Синтез жанрів і розрив шаблонів. Що музичного послухати на Книжковому Арсеналі

Синтез жанрів і розрив шаблонів. Що музичного послухати на Книжковому Арсеналі

Синтез жанрів і розрив шаблонів. Що музичного послухати на Книжковому Арсеналі
Мистецький арсенал

З 23 по 27 червня в Києві відбудеться десятий, ювілейний "Книжковий Арсенал". Ми розповідали, на презентації яких книжок українських письменників варто потрапити, на черзі – музичні виступи, які представлені у програмі мистецької події інструментальними концертами та поетичними експериментами.

Музична програма десятого Книжкового Арсеналу проходить під кураторством музикознавиці Люби МорозовоїМузикознавиця, музична критикиня. Художня керівниця Kyiv Symphony Orchestra, ведуча та сценаристка UA: Культура, членкиня Комітету з Національної премії України імені Шевченка.Розробниця та лекторка низки курсів із нової музики та авангарду 1920-х у Києві та Харкові. Авторка близько тисячі статей, присвячених класичній і сучасній музиці у вітчизняній та іноземній періодиці. У 2019 долучилася до команди Книжкового Арсеналу з двома кураторськими музичними програмами «Уявні танці» та «40 років гіп-гопу». На Х Міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» курує Музичну програму..

Вона називається "Сім струн для дядька Михайла" і вибудувана навколо струнних інструментів: арфи, харківської бандури, скрипки, альту, віолончелі, контрабасу та роялю (хоча формально останній і належить до ударних інструментів).

"Усього сім інструментів — за кількістю віршів циклу Лесі Українки", - сказано на сайті фестивалю.

Назва музичної програми присвячена двом ювілеям. 150 років з дня народження Лесі Українки та 180 років з дня народження Михайла Драгоманова.

Цикл поезій "Сім струн" Леся Українка писала у 19-річному віці, коли полишила надію стати піаністкою та музиканткою через хворобу та операцію на лівій руці. Цикл Лариса Косач присвятила своєму дядькові, з яким листувалася з малих літ, Михайлу Драгоманову.

Чотири концерти музичної програми "Сім струн для дядька Михайла" пройдуть з 24 по 27 червня. У перший вечір - арфа та флейта.

 • Концерт "У напрямку моря": четвер, 24 червня (19:30 - 21:00), Музична сцена

У концерті візьмуть участь флейтистка Kyiv Symphony Orchestra Інна Воробець та арфистка Національного ансамблю солістів "Київська камерата" Ярослава Некляєва.

Програма:

 1. Ежен Бозза. Три враження для флейти та арфи
 2. Ежен Бозза. Арія для флейти та арфи
 3. Марсель Турньє. Феєрія для арфи соло
 4. Ерік Саті. Гімнопедія №1 для флейти та арфи
 5. Ерік Саті. Син зірок (аранжування для флейти і арфи Тору Такеміцу)
 6. Жак Ібер. Антракт для флейти та арфи
 7. Моріс Равель. П’єса у формі хабанери для флейти і арфи
 8. Тошіо Хосокава. Вертикальні пісні для флейти соло
 9. Тору Такеміцу. У напрямку моря ІІІ для альтової флейти та арфи
 10. Мітіо Міягі. Море влітку для флейти та арфи
Музика на Книжковому арсеналі
Фото: Facebook (Inna Vorobets, Flutist).

За словами Морозової, музична програма фестивалю широко демонструє сучукрмузику та музику шістдесятників, наскільки це можливо за чотири вечори.

"Спешіал, так би мовити, гість - композиторка-електронщиця Соломія Мороз з Британії, вона гратиме разом з супербандураменом Володимиром Войтом. Ця програма виплекана і виколисана мною, люблю її ще до того, як звучатиме. Концерти в суботу і неділю можливі завдяки виданню творів шістдесятників, здійсненому Українським інститутом та видавництвом "Музична Україна", - проанонсувала Мороз події у Фейсбуці.

"Синтез Аеро Струни (САС)": п'ятниця, 25 червня (19:30), Музична сцена

Грають Соломія Мороз (електроніка/флейта) та Володимир Войт (бандура).

 • "Площина розриву": субота, 26 червня (19:30), Музична сцена

Програма:

 1. Віталій Годзяцький. Розриви площин Максим Шадько (фортепіано)
 2. Дьордь Куртаг. Багателі для флейти, контрабаса та фортепіано Інна Воробець (флейта), Назарій Стець (контрабас), Станіслав Гумінюк (фортепіано)
 3. П’єр Булез. Антеми I для скрипки соло Даніїл Гоноболін (скрипка)
 4. Леонід Грабовський. П’ять характерних п’єс Станіслав Гумінюк (фортепіано)
 5. Володимир Загорцев. Маленький квартет Варвара Васильєва (скрипка), Даніїл Гоноболін (скрипка), Владислав Осадчий (альт), Віктор Рекало (віолончель)
 6. Дьордь Куртаг. Обрані п’єси з циклу "Ігри" Максим Шадько (фортепіано)
 7. Дьордь Лігеті. Струнний квартет No. 1 (Métamorphoses nocturnes) Варвара Васильєва (скрипка), Даніїл Гоноболін (скрипка), Владислав Осадчий (альт), Віктор Рекало (віолончель)
 • "Час, що залишився" SNR & Duo SoNoRo: неділя, 27 червня (19:30), Музична сцена

"SoNoRO" – дует скрипаля Андрія Павлова та піаністки Валерії Шульги, які є представниками молодої музичної генерації. Концертна географія дуету включає виступи на "Monteleon Сhamber music festival" в Іспанії, "Zeist Music Days" та "Grachtenfestival" в Нідерландах, "Randspiele" в Німеччині, концерти в Італії, Польщі, Австрії, Великій Британії тощо.

Назарій Стець – український контрабасист, один із перших поборників розвитку традиції сольної гри на контрабасі в Україні. Працює у жанрах академічної (класичної і сучасної), джазової і популярної музики.

Програма:

 1. Олексій Войтенко. Музика Еріха Занна для контрабаса соло
 2. Дьордь Куртаг. Знаки, ігри та повідомлення для скрипки соло
 3. Кшиштоф Пендерецький. Duo concertante для контрабаса та скрипки
 4. Богдан Сегін. Без назви для контрабаса, скрипки і фортепіано
 5. Дьордь Куртаг. Tre pezzi для скрипки та фортепіано
 6. Кайя Сааріахо. Фоліа для контрабаса соло
 7. Дмитро Ареф’єв. Le Temps Qui Reste (Час, що залишився) для контрабаса, скрипки і фортепіано.
 8. Володимир Губа. Три замальовки для фортепіано
 9. Леонід Грабовський. Тріо для скрипки, контрабаса і фортепіано
"Сім струн для дядька Михайла": що музичного послухати на Книжковому арсеналі
Назарій Стець.
 • "Жадан і собаки": неділя, 27 червня (20:00), Вулична сцена

Рок-гурт із Харкова, що виник у 2007 році, коли до гурту "Собаки в космосі" приєднався письменник і поет Сергій Жадан. Найновіші композиції гурту несуть заряд динамічного звучання та гостросоціальну лірику.

Музика на Книжковому арсеналі
"Жадан і собаки".
 • "Співочі кажани": середа, 23 червня (20:00, Вулична сцена)

Також у день відкриття відбудеться перший живий "концерт українсько-німецької дружби" гурту "Співочі кажани" за участі куратора літературно-музичної програми "Вголос. Про себе" Сергія Жадана, письменника Владіміра Камінера та берлінського музиканта Юрія Гуржи.

Жадан у своєму описі кураторської програми сказав про "Співочих кажанів" наступне: "Лишаючись майстрами кожен у своїй царині, разом із тим постійно намагаються знайти вихід на нову аудиторію, займаючись синтезом жанрів і розривом шаблонів".

Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" – щорічний проєкт Мистецького арсеналу, заснований 2011 року.

Це інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють книжкова, літературна, візуальна, музична та театральна сцени, порушуються і осмислюються вагомі питання буття людини, а також суспільства і культури, спонукаючи до проактивної позиції учасників і відвідувачів.

Читайте також

На "Книжковому Арсеналі" покажуть фільм "Ульяненко: без цензури"

Нова проза українських авторів. Коли і кого послухати на Книжковому Арсеналі

На початок