації відповідності поданих видань встановленим вимогам та розроблять чіткий перелік випадків, у яких вони зможуть відкликати книжкову продукцію із процедури державних закупівель. Це стосуватиметься насамперед науково-популярної літератури.

Робоча група перегляне критерії для відбору книжкової продукції, що подають видавці, а також методику їхньої оцінки відповідно до антидискримінаційного законодавства. Крім того, удосконалять саму систему відбору.

"Ми в Українському інституті книги переконані: в українському суспільстві, як і в кожному демократичному суспільстві, має бути місце різним поглядам та думкам. Український інститут книги виступає проти цензури у будь-якому її прояві, так само як Міністерство культури та інформаційної політики. Робота УІК націлена на формування демократичного, всебічно розвиненого, наділеного критичним мисленням суспільства. Одночасно ми погоджуємося з тим, що будь-яким проявам дискримінації не місце в сучасному дискурсі", — каже директорка УІК Олександра Коваль.

Інститут книги запрошує усіх охочих до роботи в експертних радах з відбору книжкової продукції для поповнення бібліотечних фондів. Незабаром експертна група перегляне критерії їхнього формування, розширивши перелік обов’язкових фахівців та умови їхньої роботи задля створення умов для якісного відбору.

"Наразі експерти працюють безкоштовно, як волонтери. Ми будемо ініціювати зміни до законодавства, аби зробити їхню роботу оплачуваною", — зауважила Катерина Левченко.

У міністерстві сподіваються, що це дасть змогу вимагати певних стандартів роботи, а також провести навчання з виявлення ознак дискримінації.

Що відомо

  • У серпні Міністерство культури та інформаційної політики затвердило перелік книг, які придбають для поповнення фондів бібліотек. До переліку потрапила книга Марини Ланге "Щоб у 16 не було запізно", яка транслює гендерні стереотипи.
  • Книга викликала хвилю критики ще після появи на Книжковому арсеналі у червні. Зокрема, авторка книги Марина Ланге стверджує, що "дівчата вже народжуються з жіночими якостями" як то вміння піклуватися, умиротворення, цнотливість та здатність надихати, натомість такі якості цілеспрямованість, відповідальність визначені "чоловічими".
  • Після скандалу Мінкульт ініціювало призупинення процесу закупівлі цієї для бібліотек країни.

Читайте також

У Британії студента-екстреміста засудили до примусового читання класичної літератури

На початок